Logo
2 Вересня 2020, 15:35
Теги: мистецтво

Мистецтво родом з Прикарпаття: 6 історій про відомих молодих художників

Говоримо про митців із Прикарпаття, чимало яких є випускниками Львівської національної академії мистецтв.

Де вони реалізовували свій креативний потенціал? Що стало їхньою відправною точкою для творчих експериментів? Шість унікальних митців, шість творчих історій, шість арт-технік у спецпроекті галереї Львівської національної академії мистецтв та “Типового Франківська”.

Усі вони впродовж останніх 5 років виставляли свої роботи у сучасному молодіжному просторі – галереї ЛНАМ. Цьогоріч куратори цього молодіжного простору, за підтримки Українського культурного фонду, розповідають про відомих випускників академії. Познайомимось із найкращими прикарпатськими митцями – чия творчість є сміливою та окреслює актуальні питання сучасності.

Назар Симотюк, художник по дереву, 29 років, Снятинський район. Назар є випускником та тепер вже й викладачем Львівської академії мистецтв, автор персональних проєктів на Kyiv Art Week та у «Karas Gallery». Він виразно представлений на сучасному українському арт ринку та у просторах всесвітньої мережі, веде активну виставкову діяльність. Більше на його сторінці в Instagram.

Назар Симотюк на персональній виставці у Karas Gallery

Зі студентських років Назар Симотюк шукав не лише власну образну мову, але й технічний хід, який би прозвучав достатньо виразно. Недарма кажуть, що все геніальне просто, адже молодому митцеві у нагоді став звичайний меблевий шкант, який він розрізає на невеликі фрагменти, розфарбовує у яскраві кольори та збирає з них свої композиції. Підбір кольорів, їх складність, але водночас впорядкованість, надають абстрактним композиціям надзвичайної живописності. Водночас візуальна простота технічних засобів не виключає глибини задуму. Художник піднімає у своїх творах складні філософські теми, не позбавлені певної романтичної ліричності та особистісних шукань.

Роботи Назара Симотюка у галереї ЛНАМ у Львові.

Серед найбільш вдалих прикладів виставок – проєкт «Де:форма», який художник з колегою по фаху Андрієм Савчуком презентували у студентській галереї Львівської національної академії мистецтв. Також галерея «Зелена канапа» представила творчий тандем молодих митців на одній з найбільших виставок сучасного мистецтва в Україні – Kyiv Art Week. Минулого року у «Karas Gallery» відбувся проєкт Назара Симотюка «Зв’язки», який зібрав безліч позитивних відгуків фахівців та розширив коло поціновувачів творчості художника.

Основа натхнення та творчості митця - авангардне мистецтво та засади Баухаузу, імпресіонізм та оптичні ілюзії, інспіровані творчістю Віктора Вазарелі. Нині роботи Назара Симотюка відібрані на виставку сучасного мистецтва NordArt 2021.

Петро Грицюк, художник по металу, живописець, 28 років, Снятинський район. Митець створює оптичні та кінетичні композиції, які порушують закони гравітації. Ще будучи студентом став лауреатом премії Анатолія Криволапа та конкурсу “Срібний мольберт” в Ужгороді, організував першу персональну виставку у галереї ЛНАМ.

Петро Грицюк. Фото з виставки у Центрі сучасного мистецтва Івано- Франківська

Для Петра Грицюка будь-який метал стає невичерпним джерелом для експериментів, а композиції набувають таких пластичних форм, які зазвичай не притаманні металу. Проста алюмінієва пластина перетворюється на філософський естетично привабливий мистецький твір. На великі листи металу митець наносить абстрактне зображення, застосовуючи високі температури, протравлює листи кислотою й досягає різноманітних візуальних ефектів.

Виставка Петра Грицюка у «PM Gallery» вразила глядачів неординарністю та складністю інсталяцій, які здавались нереальними. Вона стала продовженням експериментів у живописі та художньому металі, які митець розпочав, готуючись до виставки в студентській галереї ЛНАМ. Елементи його композицій, на перший погляд, порушують принцип гравітації, хоча насправді побудовані саме на ній. Електромагнітні поля та кінетичні ефекти створюють атмосферу інноваційності та переносять у майбутнє, яке художник як деміург вибудовує для глядача.

Саме так об’ємно-просторові конструкції та інсталяції Петра Грицюка виводять український художній метал на новий рівень. Перетворюють його з виключно ужиткового матеріалу на справжнє невичерпне джерело творчих можливостей. Складний технологічний процес повністю виправдовує результат, який митець отримує на виході.

Петро Грицюк. Із серії “Тунелі”, 1*1м, Львів, 2019

 

 Петро Грицюк. З виставки у PM Gallery, Львів, 2019

Петро Грицюк. Із серії “Фрагменти”, 1*2м, Львів, 2019

 

 

З відкриття виставки П.Грицюка у галереї ЛНАМ, Львів, 2017 Петро Грицюк.

 

 

Із серії “Фрагменти”, 1*1м, Львів, 2019

Руслан Лучко, художник по склу, 23 роки, Калуський район, призер премії академіка Андрія Бокотея (2018, 2019), учасник виставок в Китаї. Окрім дизайнерских виробів зі скла, митець активно працює як живописець та поєднує техніку акрилового живопису та авторські трафарети.

Руслан Лучко. Фото з майстерні

Руслан Лучко працює здебільшого зі склом. Специфіка роботи з гарячою скляною масою вимагає досконалого знання властивостей цього матеріалу та технологій роботи з ним. За свою професійність у 2019 році митець став призером премії для молодих художників-склярів професора Андрія Бокотея. Нагородою премії стала поїздка в Китай, де Руслан мав змогу зануритись у китайську культуру та почерпнути досвід митців, чиї роботи представлені у світовому музеїв скла.

