Logo
12 Березня 2016, 20:00

Йога - гармонія тіла і душі. Займатися чи ні?

Практикування йоги сьогодні популярне, як ніколи. Все більше людей присвячують свій вільний час саме цьому заняттю. Франківці – не виняток. У місті, разом із відкриттям різноманітних студій та шкіл, в яких навчають йоги, збільшується і кількість людей, які шукають за допомогою різноманітних практик гармонії тіла і душі.

йога

На фізичному рівні йога передбачає виконання вправ за допомогою спеціальних поз – асан, які допоможуть людині зробити своє тіло більш гармонійним і сильним. Проте, не слід забувати, що заняття йогою - це не просто виділення кількох годин на день для фізичних вправ. Це, перш за все, зміна світогляду та стилю життя. Це особлива філософія – філософія йоги.

Філософія йоги разом з нормами моралі, духовними і фізичними практиками покликана допомогти кожній людині знайти істину та досягти найвищої мети.

«Типовий Франківськ» поцікавився у місцевих викладачів йоги, чим корисна така практика і чи варто нею займатися.

 

Марта ЧОРНА, викладач Хатха-йоги по методу Айєнгара з майже 4 річним стежем викладання, засновник та ведучий спеціаліст йога студії "Yogi".

чорна1

 Що таке йога особисто для Вас?

Особисто для мене йога - це стиль життя з чіткими правилами та світоглядом та середовище, в якому я черпаю енергію для щоденних справ.

Чи можете розвіяти міф, що йога не просто дань моді, а заняття, яке буде актуальним завжди?

Насправді йогу практикували і наші батьки, та попередні покоління. Чому зараз це модно? Думаю тому, що зараз такий час, в який йога стала необхідністю, яка допомагає справитися із інформаційним навантаженням та дозволяє повернути істинні цінності в прагматичному світі. Хороше самопочуття та красиве тіло додаткові приємні бонуси.

Чим корисні заняття йогою?

Індивідуально для кожного своя цінність в практиці йоги. Безсумнівно для всіх - це здоровий хребет, а то погодьтеся наша основа і опора та нервова система.

Чи обов’язково для занять відвідувати спеціалізовані заклади і студії, чи можна практикувати особисто вдома?

Так, обов'яково відвідувати спеціалізовані заклади, особливо на початку практики. Це як і домашня освіта, ніхто не заперечує, що для декого вона актуальна і продуктивна, та як підказує досвід мій та колег, поради інструктора допоможуть знайти базу в простих асанах та безтравматично для фізичного тіла і психіки зайти в складні асани, щоб надалі практикувати їх самостійно. Особиста додаткова практика тим паче завжди потрібна. Тож, натхнення вам у практиці. Будьте цілеспрямованими та систематичними, тоді йога вас здивує і потішить не раз.

Євгенія КАРТУШОВА, засновниця та інструктор йога-студії "Намаскар", психолог, коуч, консультант по саморозвитку.

картушова

Що таке йога особисто для Вас?

 Коли я починала займатися йогою, мені не сподобалося. Через кілька років йога стала для мене спасінням від болю в спині. Паралельно вивчаючи психологію, я зрозуміла, що йога допомагає мені зрозуміти себе краще. Зараз я багато займаюся. Вивчаю різні техніки і, в основному, йога для мене - це можливість краще пізнати себе, своє тіло, розум і Дух (Я не говорю тільки про Хатха-йогу).

Чи можете розвіяти міф, що йога не просто дань моді, а заняття, яке буде актуальним завжди?

Не можу. Кожен обирає своє. Комусь йога, як фізична активність, не підходить, хоча і тут можна сказати, що швидше за все не підходить викладач. Чи будуть люди займатися йогою? Так. Більше того, якщо розглядати йогу, як вчення, то люди, які живуть в мирі з собою і Світом ВЖЕ займаються йогою, навіть не усвідомлюючи цього.

Чим корисні заняття йогою?

Безумовно. І, знову ж таки, потрібно знайти свого викладача і свою практику. Нещодавно до мене у Львові підійшла дівчина і розповіла, що після йоги відчуває болі в спині. Виявилося, що у неї сколіоз і проблеми з дисками в поперековому відділі. А займалася вона інтенсивною йогою. Я їй порадила знайти інструктора з коректного підходу до хребта. Цей метод не має протипоказань, а навпаки дозволяє вилікувати ті проблеми хребта, які традиційна медицина називає важкими. Класична ж йога є доволі травмуючою. Але це тільки в тому випадку, коли на коврик людина приходить і хоче одразу виконати якусь складну асану, не слухаючи свого тіла. Тут легко можна травмуватися, як і в будь-якому спорті. якщо ж підходити до йоги з увагою до себе і відчуттям, то це чудова фізична активність, яка покращить роботу всіх органів і систем, заспокоїть, навчить контролювати свої емоції, омолодить і надасть енергії.

