Міноборони суттєво розширило перелік спеціальностей та професій, який передбачає взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних. Документ набув чинності 17 грудня. Про це повідомляє сайт CADR EX, а аткож наводить детальний перелік професій, про які йдеться у наказі Міністрества від 11.10.2021 № 313.
Тобто, стати на військовий облік — це обов’язок, а не право українських жінок, і це відбуватиметься, якщо професія входить до розширеного переліку, а також якщо жінка придатна до проходження військової служби за станом здоров’я та віком (від 18 до 60 років).
За прийом на роботу працівника без цього документа загрожує штаф від Держпраці та територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Наприклад, є в цьому переліку такі професії:
керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів та інші керівники,
менеджери (управителі) з права, бухгалтерського обліку, досліджень ринку, вивчення суспільної думки, консультацій з питань комерційної діяльності та управління,
менеджери (управителі) з бухгалтерського обліку,
професіонали в галузі аудиту та бухгалтерського обліку,
наукові співробітники (аудит, бухгалтерський облік),
аудитори та кваліфіковані бухгалтери,
бухгалтери та касири-експерти,
реєстратори бухгалтерських даних.
Що потрібно, аби стати на військовий облік:
заява про взяття на військовий облік;
паспорт;
ідентифікаційний код;
військово-обліковий документ;
свідоцтво про народження дітей (якщо є).
Наказ Міноборони не встановлює граничних строків для його виконання, тобто йдеться про перехід на нові правила й інше законодавство.
Чому перелік розширили?
24 квітня 2021 року набрав чинності закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку». У ньому й містилася норма про розширення переліку, щоб «привести нормативну базу у відповідність до закону».
Серед іншого, цей закон вимагав від жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, стати на військовий облік.
У жовтні (на шостий місяць після ухвалення закону) Міноборони створило перелік таких споріднених спеціальностей та професій, а 17 грудня він набрав чинності.