Logo
10 Червня 2020, 15:47

Літня відпустка в Україні, частина І: плюси і мінуси відпочинку в українських Карпатах

Незважаючи на плани української влади на відновлення міжнародних авіаперевезень вже з 15 червня, сигнали з інших країн свідчать про те, що далеко не всі вони поспішають відкриватися для українських туристів. Тим часом літо вже у розпалі, і якщо ви налаштовані на пристойний відпочинок в найближчі місяці, час починати його планувати. І поки з закордонними поїздками перспективи туманні, щодо відпочинку в Україні вже окреслилися певні тенденції.

У першій частині «відпускного» огляду, УНІАН.

Туризм розповість вам про плюси і мінуси відпочинку в українських Карпатах влітку 2020 року. «Зелений» туризм в умовах пандемії коронавіруса став одним з головних пріоритетів для тих, хто все ж наважиться вирушити у відпустку влітку 2020 року. В Україні під ці цілі чи не найкраще підходять гірські регіони Карпат.

Готуватися до такого відпочинку потрібно починати заздалегідь. Адже в умовах невизначеності з закордонними поїздками, багато українців вирішать забронювати гарантований відпочинок всередині країни, а не чекати до останнього можливість поїхати за кордон – за останніми даними, ЄС вирішив продовжити заборону на в'їзд іноземців після 15 червня, з відкритою датою її скасування. Більше того, про скасування двотижневої самоізоляції по приїзду з-за кордону поки не йдеться, та й платні тести по прильоту туди/назад далеко не всі захочуть робити.

Завдяки чому українські Карпати виграють?

По-перше, на природі набагато більше шансів уникнути великих скупчень людей, розбігшись по лісах і горах.

По-друге, подовгу перебувати на свіжому повітрі та дотримуватися активного способу життя корисно для здоров'я.

По-третє, там точно є чим зайнятися, якщо ви поїдете у відпустку на тиждень (адже зараз ми говоримо не про короткі екскурсійні поїздки, а саме про повноцінні відпустки).

По-четверте, гірська місцевість ідеально підходить для тих, хто дуже хоче у відпустку саме влітку, але погано переносить спеку. Ну і, врешті решт, це просто красиво.

Що може завадити літньому відпочинку в українських Карпатах?

Українська частина Карпат охоплює відразу чотири області – Львівську, Івано-Франківську, Закарпатську та Чернівецьку. І, як на зло, саме західні регіони опинилися серед лідерів із захворюваності COVID-19 в Україні.

З цієї причини крім ризику підхопити небезпечну інфекцію, перед тими, хто хотів би потрапити в Карпати влітку, виникла ще одна проблема – дорога.

Чи можна дістатися в Карпати на поїзді влітку 2020?

Як відомо, з 1 червня в Україні відновилися пасажирські залізничні перевезення, однак Західну Україну вони охоплюють найменше – поки дістатися на поїзді можна хіба що в Ужгород та Івано-Франківськ. Подальше відновлення маршрутів залежатиме від епідеміологічної ситуації в кожному конкретному регіоні. Приміром, на Львівщині ситуація зараз тільки погіршується.

Якщо їхати поїздом на Ужгород, на маршруті буде лише дві зупинки у гірських населених пунктах. Перша – скромне селище Воловець, в 15 кілометрах від якого – більш облагороджений і популярний курорт Пилипець. Друге – місто Свалява, що також є бальнеологічним курортом з корисними мінеральними водами. У випадку з івано-франківським потягом інших зупинок на маршруті поки немає взагалі, а тому ще доведеться кілька годин добиратися на автобусі до місця відпочинку, зважаючи на особливості місцевих автомобільних доріг. Наприклад, до одного з найпопулярніших курортів – Яремче – з Івано-Франківська їхати близько 60 кілометрів, а до Буковеля – майже 100 кілометрів.

Зрозуміло, можна спробувати доїхати автобусами з кількома пересадками, але, погодьтеся, якщо ви їдете на відпочинок як мінімум на тиждень, з речами така дорога буде не зовсім комфортною. Більш того, наприклад, Чернівецька та Львівська області досі не пропускають і пасажирські автобуси.

Чи багато готелів зараз доступні в Карпатах?

З кінця травня 2020 в Україні дозволили відновити роботу готелів в обмеженому режимі – без басейнів і ресторанів, а з 10 червня гостей зможуть приймати санаторії і готелі. Розшириться і набір послуг у готелях. Разом з тим, заклади з розміщення туристів зобов'язані будуть забезпечити заходи безпеки для туристів, в умовах пандемії коронавіруса: засоби захисту, соціальна дистанція, повсюдна дезінфекція, особливі умови для харчуння тощо.

З іншого боку, в Україні дуже популярне серед туристів приватне житло, і Карпати не виняток. Однак якщо готелі та санаторії контролюючі органи можуть перевіряти на дотримання протиепідемічних заходів, то гарантії того, що приватних орендодавців хоч якось будуть контролювати, поки немає.

