Рак - захворювання, яке займає другу сходинку в антирейтингу найбільшої смертності. Щороку на Прикарпатті реєструють близько 4 тисяч хворих на рак. Однаково хворіють як жінки, так і чоловіки.
Завідувач інформаційно-аналітичного відділу КНП Прикарпатського клінічного центру ІФ ОР Павло Семенів розповів Типовому Франківську чому важливо виявляти рак одразу та як пандемія вплинула на хворобу.
Цьогоріч, за 9 місяців на рак в Івано-Франківській області вперше захворіли 2239 людей. За аналогічний період у 2019 році захворів 2721 прикарпатець.
За 2019 рік в Івано-Франківській області, загалом, було виявлено 4193 випадки першого виявленого раку. Це на 126 випадків більше, ніж у 2018 році.
Всього на обліку в області знаходиться 28 190 хворих. З них близько 59% перебувають на обліку понад 5 років.
"Рак - це не вирок, а виклик людині. Рак, якщо вчасно діагностувати, він успішно лікується і люди живуть і п'ять, і десять років, і більше. Повертаються до повноцінного життя", - каже Павло Семенів.
Серед жіночого та чоловічого населення хворіють майже однаково. У 2019 році у чоловіків виявили 2129 випадків захворювання, у жінок - 2064 випадки. Також, захворіло 26 дітей віком від народження і до 18 років. Це 0,6% від усіх хворих.
"Я завжди проводжу таку градацію - наприклад, пацієнти до 50 років і після 50 років, ну і діти. Від 18 до 50 років - це близько 13-14% від усіх хворих. Як кажуть "рак - хвороба старшого віку". Понад 80% виявлених випадків саме у людей, старших за 50 років. Тобто можемо прийти до такої думки, що він - головний фактор ризику, через який виникає рак. Тому пенсіонерам потрібно постійно проходити медичний огляд. На жаль, у зв'язку з медичними реформами, система профоглядів у нас загублена. Раніше були кабінети для огляду жінок та чоловіків, зараз цього немає", - зазначив Семенів.
Якщо поглянути на чоловіче та жіноче населення області, то структура захворюваності різна.
Серед чоловіків найбільше хворих на:
1. Рак легень - близько 15%. За останні роки захворюваність на рак легень почала зменшуватись.
2. Рак простати - 13%. У 2019 році було 288 таких хворих. Дана патологія почала збільшуватись за останні роки, адже її не завжди вчасно можна діагностувати.
3. Рак шкіри - близько 10%.
4. Рак шлунку
5. Рак ротової порожнини
Вік чоловіків, в якому найбільше виявляють хворобу - 55-69 років. Таких хворих 48,6%.
Серед жінок хворіють найбільше на:
1. Рак грудної залози. У 2019 році таких випадків було 363 випадки, або 17,3 %. Ледь не кожна 5 жінка, в якої виявлять онкологію, хворіє на рак грудної залози. Виявити її можна за зовнішніми проявами, або просто "намацавши".
2. Рак шкіри. За 2019 рік - 340 випадків. Це близько 16,5%.
3. Рак тіла матки
4. Рак товстого кишківника
5. Рак шийки матки
У дітей найчастіше зустрічається рак крові (лейкемія, лейкоз).
В Івано-Франківську за 2018 рік було зареєстровано 868 онкохворих, у 2019 - 841.
Павло Семенів каже, що цього року ще немає повної статистики хворих, але вона буде відрізнятися від минулорічної. Через пандемію та карантин захворювання не зникне, але зменшиться діагностика і відповідно виявляти хворобу будуть менше. Багато випадків захворювання не потраплять на облік.
"Від коронавірусу померло менше. Бачимо, що розробляються вакцини тощо. Цю проблему подолають. А рак - проблема постійна, так само як серцево-судинні захворювання. Вони нікуди не зникнуть. Середня тривалість життя збільшується, населення старіє. А чим старіше населення - тим більше випадків раку. Всі хворі постійно протягом всього життя перебувають на обліку. Якщо людина пролікувалася, перший рік вона з'являється до онколога раз в три місяці. Якщо в нього все добре, немає рецидивів, наступного року він перевіряється двічі. Всі наступні - один раз в рік", - зазначив Павло Семенів.
Минулого року від онкологічних захворювань в Івано-Франківській області померло 2080 людей. З моменту встановлення діагнозу не прожили 12 місяців 27,7%.
Найвищі рівні онкологічного захворювання зареєстровано:
місто Рогатин;
Тлумацький район;
місто Галич.