Logo
29 Вересня 2014, 21:29

Львівський протезний завод безкоштовно забезпечує протезами бійців АТО

Постраждалі бійці АТО мають можливість безкоштовно скористатися послугами Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування – пройти протезування та у подальшому отримувати технічне обслуговування протезів.

протез2

Про це йшлося 29 вересня під час виїзної наради керівництва області щодо проблем надання допомоги військовим, які постраждали в зоні АТО, до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування.

протез1

За словами т.в.о. голови Львівської ОДА Юрія Турянського, цьогоріч протезне підприємство отримало від держави 35 млн грн, але до кінця року йому бракує ще 12 млн грн. Відтак, керівник області планує звертатись до уряду, Мінсоцполітики з цього приводу.

протез3

Директор підприємства засобів пересування і протезування Сергій Суязов розповів, що вони обслуговують людей, які потребують ортопедичної допомоги, у п’яти областях Західної України. Головне підприємство знаходиться у Львові.

«Підприємство виготовляє протезно-ортопедичні вироби, ортопедичне взуття та технічні засоби реабілітації – інвалідні візки, які поставляємо по всій Україні. Ось вже два місяці співпрацюємо з військовими госпіталями, які знаходяться у Львові, Дніпропетровську та Києві. За німецькими технологіями виготовляємо протези бійцям, які отримали ампутацію під час проведення бойових дій в зоні АТО. Маємо навчених спеціалістів, відповідні технології та комплектуючі і можемо надати стовідсоткову гарантію, що молода людина, яка стане на такий протез, може вести повноцінний спосіб життя», – зазначив Сергій Суязов.

З його слів, на підприємстві вже протезували та відправили додому двох бійців АТО з Житомирської області. Наразі на протезуванні у них знаходиться ще четверо.

«Ще сім осіб перебувають у військовому госпіталі, але вони і під нашим контролем. Зараз проводимо підготовку до протезування цих людей і найближчим часом вони будуть протезуватися. Крім того, маємо забезпечити візками шістьох пацієнтів, які отримали спінальні травми. Вони також перебувають в інших госпіталях», – додав директор підприємства.

Військовослужбовець 80-ї аеромобільної бригади п. Андрій наразі перебуває на лікуванні у військовому госпіталі у Львові, але одночасно амбулаторно протезується. Він розповів, що 17 липня потрапив під обстріл «Градами», йому пошкодило ногу, руку та обличчя.

«Щоб не втрачати часу на виготовлення самого протезу, звикання до нього, ми привозили військового сюди, знімали мірки, ось уже виготовили протез і зараз він обходжує його. Коли його випишуть з госпіталю, візьмемо до себе під контроль, – зазначив технік-протезист казенного підприємства Юрій Яськів.

Інший пацієнт – п. Андрій – після залізничної травми має протези на обох ногах уже 12 років. Зараз він чекає на виготовлення нових.

«Людина, яка не має двох ніг, має право щороку змінювати протези. Але я вже два роки не міняв, бо хлопці мені зробили дуже добре. Приходив хіба щось підкоригувати. А так проблем немає, і влітку, і взимку ходжу. Рівнем обслуговування задоволений. До протезів звик. Рано одягаю їх, а ввечері знімаю. Взув, як чоботи, і пішов», – поділився чоловік.

За словами техніка-протезиста Назара Стебницького, протез виготовляється до трьох тижнів часу.

Комплектуючі обираються виключно індивідуально, враховуючи рівень ампутації, причини, також умови проживання людини, специфіку її роботи та ходьби.

«Від початку війни роботи побільшало. Загалом потік людей дуже значний, протези виготовляються щодня, постійно є робота», – додав він.

Директор Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування Сергій Суязов наголосив, що немає потреби везти травмованих бійців на протезування за кордон, адже необхідну допомогу вони можуть отримати зокрема у них, до того ж, безкоштовно, як і інші інваліди.

«Коли людина повертається з-за кордону, вона залишається сам-на-сам з тим протезом. А саме обслуговування після виготовлення протезу дуже важливе, – зазначив він. – Держава виділяє кошти на протезування бійців АТО. Тобто, вироби, які ми виготовляємо, надаються безкоштовно. Перебування на протезуванні, реабілітації – також безкоштовні. Є спеціальна державна програма, відповідно до якої стовідсотково відшкодовуються всі витрати. Проблема полягала у тому, що ми не могли безкоштовно виготовити для військового протез, якщо він не отримав групу інвалідності. А військовий, отримавши інвалідність, автоматично мав би бути звільнений з війська. Тому ВРУ внесла зміни до закону про реабілітацію інвалідів, дозволивши безкоштовно протезувати всіх учасників АТО без отримання інвалідності».

Т.в.о. голови ЛОДА Юрій Турянський відвідав сьогодні і Львівський міжрегіональний центр соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації інвалідів, де оглянув відділення медичної, фізичної, психологічної, трудової, фізкультурно-спортивної, соціальної та професійної реабілітації. За рік цей заклад може прийняти близько 400 людей. Наразі тут проходить реабілітацію один боєць АТО, незабаром мають прибути ще двоє.

«Сьогодні одне з найважливіших наших завдань – це забезпечення хорошим лікуванням бійців АТО, соціальне забезпечення їх. Я бачу великі можливості і протезного підприємства, і центру реабілітації, щоб забезпечити надання повного спектру послуг набагато більшій кількості постраждалих бійців АТО», – наголосив Юрій Турянський.

Додамо, що під час перебування керівництва Львівської ОДА на протезному підприємстві пацієнти підняли питання добирання до нього. Проблема, зі слів людей, у тому, що водії маршруток не хочуть зупинятись на зупинці біля підприємства. Юрій Турянський пообіцяв вплинути на ситуацію. Крім того, він додав, що зараз опрацьовується концепція створення спеціального кол-центру, в який пацієнти зможуть звертатися у разі виникнення проблем з транспортуванням до протезного підприємства або ж центру реабілітації.