Logo
5 Липня 2021, 10:25

Мистецька акція "Крізь простір і час"

Нещодавно, в приміщенні Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття відбулась мистецька акція "Крізь простір і час", в рамках якої Олена Афанасьєва- Раджапова  презентувала відеороботи   на тему українських пісень:   "Ой верше мій, верше" та "Маренонька".

Олена - солістка Івано-Франківського національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю "Гуцулія",  володіє унікальним тембром голосу, який зачаровує своїм магічним звучанням. Завдяки цьому, їй вдалося передати автентику та характер творів як в образах, так і в оригінальних постановках.

Творча співпраця з цілою командою професіоналів спонукала поповненню в музичній колекції народних пісень оригінальними музичними продуктами. Власне ідею для створення кліпів запропонував громадянин Сполучених Штатів Америки, наш земляк, талановитий композитор  Андрій Легкий. З самого дитинства,  він тісно пов'язаний з нашим прикарпатським краєм, звичаями, традиціями,  адже його батько Іван  Дмитрович Легкий в 1982-1989р.р. був керівником Гуцульського ансамблю пісні і танцю. Тому , саме народна пісня є своєрідним лейтмотивом в творчості п.Андрія.  Проживаючи в США,  він завше прагне популяризувати   українську народну пісню, надаючи її сучасного, нового звучання. Андрій Іванович є одним з родоначальників релятивного мінімалізму в США, автором понад 30 творів, викладачем композиції Гартфордського  університету,  координатором музичних дисциплін при департаменті освіти в Нью-Йорку, музичним директором Римо-католицької  церкви в Топш-Лі, штат Нью- Джерсі(США), лауреатом міжнародних конкурсів. Власне з його ініціативи і була створена команда,  яка працювала над створенням презентованих кліпів.

Головним режисером став військовий репортер, фотограф,  прикарпатець  Руслан Ганущак – автор вже відомих авторських документальних фільмів:  "Два дні в Іловайську", Брат за брата", " Україна. Майдан. Перезавантаження".  Ним зроблена  грандіозна робота, адже все продумано до дрібниць: локація, природа,  костюми. Кожна музична фраза передана візуально і сприймається глядачем, наче короткометражний фільм. Над кліпом працював відомий не лише на Прикарпатті звукорежисер Роман Калин. Перший відеокліп на лемківську народну пісню Ой верше мій, верше",  зйомки якого відбулися в с.Дземброня Верховинського району, вийшов у світ в березні 2021 року. Другий -  купальська народна пісня "Маренонька" був відзнятий  влітку, в с.Городниця Коломийського району.

Команда не випадково обрала саме цю локацію, адже  в основі кліпу соціальна місія: долучитися до акції "Врятуй Дністер", зберегти  природу, унікальність своєї землі, на якій жили наші предки та будуть жити наші діти.

В цьому музичному фільмі взяла участь творча родина Кучмеїв, жителів села Горониця.   Андрій Кучмей чудово втілив образ Мольфара: магічного та таємничого хоронителя Дністра.  Душею кліпу та говним костюмером є Дарія Кучмей.

Передані традиції купальської ночі , яку відтворили  учні зразкової хореографічного танцювальної школи "Зірничка", під керівництвом артистки балету  Івано-Франківського національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю "Гуцулія" Маріанни Карп'як-Кучмей . Разом вони створили музичну казку. Родзинкою  обряду стала найменша зіронька Настуся Юрійчук, в образі якої зображена віра та надія  в світле майбутнє.  А й справді,  переглядаючи цей відеокліп,  захоплюєшся величчю та могутністю нашого Дністра і розумієш, що  красу, яку дала нам природа потрібно зберегти! Окрасою презентації стала виставка робіт геніального художника Андрія Кучмея - полотна, на яких зображено річку Дністер.  

Дуже важливо, щоб наші діти перейняли культуру та любов до рідної землі, до пісень та звичаїв нашого народу. Власне, це і було головною метою співпрацювання солістки Олени Раджапової-Афанасьєвої  та її мистецької команди.

Творчу презентацію підготувала  та провела ведуча Дарія Литвин. Відслідковувала та занотовувала побачене Людмила Кіндрат - солістка  Івано-Франківського Національного академічного ансамблю пісні і танцю "Гуцулія".  У  програмі було все:  показ відео  з одночасними театральними  поставками за участю дітей хореографічного студії "Зірничка" ; доповнення чудовими віршами, онлайн -бесіда з композитором- аранжувальником  завдяки  прямому включенню  з США, виступи усієї команди , яка працювала над створенням кліпів.

Мистецьку акцію для глядачів: друзів, родини, артистів Гуцулії  доповнив виступ солістки  Олени Раджапової-Афанасьєвої, у супроводі троїстої музики ансамблю "Гуцулія", які запалили своєю чудовою грою та  харизмою. У їх виконанні прозвучали гуцульські мелодії і пісні "Вербовая дощечка" та " В полонині скрипка грає".

Завдяки директору Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття Світлані Панько, атмосфера презентації видалася цікавою та пізнавальною. Було затишно та по домашньому тепло!