Сьогодні, 28 жовтня, в Івано-Франківську відбувається всеукраїнський форум «Кругова економіка для сталого розвитку міст».
На захід з’їхалися та залучені онлайн фахівці з усієї України, а також зі Швеції, Нідерландів, Німеччини, Польщі та Словенії.
Подія такого масштабу на тему, якою опікується весь прогресивний світ — в Івано-Франківську відбувається вперше.
На ній обговорюють глобальні проблеми міст, що останнім часом спонукають людей до релокації в села.
Наприклад, попередні оцінки говорять, що темпи потепління в Україні перевищують світові. За прогнозами громадської організації "Екодія", до 2100 року через підняття рівня моря затопить 35 українських міст, зокрема: Одесу, Херсон, Миколаїв, Маріуполь. 6 міст затопить повністю, серед яких: Вилкове, Гола Пристань, Затока.
“Щоб жахливі прогнози не стали реальністю, представники європейських країн розробили для кожного міста низку ефективних рішень, як от: концепція “15 хвилин”, Париж. Йдеться про трансформацію міста таким чином, щоб все необхідне було розташовано в межах 15 хвилин пішої чи велодоступності. Завдяки цій концепції люди зменшують викиди парникових газів і, відповідно, зменшують негативний вплив на зміну клімату” — каже координаторка форуму Марія Федорук.
На форумі обговорюють чимало подібних рішень, а також, шукають нові — ті, які сприятимуть покращенню міста Івано-Франківськ, та, потенційно, інших міст України.
Однією із тем форуму була: "Кругова економіка в управлінні відходами та біоенергетиці з ТПВ".
Ключовими спікерами по цій темі в онлайн-форматі виступили: Mr Weine Wiqvist, головний радник асоціації сміттєпереробних компаній Швеції Avfall Sverige, доцент Лундського Університету, Швеція, який виступив з презентацією: «Управлiння відходами та кругова економіка - досвiд Швеції» та Jaka Kranjc, генеральний секретар Асоціації екологів без кордонів: Словенія, який поділився чудовим прикладом циркулярної моделі у презентації - «Любляна - європейська столиця, яка була першою в процесі адаптації концепції «нуль відходів».
Модерувала - Аліна Соколенко, голова Асоціації експертів зі сталого розвитку (ASDE), директорка консалтингової компанії AVgroup.
У панельній дискусії взяли участь: Ірина Миронова, голова ГО «Нуль відходів Львів» та Михайло Смушак, заступник міського голови - директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради.
Також, до обговорення приєдналися онлайн-панелісти: Тетяна Тевкун, проєктна менеджерка реформи управління відходами, команда підтримки реформ, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Irop Tинний, співзасновник української асоціації відновлюваної енергетики, член наглядової ради ПАО «Київспецтранс», власник ТОВ «Укрвторресурси» та Анна Таранцова, консультантка з розширеної відповідальності виробника, стійкого розвитку та зв'язків з громадськістю.
Про ініціативи на тему кругової економіки в Івано-Франківську розповів заступник мера Михайло Смушак. За словами політика в Івано-Франківську як, на жаль, і в більшості Українських міст все прогресивне, що нині реалізовується відбувається не завдяки владі, а завдяки ініціативам громадських організацій, соціально відповідального бізнесу та громадських активістів.
"Потрібно говорити чесно і правдиво, системність - це найбільша проблема більшості галузей в Україні. Починати треба з державної стратегії щодо розвитку імплементації концепції кругової економіки в різні сфери. Це має бути якийсь державний план дій, відповідно до якого будуть чітко прописані й чітко визначені нормативні документи. Сьогодні ми сподіваємося тільки на соціально відповідальний бізнес і завдяки йому маємо реалізацію тих чи інших впроваджень. А менш соціально відповідальних, держава повинна заохочувати. Їм потрібен стимул, який буде чітко вимірюватися певними показниками, наприклад - сплата податків", - каже Михайло Смушак.
Між тим, Смушак поділився планами та напрацюваннями міської ради по реалізації впровадження системи сортування побутових відходів в Івано-Франківську.
Організатор заходу платформа «Тепле Місто».
На сьогодні “Тепле Місто” та нідерландська організація Metabolic за підтримки фонду “Відродження” провели дослідження та розробили візію того, як зробити так, щоб франківський бізнес застосовував принципи кругової економіки. Це вже почав робити інноваційний центр Promprylad.Renovation, який може стати прототипом й для інших центрів (торгових, наукових, інноваційних) в Івано-Франківську і не тільки.