Logo
8 Травня 2024, 13:34

Кожен українець має знати, як потрібно діяти, щоб зберегти здоров’я собі і своїм рідним, - очільник Всеукраїнської асоціації фахівців з громадського здоров’я Руслан Савчук

В Україні впродовж багатьох років питання громадського здоров’я не було серед пріоритетів галузі охорони здоров’я. При цьому недостатня профілактична робота завжди за собою несе погіршення стану здоров’я. Проте ситуація змінилася і акценти змістилися.

Тематика громадського здоров’я виходить на чільні позиції і має особливу увагу від Міністерства охорони здоров’я України. Також працівники галузі об’єдналися у Всеукраїнську асоціацію фахівців з громадського здоров’я, яка поставила собі багато амбітних цілей. Про них та виклики, які у цьому напрямку стоять перед Україною, напередодні Європейського тижня громадського здоров'я говоримо з очільником цього громадського об’єднання Русланом Савчуком.

• Отже, пане Руслан, поясніть нашим читачам що таке система громадського здоров’я і чому вона важлива?

Якщо говорити простими словами, громадське здоров’я – це запобігання захворюванням, травматизму, інвалідності, а також збільшення тривалості життя. Досягнення таких цілей залежить від дуже широкого кола питань. Тут ми говоримо про відповідне законодавство, середовище перебування людини, ведення здорового способу життя, екологію, імунізацію і багато всього іншого.
Тобто це про ті заходи, які допоможуть зберегти здоров’я, поліпшити якість і продовжити тривалість життя нашого, а особливо майбутніх поколінь. Тобто громадське здоров’я – це піклування про майбутнє.

• Хіба ця робота не проводилась раніше?

Звичайно, що цими питаннями завжди хтось займався. Але це була несистемна робота без чіткого комплексного плану дій і відповідальності. Сьогодні ж ми маємо по всій країні Обласні центри контролю та профілактики хвороб, які цю проблематику взяли на себе. Тепер є організаційна структура, яка безпосередньо відповідає за такий важливий і об’ємний напрямок охорони здоров’я. Звичайно, що доброго результату можна досягти лише завдяки тісній співпраці і постійній взаємодії з іншими структурами, органами влади, медіа.
У цьому розрізі також дуже важлива комунікація з закордонними колегами. Країни Європейського союзу, Сполучені штати Америки та інші розвинені держави тематикою громадського здоров’я займаються давно. У них ефективно працюють цілі системи заходів, правил, зв’язків, які дають результат. Нам же потрібно вивчити їх, після чого імплементувати в Україні найкращі кейси із врахуванням наших особливостей.

• Так розуміємо, що основні функції у цьому розрізі покладені на обласні центри контролю та профілактики хвороб. Яку роль у цьому має відігравати ваша асоціація?

Державні структури завжди мають певні бюрократичні обмеження, їм важко бути гнучкими. Окрім того фахівцями у питаннях громадського здоров’я є не лише працівники центрів контролю та профілактики хвороб. За короткий період часу до Всеукраїнської асоціації фахівців з громадського здоров’я увійшли понад близько п’яти тисяч членів. А це – науковці, представники практичної медицини та суміжних галузей, фахівці з міжнародної співпраці, проектні менеджери, комунікаційники. Таке представництво нам допоможе бути ефективними по всіх напрямках.
Фактично ми є командою амбітних та ініціативних людей, які готові підкласти своє плече державі у розбудові системи громадського здоров’я. Наші знання, вміння, ідеї та зв’язки – це важливий інструмент, яким держава може скористатися. Більше того, уже використовує, адже маємо дуже тісну співпрацю з Міністерством охорони здоров’я України та його очільником Вікторм Ляшком. А разом ми точно зможемо багато.

• Що вдалося реалізувати за ці кілька місяців?

Ми зареєстрували 22 осередки по всій країні, у тому числі в місті Києві. Асоціація отримала юридичний статус «всеукраїнська», що дає нам можливість повноцінно діяти по території всієї держави. Завдяки підтримці USAID Україна та Pact Україна ми запустили роботу національного офісу, який постійно взаємодіє з осередками. Це щодо організаційних питань.

Разом із тим Асоціація як організатор чи співорганізатор забезпечила проведення ряду навчальних заходів. Під нашою егідою вже відбулися три масштабних заходи з безперервного професійного розвитку.

У рамках міжнародної співпраці ми провели онлайн-зустрічі з фахівцями Сполучених штатів Америки, Швейцарії, Ізраїлю, Грузії. З навчальною метою наші представники мали ряд закордонних відряджень.

Також ми ведемо активні перемовини із закордонними асоціаціями щодо підписання меморандумів про співпрацю для більш тісної та ефективної взаємодії. Старт добрий. А далі працювати і працювати.

• Яка ваша глобальна мета? У якому разі ви самі собі зможете сказати «ми це зробили!»?

Насправді це дуже обширне питання, а кінцевої точки досягти просто неможливо. Світ динамічний, з’являються нові виклики і до них потрібно шукати адекватні рішення. Свою місію ми бачимо у реалізації інтересів людей щодо охорони здоров՚я, зокрема, громадського здоров՚я, санітарно-епідемічного благополуччя населення та багатьох супутніх речах. Наша візія – створити ефективний майданчик для налагодження взаємодії та обміну досвідом фахівців з громадського здоров’я з різних секторів: профілактичного, практичного, науки і освіти, громадського сектору. Ми будемо провідником в Україні найновішого міжнародного досвіду з питань розбудови громадського здоров’я, надійним партнером для органів державної влади та місцевого самоврядування.

Але якщо сказати, що для мене особисто стане успіхом Всеукраїнської асоціації фахівців з громадського здоров’я, то відповідь буде проста: коли кожен українець знатиме, як потрібно діяти, щоб зберегти здоров’я собі і своїм рідним, відчуватиме піклування зі сторони держави.