Logo
15 Квітня 2021, 18:21

Прикарпатські підприємства сплатили майже 134 млн грн екологічного податку

З  початку року за забруднення навколишнього середовища суб’єкти господарювання Івано-Франківської області перерахували до зведеного бюджету понад 133,8 млн грн екологічного податку.

Зокрема, до державного бюджету спрямовано 76,5 млн грн, а до місцевих прикарпатських бюджетів надійшло 57,3 млн грн екологічного податку. Про це повідомили в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області, пише Типовий Франківськ.

Нагадаємо, екологічний податок – обов’язковий платіж, що сплачується з фактичних обсягів різних викидів, скидів, розміщення відходів у довкіллі.

Екологічний податок сплачують особи, які здійснюють (п. 240.1 Податкового кодексу України): викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.

Звертаємо увагу, що обсяг викиду вуглекислого газу (СО2), коли суб’єкт господарювання стає платником екологічного податку дорівнює 500 тон на рік; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти; розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання); утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

Дозволи в залежності від видів відходів видають зокрема місцеві представництва Державного управління охорони навколишнього природного середовища.

Звільнення від сплати екологічного податку мають:

-суб’єкти господарювання, які розміщують відходи на власних територіях як вторинну сировину (п. 240.5 ПКУ). Вторинна сировина – це та сировина, яка може вживатися для виробництва повторно;

-суб’єкти ядерної енергетики, які уклали договори про повернення за межі України іонізуючих джерел опромінення, поводяться з радіоактивними відходами, які утворилися внаслідок аварії на ЧАЕС, деякі спеціалізовані підприємства (пп. 240.4 ПКУ);

-суб’єкти господарювання, які здійснюють викиди двоокису вуглецю, але не більше 500 тон на рік (п. 240.7 ПКУ);

-суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення відходів, наприклад акумуляторів, люмінесцентних ламп, автомобільних шин тощо для їх подальшої передачі на утилізацію комунальним чи спеціалізованим підприємствам за дотримання двох умов: наявності договору на збір та утилізацію відходів з таким комунальним або спеціалізованим підприємством; у договорі наявні строки передачі відходів (період розміщення відходів).

Звітним періодом з екологічного податку є календарний квартал, тому декларація подається протягом 40 календарних днів по закінченню кварталу, а податок сплачується протягом 10 календарних днів після граничного терміну подання декларації.

Якщо платник екологічного податку не планує здійснювати викиди, скиди забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів, то він повинен повідомити про це орган ДПС за місцем розташування джерел забруднення шляхом заяви довільної форми про відсутність об’єкта оподаткування екологічним податком у звітному році. Це звільняє його від необхідності подання декларації з екологічного податку. Заяву треба встигнути подати до закінчення строку подання декларації за І квартал 2021 року, тобто не пізніше 11 травня.

Суб’єкти господарювання, у тому числі й новостворені, які не мають об’єктів оподаткування екологічним податком декларацію не подають. В іншому разі, платник податку зобов'язаний подавати декларацію відповідно до вимог Податкового кодексу України (ст. 250 ПКУ).

Форма Податкової декларації екологічного податку затверджена наказом Мінфіну від 17.08.2015 р. № 715 (у редакції наказу Мінфіну від № 495 від 13.05.2017 р.) Також до декларації подаються обов’язкові додатки, які заповнюються в залежності від скидів, викидів чи відходів та є невід’ємною частиною. Декларацію необхідно платникам подавати за місцем розташування об’єктів, де було здійснено викид, скид або розміщення забруднюючих речовин. Якщо місце подання декларації не збігається з місцем реєстрації, то за місцем реєстрації також треба подавати копії декларацій (п. 250.8 ПКУ).