1 січня 2016 року жителі та гості Івано-Франківська мають перейти не лише у новий рік, а й сприйняти нову систему громадського транспорту. Про реформу транспортної мережі говорять давно, проте лише зараз місто впритул наблизилося до змін.
В існуючій мережі громадського транспорту Івано-Франківська є 10 тролейбусних маршрутів, 1 автобусний комунальний і 47 маршрутів, на які щоденно виїжджають 235 автобусів. У оновленій схемі заплановано 8 тролейбусних маршрутів, на яких курсуватиме 41 тролейбус. 5 автобусних маршрутів будуть обслуговувати 37 автобусів великого класу, а 23 маршрути – 170 малих автобусів.
Разом із працівниками міської ради та департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку до розробки нової схеми долучилися науковці та представники німецької фірми «JIZ». Влітку фахівці навіть опитали пасажирів щодо наявних проблем маршрутної мережі. Виявилось, що найбільше люди хочуть покращення санітарного стану та чистоти в автобусах. Також жителі міста вимагають від водіїв руху згідно з графіком, культури обслуговування, комфорту та зменшення тривалості простою на зупинках.
Центр дихатиме
«Розробляючи нову схему руху, ми дослуховувалися до пропозицій від людей, – розповідає Ігор Сенчук, заступник директора департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку. – Робоча група врахувала всі пропозиції. Окрім того, з 2016 року ми значно розгрузимо найпроблемніші ділянки франківських доріг».
За словами Сенчука, модернізована схема полегшує життя жителів міста. Так, комунальники дослухались до пропозицій і транспортне сполучення тепер охопить вулиці Хмельницького, Максимовича, Промислову, Кисілевської, Микитинецьку. З’являться автобусні зупинки і на вулицях Деповська, Ленкавського, Дудаєва й Кармелюка. Ще одне нововведення – по Набережній ім. Василя Стефаника маршрутки курсуватимуть у два боки. На тих вулицях, де їздитимуть тролейбуси, автобусних маршрутів не буде.
Зміниться не лише схема руху автобусів, а й порядкові номери маршрутів. Так, тролейбусні маршрути отримають номери від першого до десятого, з десятого до двадцятого номери «зарезервують» також за тролейбусами. На маршрутних автобусах тепер будуть номери від 21 до 47.
«Центр міста стане вільнішим від маршруток. Для прикладу, по вулиці Дністровській щодня курсує близько двох сотень автобусів і тролейбусів. Після реформування по цій вулиці пасажирів перевозитиме лише 131 транспортний засіб», – каже Ігор Сенчук.
Просвітництво на дорозі
Комунальники готуються до широкої інформаційної кампанії. Так, до 15 грудня буде створена мапа маршрутів, а серед пасажирів автобусів будуть розповсюджувати буклети з інформацією про нові маршрути та порядкові номери.
На зупинках громадського транспорту планують встановити стенди, на яких буде розміщена інформація про номери маршрутів та назви зупинок. Проте пасажирам треба буде звикати до нововведень, не відвикаючи від уже звичних маршрутів. Бо поряд із новими маршрутками працюватимуть і ті перевізники, термін дії договорів яких завершується, наприклад, у липні 2016 року. До того часу на «старих» маршрутах поряд із номером в автобусі буде позначка «Ст».
Перевізник Віталій Бабій погоджується, що багато залежить від влади, бо саме вона має пояснити пасажирам такі різкі зміни.
«От їздив ти 10 років 23 маршрутом, знаєш кожну зупинку. І тут одного ранку сідаєш в автобус, а він їде не туди. Люди до всього звикають, але ми розуміємо, що все відразу не буде ідеально», – розмірковує перевізник.
«Люди – як річка, вони самі собі знайдуть русло і з часом усе притреться, – каже Бабій. – Я навіть не можу сказати, чи є доброю нова схема. Наше місто не є таке велике, аби пускати великогабаритні автобуси. Вони створюватимуть проблеми для руху на вузьких вуличках. Знаю, що в деяких містах вводили великі автобуси, але потім знімали їх з маршрутів».
