Прикарпаття – гірський регіон. Тому, аби дістатись до пацієнта у віддаленому районі, медики зазвичай витрачають чимало дорогоцінного часу. Вирішити проблему може повітряний транспорт, наприклад, гелікоптери.
Правда, про це говорять багато років, але далі розмов справа досі не йшла. Втім, незабаром повітряна медицина може стати реальністю, інформує Репортер.
Ще наприкінці березня ексміністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про запуск в Україні системи авіаційної безпеки. Спільно з МОЗ вона мала займатися медичною евакуацією.
Система невдовзі навіть запрацювала, щоправда, в тестовому режимі й лише у Львівській та Київській областях. Аваков запевняв, що до осені з’являться 15 пунктів, зокрема й на Прикарпатті, де чергуватимуть гелікоптери. Однак, міністр пішов, а на Франківщині система так і не запрацювала.
Виглядало, що на цьому й кінець. Та у вересні новий очільник МВС Денис Монастирський заявив, що системі бути. Він запевнив, що до кінця 2023 року по всій Україні цілодобово чергуватимуть гелікоптери. Тож невдовзі й на Прикарпатті має бути санітарна авіація.
Директор Івано-Франківського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Мирон Матейко переконаний, що повітряна евакуація на Прикарпатті просто мусить бути.
«У нас є своя специфіка – наша область гірська. Також у нас великий наплив туристів. У ЗМІ часто чуємо, що десь люди заблукали, чи ще щось надзвичайне сталося. Тому в нас першочергово треба запускати систему аеромобільної евакуації, – каже Матейко. – Маємо приклади, коли наші бригади кілька годин піднімались на гору, аби надати допомогу. Останній випадок – коли під час вибуху в Карпатах постраждали туристи. Тоді медики добиралися на квадроциклах. Ми намагалися викликати гелікоптер зі Львова, але там повідомили, що вони не літають вночі. Також маємо багато випадків, коли у високогірних селах народжують жінки, а наші працівники не встигають».
Він додає, що недавно на Прикарпаття приїжджали представники міністерства охорони здоров’я, які відповідають за санавіацію. Вони об’їздили всю область, щоб вивчити місця, де можна розмістити базу для повітряного транспорту.
«Має бути злітна смуга або вертолітна площадка. Також потрібний ангар для техніки. Ми побували у Коломиї, Косові, Ворохті й на Богородчанщині. Представникам міністерства найбільше сподобався приватний аеродром у Підгір’ї – там є усе необхідне. Тож цілком ймовірно, що базу розгорнуть саме там», – говорить Мирон Матейко.
Медики уже готуються. У кожному районі визначили місця для посадки повітряного транспорту. Також у центрі, аби не гаяти час, оголосили про набір медиків у підрозділ з аеромедичної евакуації. За словами Матейка, на конкурс подалися 19 фельдшерів і дев’ять лікарів.
«Заявки ми приймали до 22 листопада, – розповідає директор центру. – Нещодавно було засідання комісії, де відібрали кандидатів. Тепер на них чекають співбесіди. Ставку робили на наших працівників і медиків саме з Прикарпаття. Зовсім скоро будемо їх навчати, адже для такої роботи обов’язково потрібні додаткові вміння. Якщо у Львові гроші виділили з держбюджету, то ми домовилися з МОЗ, що навчимо п’ятеро лікарів і п’ятеро фельдшерів власним коштом».
Втім, коли саме та чи взагалі в області запустять санітарну авіацію, у Мирона Матейка відповіді ще нема. Усе залежить від того, як у високих кабінетах запланують бюджет на наступний рік.