Logo

Метод тромболітичної терапії у Калуській лікарні застосовують для хворих з інсультом

Інсульт ㅡ це те захворювання, від якого найбільше помирає людей не лише в Україні, а й у світі. Для рятування життя людини з ознаками інсульту, а особливо ішемічного (інфаркту головного мозку), та успішного лікування не можна втрачати дорогоцінний час.

Про це повідомляє КНП  "Калуська ЦРЛ".

У Івано-Франківській області є чимало медзакладів вторинного та третинного рівнів, де можуть приймати пацієнтів з інсультами в стаціонарних загальних неврологічних відділеннях. Але вони не відповідають всім вимогам і критеріям щодо оснащеності відповідним медичним обладнанням для встановлення правильного діагнозу й надання кваліфікованої медичної допомоги пацієнтам, які госпіталізуються в межах «терапевтичного вікна». Та, передусім, там не можуть проводити тромболітичну терапію при гострих ішемічних інсультах й цілодобово моніторити стан хворих.

Статусу таких спеціалізованих відділень чи медичних центрів на Івано-Франківщині наразі відповідають лише п’ять закладів охорони здоров’я, у тому числі — і КНП «Калуська ЦРЛ». Лікарня в Підгірках має укладений договір з Національною службою здоров’я України на лікування інсультів у відділенні судинної неврології з використанням методу тромболітичної терапії за пакетами медичних послуг і Програмою медичних гарантій, прийнятою на 2021 рік.

"У лікуванні хворих на інсульт сьогодні немає в світі більш сучасного методу, ніж тромболітична терапія"  ㅡ говорить завідувач відділення судинної неврології Калуської ЦРЛ Іван Кадоб’янський.

Проведення цієї процедури кваліфікованими фахівцями в рамках «терапевтичного вікна» дозволяє зменшувати смертність та інвалідизацію інсультних пацієнтів. Відділення в Калуській ЦРЛ є базовим для лікування інсультів. У ньому водночас можуть отримувати необхідну медичну допомогу 30 хворих, перебуваючи на ліжках загальних палат, а також є блок інтенсивної терапії (дві палати з трьома ліжками з протипролежневими матрацами в кожній), який функціонує в режимі 24/7. У палатах цього блоку, які оснащені кардіомоніторами та де до ліжок підведений і централізовано подається кисень, проходять лікування хворі з гострим порушенням мозкового кровообігу. 

Неврологічне відділення Калуської ЦРЛ працює в ургентному режимі, надаючи невідкладну медичну допомогу всім, у кого діагностуємо інсульт ㅡ гостре порушення мозкового кровообігу, та не залежно від місця проживання хворого. Тут лікують пацієнтів із субарахноїдальними крововиливами, геморагічними, ішемічними інсультами, гострими цереброваскулярними патологіями. При гострому ішемічному інсульті хворим проводять процедуру тромболітичної терапії.

Цей метод у ЦРЛ почали його застосовувати 10 років тому. Але раніше були перебої в постачанні дороговартісного препарату «Актилізе», який допомагає звільнити судини, що живлять головний мозок, від тромбів та проводити ефективне лікування мозкових ішемічних інсультів упродовж перших годин захворювання.

З початку року у відділенні судинної неврології Калуської ЦРЛ провели 13 процедур тромболітичної терапії, яка для пацієнтів є безкоштовною: вартість препарату оплачує НСЗУ.

Іван Кадоб’янський розповів, коли цю медичну процедуру ще не буде пізно розпочати, щоб вона ефективно вплинула на наслідки перебігу інсульту в пацієнта:

ㅡ Ідеальний варіант ㅡ до години після захворювання, трохи гірший ㅡ до трьох годин, а в крайньому випадку ㅡ до 4,5 години після перших симптомів інсульту.

Як пересічному перехожому, який на вулиці побачить, що людині стало погано, розпізнати ознаки інсульту?

ㅡ Необхідно людину попросити, щоб вона щось вам сказала. Якщо вона не може нічого вимовити, або мова її буде невиразною, то по цьому вже можна підозрювати інсульт. Далі слід подивитися на обличчя людини. Якщо є асиметрія ㅡ обличчя перекошене ㅡ друга ознака інсульту. Також можна попросити людину підняти обидві кінцівки. Коли вона не може це виконати, то цього вже буде достатньо, щоб набрати номер «103» і повідомити, що в людини підозра на інсульт, — акцентував медик.

 

 

Фото з відкритих джерел ілюстроване