Logo

Карта розвитку Букачівської громади: як громадяни допомагають владі від формування до реалізації

Залучення думки мешканців до формування вектору розвитку громад підвищує ефективність діяльності органів влади, адже підкріплюється активністю самих громадян, їх ініціативою та самостійністю. 

Про досвід використання одного з таких демократичних інструментів – Карти розвитку громади – на прикладі Букачівської територіальної громади й буде сьогодні розповідь.

З чого все починалось

Вже другий рік поспіль регіональне представництво Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» в Івано-Франківську (далі - Ініціатива) співпрацює з Букачівською територіальною громадою Івано-Франківської області.

Минулого року координатори Ініціативи спільно з громадянами у рамках проєкту «Активна Громада: Задай курс владі», що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI), створили документ під назвою Карта розвитку Букачівської громади.

Карта розвитку громади (КРГ) – це програмний документ, що містить перелік пропозицій від усіх охочих мешканців, які висловили свою думку щодо основних напрямів розвитку Букачівської громади.

Як все відбувалось

"Відверто кажучи, непросто, — пригадує регіональна координаторка Ініціативи, кандидатка економічних наук Ірина Серняк. — Івано-Франківська область ввійшла у фазу карантинних обмежень. Відповідно інформування про збір пропозицій до КРГ відбувався на сторінці Ініціативи у соціальних мережах, Фейсбук-групах Букачівської громади та шляхом розсилання електронних повідомлень тим громадянам, з якими активісти Ініціативи працювали до карантину. Загалом за 2,5 місяці близько 60 мешканців внесли свої побажання у цей документ. Ми не обмежували учасників цього своєрідного опитування. Як наслідок, були такі, які внесли одну пропозицію, і такі, які внесли 14-15 пропозицій". 

Що в Карті

Сформована Карта містить 8 розділів, а саме: Стратегія розвитку громади, Майно громади, Медицина, Освіта, Культура, Благоустрій, Комунальні послуги та Транспорт. Кожен розділ складається із пунктів (від 1-го до 3-х). Загалом у КРГ увійшло 15 пунктів, які мешканці вважають першочерговим завданням для вирішення новообраною місцевою владою.

Найбільш повторюваним пунктом, який на етапі збору пропозицій вносили мешканці, – це ремонт доріг і тротуарів. Також часто зустрічалася пропозиція забезпечити міську лікарню технікою для рентгенодіагностики, УЗД, флюорографії, а також, щоб була можливість проведення загальних аналізів. 

Що було далі

Сформована Карта розвитку Букачівської громади була оприлюднена на сторінці Ініціативи у мережі Фейсбук, а також розсилалася на офіційні сторінки місцевих рад і особисто тодішнім кандидатам у депутати для ознайомлення. Кандидати мали можливість підписати КРГ, що означало їх згоду докласти всіх зусиль до виконання внесених пунктів при обранні в депутати селищної ради. 

Після цього активісти регіонального представництва ВІ «Активна Громада» в Івано-Франківську почали інтенсивно працювати з небайдужими мешканцями Букачівської громади, включаючи представників місцевого самоврядування та депутатів.

Протягом 2021 року проведено близько 40-ка різних активностей, а саме: онлайн зустрічі, де розповідали про процес формування КРГ, ще раз обговорювали її пункти, дискутували, шукали шляхи вирішення проблем, ділилися успіхами тощо. Також громадяни, які долучалися до формування КРГ, та ті, хто вже в процесі роботи долучились до роботи з нею, на тренінгах вчилися як здійснювати моніторинг та оцінювання виконання Карти розвитку Букачівської громади. Але найбільше мешканцям громади подобалися відкриті онлайн бесіди з представниками місцевої влади щодо ходу виконання КРГ.

Що маємо станом на сьогодні

Карта розвитку Букачівської громади виконується дуже швидкими темпами. Велика заслуга у цьому належить селищній голові громади пані Олександрі Вітер-Любевич, депутатському корпусу, посадовими особам селищної ради та громаді загалом. Частина пунктів реалізувалися завдяки участі громади у різних проєктах. Станом на сьогодні практично всі пункти КРГ перебувають у процесі виконання. Є такі, що вже виконані частково або навіть перейшли у категорію системної роботи. Так, наприклад, розділ «Медицина» вже частково виконаний, а саме: лікарня отримала УЗД-апарат завдяки одному із благодійних фондів, а щодо придбання рентген-апарату наразі тривають тендерні закупівлі. Також в планах цього року закупівля обладнання для проведення аналізів.

Звичайно, що часткове виконання окремих пунктів КРГ не вирішує тих проблем, які спонукали громадян вносити ці пункти у Карту, зокрема, це стосується «ремонту доріг громади», «прокладення тротуарів» та «зовнішнього ремонту з утепленням садочка та бібліотеки». А пропозиція мешканців громади «облаштувати внутрішній туалет у школі села Вишнів» має низьку ймовірність виконання, оскільки через малу кількість дітей школа може невдовзі взагалі закритися.

Місія Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності ВГО «Інститут «Республіка».