Чи обов’язково для занять відвідувати спеціалізовані заклади і студії, чи можна практикувати особисто вдома?

 Знаю тих, хто практикує тільки особисто. Такі люди займаються вже багато років і спочатку відвідували заняття різних викладачів. Для того, щоб досягти такого рівня (а по-простому, щоб не було ліньки), краще хоча б 2 рази на тиждень займатися в залі. Викладач потрібен на початковому етапі, коли учень допускає багато помилок, щоб уникнути травм. Проте індивідуальні заняття також дуже ефективні. Вони дозволяють ввійти в той медитативний стан, який потрібен для найкращого ефекту. Тому відповідь така - найкраще комбінувати - заняття вдома і в залі.

Юрій СУЛИК,  керівник «Yoga IF School», президент «Міжнародної Школи Йоги», засновник Івано-Франківської Школи Йоги та один із основних діячів в становленні йоги Західної України. Автор методології «adaptive holistic YOGA» та організатор інструкторських курсів по однойменній методології, в якій вже працюють викладачі в різних регіонах України. Співорганізатор фестивалю “Carpathian yoga fest», автор першого повноформатного україномовного телепроекту "ОСНОВИ ЙОГИ".

сулик

Що таке йога особисто для Вас?

Колись ЙОГА для мене була фоном, а тепер все інше стало фоном – йога ж вийшла на перший план. Йога – це система, завдяки якій можна реалізувати кращу якість життя, це здоров’я і гармонійний, всесторонній розвиток. Звичайно, що в основі йоги, крім приземлених речей, стоїть фундаментальне питання - «хто я?», на яке йога може дати відповідь не теоріями, а фактичною практикою.

Чи можете розвіяти міф, що йога не просто дань моді, а заняття, яке буде актуальним завжди?

Цей міф дуже просто розвіяти. Йога - це найдавніша з існуючих на сьогоднішній час систем, і нерозумно вважати, що щось могло б проіснувати більше 5 тис. років, якщо б це просто було модою. Насправді, не вважливо через які причини прийшла в йогу людина, чи які цілі вона ставить. Йога завжди відкриє перед людиною набагато більше, і сама практика вже змінюватиме наміри. Якщо йогою модно займатися, то це просто чудово.

Чим корисні заняття йогою?

Приходячи на заняття в спортивний клуб, танці чи т.п. ви завжди працюватимете з обмеженим напрямком розвитку людського єства, навіть якщо брати тільки тіло. Якщо це цілісний напрямок йоги, то завдяки йозі ви працюватимете з гнучкістю, силою, витримкою, координацією, балансом, реакцією, концентрацією і багато іншого. В йозі великий акцент робиться саме на оздоровлення, а не тільки зовнішню імітацію здоров’я, тому є багатий арсенал технік. Приміром, для роботи із диханням, нервовою системою, внутрішніми органами, гормональною системою. Тому займаючись йогою ви отримаєте все для того щоб бути здоровими та успішним, а власне через такий прагматичний погляд йога така популярна на Заході.

Чи обов’язково для занять відвідувати спеціалізовані заклади і студії, чи можна практикувати особисто вдома?

Усі авторитетні древні тексти по йозі зходяться на тому, що для практики потрібен наставник. Для того, щоб могти практикувати дома необхідні вже певні практичні знання, по іншому така практика, в кращому випадку буде неефективною, а часто і шкідливою. Інше питання, що є поняття групових занять та індивідуальних. Практикуючи в групі, учень  отримує все необхідне, щоб з часом також доповнювати практику самостійною роботою вдома. Саме в такому варіанті йога відкриває всі свої плюси. Також потрібно врахувати, що більшість того що викладено в інтернеті чи продається в книжкових магазинах, не може бути посібником ще і тому що є неякісним. Так само варто бути обережним початківцям через те, що абсолютна більшість йоги, яка пропонується загалу є низької якості. Тому перед тим, як почати займатися йогою і не попсувати враження, вибирайте професіоналів.