У тих же Карпатах величезна кількість приватних садиб, які здають кімнати туристам. Найчастіше це дешевше, ніж у готелях, а тому люди охоче туди їдуть. Багато з таких дерев'яних будиночків дійсно відмінно підходять для відпустки, створюючи відчуття більш сімейного відпочинку, ніби до родичів в село приїхав. Разом з тим, там часто кімнати розташовані дуже близько один до одного і на 4-5 двох- або тримісних номерів на поверсі може бути всього один санвузол, який не прибирають одразу ж після кожного відвідувача. Якщо раніше на такі моменти можна було закрити очі, то в умовах COVID-19 це може відлякати деяких гостей.

Готелі Карпат поступово починають відкриватися, проте валу пропозицій, особливо в готелях, поки не спостерігається. А тому краще почати відстежувати пропозиції раніше, адже в Україні цього літа очікується туристичний ажіотаж. Теж саме стосується квитків на поїзди.

Де відпочити в горах в Івано-Франківській області?

Ключовими точками для відпочинку в івано-франківській частині Карпат є Буковель, Яремче, Верховина і Ворохта. У докарантинні часи потягом можна було потрапити до Яремче та Ворохти, однак поки що доведеться їхати до Івано-Франківська, а далі вже маршруткою.

Отже, по порядку. Найближче від Івано-Франківська – Яремче. І одночасно Яремчанщина, куди входять ще кілька населених пунктів – Ворохта, Микуличин, Поляниця, Татарів, Яблуниця та Вороненко – це один з найбільш розвинутих туристичних регіонів не тільки Карпат, але й України. Тут дійсно розумно підійшли до розвитку індустрії гостинності, об'єднавшись в профільну асоціацію – крім великої кількості готелів і ресторанів, тут ще й подбали про дозвілля: можна і в гори сходити, і на рафтинг, і в заповідник, і в музеї, і на свята різні потрапити. Детальніше про відпочинок на Яремчанщині читайте в нашому великому матеріалі.

У Яремче на середину червня пропонують трохи більше сотні варіантів для розміщення за ціною від 250 гривень за двомісний номер у скромних садибах до пристойних готелів за ціною від 900 гривень за номер для двох. Примітно, що на кінець липня пропозицій вже менше, що говорить про те, що люди активно бронюють відпочинок на кінець літа. Однак якщо вибирати з пошуку не одну ніч, а кілька, то варіантів розміщення буде видаватися приблизно в два рази більше. До речі, частина карпатських готелів йде на таку хитрість, задаючи мінімальний термін проживання від 3 днів – таким чином хочуть гарантувати довгострокового клієнта і одночасно зосередитися на сімейному відпочинку, уникаючи гучних компаній, які приїжджають на день-два «відірватися». 

У Ворохті на середину червня доступні більше 30 варіантів розміщення за ціною від 300 гривень на добу за двомісний номер, у Микуличині – понад 40 за ціною від 400 гривень, у Яблуниці – 35 варіантів за ціною від 300 гривень. Приблизно така ж ситуація по Татарові, Поляниці та Вороненко.

В Буковелі на середину червня доступні близько 80 варіантів розміщення за ціною від 300 гривень на добу за двомісний номер у скромних умовах у приватних власників, у готелях ціни стартують від 600 гривень за двох. Сам по собі Буковель – це повноцінний гірськолижний курорт, спеціально створений під відпочинок. А тому й інфраструктура там повноцінна. Знаходиться Буковель приблизно в 100 кілометрах від Івано-Франківська. Хороша новина – туди десь з середини маршруту прокладена хороша дорога.

Ще одне популярне місце відпочинку в горах Івано-Франківщини – селище Верховина. Це найвіддаленіший куточок Українських Карпат, який відмінно підійде тим, хто налаштований на більш усамітнений відпочинок. На середину червня в Верховині доступні чотири десятки пропозицій з розміщення за ціною від 300 гривень за двох на добу. В принципі, в місті непогана туристична інфраструктура – є кілька пристойних закладів української кухні, можна замовити екскурсії, покататися на байдарках, велосипедах і конях, а також є кілька музеїв. Детальніше про відпочинок у Верховині можна почитати в нашому великому матеріалі. 

4/12 Також можна відправитися в гуцульське село Шешори в 90 кілометрах від Івано-Франківська, відоме своїми водоспадами і дбайливим ставленням до гуцульських традицій. На середину червня тут доступні всього 6 пропозицій з розміщення за ціною від 500 гривень.

Зовсім недалеко від нього – Косів, відомий як столиця гуцульської торгівлі в Україні. На середину червня тут пропонують близько 15 варіантів розміщення за ціною від 350 гривень за двомісний номер на добу. Однак навіть якщо не зможете підібрати собі місце для ночівлі, заїхати сюди на екскурсію все одно варто. Тим більше, що тут найбільший вибір гуцульських товарів ручної роботи.

Наш вердикт: в цілому, українські Карпати – хороший вибір для відпочинку в Україні в умовах коронавіруса. Географічно регіон має цілий ряд переваг – свіже повітря, чудові краєвиди, широкі простори для прогулянок, туристам є де розбрестися. Крім того, місцевий бізнес налаштований вже зараз активно приймати туристів. Однак варто врахувати, що левову частку турпослуг там пропонують приватні власники, а тому до вибору місця відпочинку краще підходити відповідально, хоч трохи замислюючись про безпеку. З іншого боку, хочеться вірити, що місцеві готельєри підійдуть до процесу серйозно і зможуть забезпечити туристам всі необхідні заходи безпеки.

Марина Григоренко