Впродовж останніх кількох років місто Івано-Франківськ неодноразово було відзначене в численних рейтингах відкритості та публічності роботи, а також електронного врядування.
Про це на оперативній нараді розповів директор Департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайло Смушак.
За його словами, саме в Івано-Франківську було створено одну з перших в Україні Інтернет-приймальню, яка дозволяє мешканцям звертатися до міської влади, не виходячи з дому. Безумовно це важливий і потрібний канал зв’язку між владою та мешканцями, однак він не дозволяє в повній мірі мобілізувати значні соціальні ресурси для розв’язання суспільно значущих проблем. Іншими словами, він не дозволяє проведення широкого діалогу суспільства і влади.
Саме тому Департаментом комунального господарства, транспорту і зв’язку було вирішено розпочати такий діалог в соціальній мережі Facebook. В травні 2014 року створено спільноту «Комуналка ІФ», мета якої – обговорення проблем у комунальній сфері міста та опрацювання шляхів щодо їх вирішення.
Не дивлячись на такий короткий термін існування, на сьогоднішній день спільнота «Комуналка ІФ» налічує уже понад 4000 учасників. Щоденно в групі публікується від 10 до 20 постів, найбільш популярніші з яких збирають понад 50 коментарів.
«Ефективність такої комунікації полягає в можливості оперативного реагування при виникненні аварій, поломок, падінні дерев тощо. Чи не найбільше опублікованих скарг мешканців стосуються роботи перевізників міських маршрутів. Слід відмітити, що кожна скарга, яка публікується мешканцями в спільноті, реєструється в журналі, а працівникам Департаменту надається доручення перевірити викладені факти та вжити відповідних заходів.
Про проведену роботу працівники повідомляють дописувачів у коментарях. Також окремо фіксуються і висловлені на сторінках спільноти пропозиції мешканців щодо ремонту доріг, тротуарів, міжбудинкових проїздів, влаштування пандусів тощо, на – підставі яких формуються титульні списки та проекти на фінансування з бюджету на наступний рік», – наголосив Михайло Смушак.
Він повідомив також, що спільнота відіграє важливу роль при донесенні до мешканців звітів про проведену роботу, оскільки Департамент постійно публікує в спільноті фотозвіти з уже завершених об’єктів та процес роботи на незавершених об’єктах. Дані публікації є важливим джерелом інформації як для друкованих так і для електронних засобів масової інформації, які з посиланням на спільноту публікують дані новини на своїх сторінках.
Ще одним важливим призначенням спільноти є обговорення соціально важливих проектів рішень виконавчого комітету та міської ради, які розміщуються в групі перед їх винесенням на затвердження. Як показує практика, такі обговорення є значно ефективнішими, ніж звичайні громадські слухання, оскільки останнім часом мешканці на громадські слухання не ходять, натомість значна частина активних користувачів мережі Інтернет охоче бере участь в обговореннях на сторінках спільноти «Комуналка ІФ».
Учасники спільноти неодноразово залучались до різноманітних опитувань, які проводились на сторінках спільноти шляхом заповнення розроблених Департаментом анкет. Зокрема, найбільш важливими для Департаменту були опитування щодо утворення норм побутових відходів та щодо розробки нової транспортної мережі міста.
Ще однією спільнотою в мережі Facebook, яка адмініструється працівниками Департаменту, є група «Вело-Франківськ», що створена з метою популяризації велосипедного руху в Івано-Франківську і на сьогоднішній день налічує понад 1200 учасників. Саме завдяки ефективній співпраці з велоактивістами в рамках комунікації на сторінках даної спільноти, було підготовлено Програму розвитку велосипедної інфраструктури, розроблені ескізні проекти майбутніх велодоріжок на вулиці Галицькій та набережній ім. Стефаника.
Загалом, підсумовуючи вищесказане, слід відмітити, що незважаючи на те, що комунікація з мешканцями з допомогою соцмереж потребує виділення додаткового часу, як директора, так і працівників Департаменту для прочитання публікацій, написання відповідей та коментарів, така комунікація довела свою ефективність і заслуговує на застосування у майбутньому.