Так, з тротуарів роблять з'їзди, на сходах - пандуси, іноді зустрічаються навіть підняті пішохідні переходи.
Той же принцип діє і в нових суспільних просторах. Наприклад, при реконструкції Міського озера (ще не закінченої), продублювали сходи окремим з'їздом, який буде зручний як для МГН, так і для велосипедистів.
Навігація
Туризм займає не останнє місце в економіці Івано-Франківська, тому навігація тут в честі. Крім звичайних карт з QR-кодами, на вулицях зустрічаються покажчики з піктограмами аудіоекскурсія, натякаючи, що аудіогіди можна взяти напрокат і прослухати екскурсію на п'яти мовах. Корисна ініціатива, особливо для іноземців.
Пішоходоцентризм
У місті дуже багато пішохідних і рекреаційних зон. Велика частина центру перекрита для автомобільного руху, машинам дозволяється в'їзд тільки на платні стоянки.
Пішохідні зони наділені плиткою, громадськими просторами, доглянутими деревами і газонами. Причому немає особливої різниці - центр або спальний район - однаково затишно скрізь.
Ось як виглядала Тринітарська два роки тому.
Водостоки
Маленька деталь, яку приємно спостерігати. Все франківські водостоки акуратно виведені на тротуари, а з них - на дорогу або в каналізацію. Таким чином після дощу тротуари швидко висихають, не залишаючи калюж під ногами.
Наступний етап - ховати труби в тротуар. Але це поки що з розряду фантастики.
Незважаючи на активну роботу урбаністів, у франківській інфраструктурі є пара недоліків.
По-перше, парковка. Здавалося б, в місті зроблено все, щоб автомобілісти не відчували браку паркомісць. Зони платного паркування є максимально всюди, включаючи пішохідну центральну частину і вузькі вулички старого міста.
Виділені смуги на дорогах, звичайно, скоротили пропускну здатність, але впорядкували парковку, уникнувши транспортного хаосу більшості міст.
Шкода, що деякі з водіїв мали на увазі платити за стоянку, залишаючи свій засіб пересування далеко за межами синьої лінії. Ось яку ситуацію можна побачити на площі Ринок: місця для паркування порожні, машини займають узбіччя або тротуари.
Так і хочеться звернутися до франківчани з питанням: де логіка? Немає ніякої об'єктивної причини займати пішохідні простору при порожніх платних паркінгах! Хіба що ви хочете сказати: «Плювати на місто, краще заощаджу 6 гривень».
Реклама
Рекламу у Франківську марно намагаються контролювати. Більшість вивісок в місті виглядає незграбно і нудотно.
Хоча деякі приватники все ж роблять хороші скромні вивіски. Але вони тануть в море візуального сміття.
А тим часом активісти намагаються з цим щось зробити. Громадська платформа «Тепле місто» навіть запустила краудфандінг для просування дизайн-коду і єдиного стилю для навігації. На даний момент проект підтримали три (3!) Людини.
Велоінфраструктура у Франківську розвивається повільно, але вірно. Замість того щоб просто малювати доріжки в пішохідних зонах як роблять в більшості міст, франківчани виділяють їх іншим типом мощення на тротуарах і окремої смугою - на проїжджій частині, встановлюючи попереджувальні знаки і острівці безпеки по ходу руху.
Обіцяють, що до кінця цього року буде зроблено сім веломаршрутів.
Справедливо кажучи, Івано-Франківськ - самий доглянутий з усіх описаних раніше міст в цьому проекті. І завдяки активному і небайдужому суспільству він змінюється щороку. Впевнена, скоро місто стане ще краще, завдяки просуванню ініціативи Бюджету участі. По крайней мере, ми на це сподіваємося.