Прикарпатський художник Руслан Лучко активний учасник виставок та симпозіумів. Окрім персональної виставки у студентській галереї ЛНАМ «Створення вільної людини», впродовж 2019 року митець експонував свої твори в таких колективних виставках як: Lviv Art Days, дні сучасного українського мистецтва, виставка фіналістів премії професора Андрія Бокотея, арт резиденція «ВІЛЬНІ», колективний проєкт «ПРОТЯГ», проєкт «Моя Україна: біль і надія» у Мюнхені в Німеччині, на міжнародній виставці художнього скла в місті Усі в Китаї тощо.

Руслан Лучко. Інсталяція Музей відкритого типу у галереї ЛНАМ Руслан Лучко. Робота на Премію проф. А.Бокотея - 2020

 

Руслан Лучко. З виставки “Створення вільної людини” у галереї ЛНАМ

Микола Курилюк, абстрактний живопис, 26 років, Снятинський район. Поєднує абстрактні живописні композиції з шовкотрафаретним друком. Його творчість широко репрезентована на міжнародній платформі Saatchi Art, де митець успішно реалізовує свої роботи.

 Микола Курилюк з дружиною Мар'яною. Фото з галереї ЛНАМ, 2018

Живопис став пристрастю митця з Франківщини – Миколи Курилюка. Він поєднує емоційний абстрактний живопис із впізнаваними образами діячів культури та науки Першим персональним проєктом молодого митця була виставка «Зміст» у молодіжній галереї ЛНАМ. Саме тоді Микола Курилюк вперше прозвучав як самостійний художник-живописець. Далі митець самотужки опанував техніку шовкотрафаретного друку, завдяки якому поєднує емоційний абстрактний живопис з фігуративними, друкованими формами, які добре інспірують впізнавані образи постатей культури й науки.

«Аmour propre» у львівській галереї «PM Gallery» – ще один персональний проєкт Миколи Курилюка. У ньому художник представив глядачеві концепцію митця, який розуміє егоїзм та любов до самого себе. Здорове «самолюбування» є рушієм для подальшого розвитку художника, який критично необхідний митцеві.

Микола Курилюк. Забуті дисонанси. Виконана для виставки “Імунітет” у МСУМК, 2020

Микола Курилюк. Фото з експозиції в PM Gallery, Львів, 2020

 Живопис Миколи Курилюка на виставці Lviv Art Days у Львівському аеропорту, 2018

 

Василь Стефанишин, живописець, куратор, 35 років, формує естетичні смаки прикарпатців у рідному Івано-Франківську.

 Василь Стефанишин. Фото з Центру сучасного мистецтва Івано-Франківська

Працює в жанрі абстрактного живопису. Від традиційних фігуративних композицій він почав в абстрактній формі роздумувати про проблеми ідентифікації суспільства в добу цифрових та комунікаційних технологій.

Персональний проєкт митця «Проекції» у галереї Львівської філармонії, став переломним у його творчості. Згодом проєкт також був презентований у рідному для художника Івано-Франківську.

Василь Стефанишин після навчання повернувся в рідне місто, щоб творити й формувати естетичні смаки прикарпатців. Часом він виступає куратором виставок у Центрі сучасного мистецтва Івано-Франківська.

 Василь Стефанишин. Фото з Центру сучасного мистецтва Івано-Франківська 

Роман Гайдейчук, живописець, художник нових медіа, 33 роки, Тисьменицький район, співорганізатор проєкту-колаборації «Aether» стажувався в Польщі за програмою Gaude Polonia.

Роман Гайдейчук. З проєкту Спін-офф у галереї ЛНАМ, 2016

Роман Гайдейчук один із співорганізаторів та учасників проєкту «Aether». Це повторюваний мультимедійний перфоманс, що є синтезом поезії, алгоритмічної музики та експериментального відео, де вагомою є частка імпровізації. Роман провадить свої пошуки у царині нових медіа, зокрема в його творчості важливу роль відіграє робота, що поєднує звук та відео арт. У проєкті він відповідає за відеоряд, зйомку, обробку відео, та монтаж, який робить безпосередньо під час перформансу.

У сфері творчих зацікавлень молодого художника також сучасна станкова графіка. Саме цю сторону своєї творчої особистості він розвивав під час стажування у Польщі, за програмою Gaude Polonia. Хоча, варто зазначити, одним з перших проєктів була участь у груповій виставці «Spin-off» у просторі галереї ЛНАМ.

Відчутним є специфічний та ґрунтовний підхід до роботи, який виховують на кафедрі монументального живопису Львівської національної академії мистецтв.

Роман Гайдейчук, проект Дзвіниця, 2014

Роман Гайдейчук, Ковзання, 2016

Усі згадані митці випускники ЛНАМ підходять до роботи, зважаючи на образно- пластичне рішення та емоційну-візуальну складову твору. Для них сутність художньої думки – нерозривна з її змістовим підґрунтям. Вже сформовані митці продовжують вчитися та розвиватися в науковій та мистецькій сферах. Вдосконалюють свої знання та навички, беруть участь у стипендіальних програмах, резиденціях, симпозіумах в Україні та за кордоном. Впевнені, ми неодноразово почуємо про митців випускників Львівської національної академії мистецтв, зокрема з Прикарпаття!

Детальніше з проєктами, що відбулися у студентській галереї Львівської академії мистецтв можна ознайомитись тут.

Матеріал підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.