Погоджується із думкою перевізника й працівник відділу транспорту Володимир Чіх. За його словами, курсування великогабаритних автобусів у Івано-Франківську створить додаткові незручності. «Це все зовні виглядає гарно, але є багато підводних каменів. Автобуси мають бути зручними для інвалідів й мам з дитячими колясками. Але це не обов’язково має бути автобус «Мерседес», може бути й український «Атаман».
До слова, автобуси, які виїдуть на нові маршрути, мають бути обладнані GPS-системами, відеореєстраторами та безкоштовним Wi-Fi, а водії зобов’язані носити уніформу. За все мають платити перевізники.
Усі зупинки та вулиці. Повний опис нових маршрутів громадського транспорту Івано-Франківська. Завантажуйте та зберігайте!
Ціна питання
Останнім часом франківці жваво обговорюють ідею зменшення вартості проїзду до 3,50 грн. Відповідний проект рішення міської ради з’явився на сайті міськвиконкому. «У зв’язку зі зменшенням вартості паливно-мастильних матеріалів затвердити граничний розмір тарифу на проїзд пасажирів у міському пасажирському автотранспорті загального користування в розмірі 3,5 грн.», – йдеться у рішенні, яке мало б набути чинності з 1 січня 2016 року. Звісно, якщо воно отримає «добро» від влади.
«Так, вартість палива трохи знизилась. Але левова частка витрат у нашому бізнесі – це запчастини. Щомісяця в кожен автобус треба вкладати до десяти тисяч гривень», – опонує Віталій Бабій.
За його словами, експлуатація великих автобусів призведе до зростання витрат. Для прикладу, з’явиться необхідність впровадити посаду кондуктора.
«Обслуговування великогабаритних автобусів, як і поставка запчастин до них, не налаштовані. Якщо, наприклад, за дві зміни середньостатистичний автобус треба заправити на 40 літрів палива, то новий – на 80. На малих автобусах нереально зменшити вартість проїзду, а на великих – тим більше. Підстав для зменшення тарифу я не бачу», – каже підприємець.
За пенсіонерами й надалі зберігається право безкоштовного проїзду з 10 до 16 години. Перевезення пенсіонерів за віком перевізникам ніхто не відшкодовуватиме – вони мають це робити «за рахунок власної господарської діяльності».
Також безкоштовно їздити у франківських маршрутках можуть учасники АТО, діти з багатодітних сімей та інші пільгові категорії, передбачені чинним законодавством.
Новообраний міський голова Руслан Марцінків у своїй передвиборчій програмі обіцяв, що проїзд має стати пільговим і для учнів шкіл. Незважаючи на те, що таку ідею більшість сприйняла з посмішкою, нині новація має всі шанси втілитися в життя.
«Пільговий проїзд учнів – тема цікава. Пенсіонер має пенсію, студент – стипендію, а учні ніяких доходів не мають. Але якщо влада хоче повісити це питання на плечі перевізників – це неправильно. Якщо перевізникам компенсовуватимуть витрати, то ми готові возити учнів безкоштовно», – стверджує Віталій Бабій.
Директор департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайло Смушак упевнений, що оновлена схема руху громадського транспорту точно запрацює і виправдає сподівання.
«Поки усе йде за планом. Маршрути розроблені, тендери відбуваються, переможців оголошуємо», – стверджує доцент Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Віталій Цих, один із розробників нової схеми.
«Все покаже час. Перевізник запустить машину на новий маршрут і спочатку буде працювати у збиток собі. Якщо не завжди. Є нерентабельні маршрути і якщо з того діла нема, то й не буде», – іронізує Віталій Бабій.
Що ж, січень не за горами – і нам нічого не лишається, як вчити нові маршрути.
Усі зупинки та вулиці. Повний опис нових маршрутів громадського транспорту Івано-Франківська. Завантажуйте та зберігайте!
Джерело: Репортер