Logo
17 Грудня 2021, 18:09

Коли є одна дитина, все простіше: чому в Україні різко падає народжуваність

Офіційні цифри вражають. Якщо у 1991 році дітей народилося понад 630 тисяч, то в 2020-му - лише 293 тисячі. Це менше, ніж будь-коли за часів незалежності.

Станом на січень 2021 року, малюки віком 1-3 роки - одна з найменш численних груп населення. Менше людей лише в категорії 70+.

Рівень народжуваності в Україні - найнижчий в Європі, наводить дані Інститут демографії та соціальних досліджень (ІДСД). На одну жінку в Україні припадає в середньому 1,2 дитини, в країнах ЄС цей показник складає 1,56.

Натомість тривалість життя в Україні значно нижча, ніж в ЄС. Українські жінки живуть в середньому на шість років менше, а чоловіки - на 11.

Втім, хоч цифри держстату лякають, надмірно драматизувати також не варто, застерігає директорка ІДСД Елла Лібанова в комнтарі для ВВС. На її думку, говорити про реальний рівень народжуваності можна буде лише після нового перепису населення, запланованого на 2023 рік.

"Якщо завищена чисельність населення, то народжуваність як відносний показник буде заниженою, - пояснює Лібанова. - 20 років пройшло від дня перепису, не тягне ця поточна статистка так довго".

"Ситуація погана, вона дуже погана, але в усій Європі вона така, - додає експертка. - Жодній країні - від Фінляндії до Туреччини - нічим похизуватись. Але якогось катастрофічного падіння  я не бачу.

 

2

Відповідно до даних держстату, народжуваність в Україні падає восьмий рік поспіль.

Хтось таку ситуацію з народжуваністю може пояснити нестабільним станом економіки в державі, зниженням добробуту, певними матеріальними чинниками. Але традиційно українська сім'я завжди була чисельною, а наші предки, погодьтесь, жили в скрутніші часи, як ми сьогодні. Що ж насправді змушує українок народжувати менше?

 Надя, 30 років. «Мені 30… Батьки  уже чекають-не дочекаються онуків. Та я не хочу дітей. Я вважаю, що діти і створення сім'ї - не є прямим призначенням жінки і основним сенсом її життя. Кожен має право обирати свій шлях і життєві пріоритети сам. А такі стереотипні думки уже давно застаріли.»

 Віра, 38 років: «Я рада, що є мамою двох діток, але в сьогоднішньому світі, коли від жінки вимагається не тільки бути мамою та дружиною, але будувати кар’єру, з двома дітьми це дуже складно. Коли є одна дитина, все простіше. Навіть з економічної точки зору. Адже позашкільні гуртки, репетитори сьогодні коштують немалих коштів. Врешті решт, будьмо відвертими, мама діток ніколи не буде засиджуватись в офісі, готуючи звіт чи презентацію, адже вдома на неї чекає друга зміна: домашнє завдання, готування вечері.»  

 Віка, 26 років. «Особисто для мене важливо  побачити себе у ролі мами. Така позиція виникає через материнський інстинкт, який закладений природою, і саме цей процес у свої 26 років я стала посилено відчувати. Для мене дитина – це  найприродніший і, мабуть, найприємніший спосіб відчути, що таке любити когось просто за те, що він є, справді не очікуючи нічого натомість. Впевнена, якщо жінка не відчує цього у своєму житті, її  буде важко назвати щасливою.»