Із приходом літа іванофранківці традиційно «обліплюють» собою береги й дамби обох Бистриць. Комунальникам і рятувальникам це, як завжди, лише додає проблем.
[caption id="attachment_214" align="aligncenter" width="555"] Попри шлагбауми, франківці все одно тягнуть свої авто до води[/caption]Купальний сезон у Франківську офіційно почався 1 червня, а неофіційно значно раніше. Щороку в місті роблять один офіційний пляж – на міському озері, та люди йдуть купатися й загоряти на дві Бистриці. Міська влада й рятувальники мусять рахуватися із народними смаками.
«Єдине місце, пристосоване для безпечного відпочинку на воді, – центральне міське озеро, – говорить начальник управління з питань надзвичайних ситуацій міськвиконкому Юрій Щочкін. – Відповідно до правил охорони життя людей на водних об’єктах, на озері є всі умови: рятувальний пост, матроси-рятувальники, необхідне обладнання, плавзасоби і все інше. Саме цей об’єкт повністю відповідає вимогам».
Береги Бистриць рятувальники називають стихійними місцями відпочинку. Та щоб забезпечити тут порядок і запобігти нещасним випадкам, на річках, особливо у вихідні, чергуватиме міліція.
Правоохоронці влітку працюють у посиленому режимі, стверджує прес-служба обласного УМВС. Особливу увагу приділяють міському озеру, парку, річкам, озеру в Пасічній, меморіальному скверу, а ще спальним районам і приміським лісопарковим зонам.
На жаль, навіть рятувальна станція не може гарантовано убезпечити людей від нещасних випадків. На міському озері час від часу хтось гине. Так, у липні 2010 року серед білого дня там потонув 41-річний іванофранківець. У червні 2012-го водолази знайшли в озері тіло 74-річного чоловіка. Шукати його почали після того, як працівники прокатної станції човнів виявили на березі одяг, взуття та пенсійне посвідчення…
Нині на Прикарпатті є три рятувальних пости: на озері у Франківську, а також у Галичі й Долині. Усі – в комунальній власності. За словами Ірини Семків, начальника відділу інформації обласного ДСНС, у прикарпатських надзвичайників є окремий відділ водолазно-рятувальних робіт. Тут служать 10 водолазів-рятувальників, вони мають чотири надувних моторних човни та одне спецавто. А загалом у рятувальників області є 29 плавзасобів і навіть один аероглісер. Цьогоріч водолази вже тричі виїжджали на навчання та п’ять разів на обслуговування водних об’єктів.
У Франківську до купального сезону комунальники почали готуватися ще в квітні. Тоді вийшло окреме розпорядження міського голови Віктора Анушкевичуса, засідала комісія з питань надзвичайних ситуацій.
За словами директора міського департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язкуМихайла Смушака, на озері визначили межі пляжу на березі та межі для купання на воді. Навіть провели водолазне обстеження та очистили дно акваторії пляжу і місць купання.
П ДРЕУ. Працівники цього підприємства щоденно прибиратимуть дамби річок. Для цього уклали спеціальний договір на експлуатацію дамб на 2014 рік, який передбачає прибирання, вивіз сміття, покіс трав. Сума договору – 100 тис. грн. Ще 50 тисяч цього року виділили на утримання русел річок для належного їх прибирання.
Як можуть борються і з водіями-порушниками, які полюбляють їздити там, де це заборонено. Аби перекрити в’їзд автомобілям, дамби обстежують КП «Муніципальна інспекція з благоустрою» спільно з КП ДРЕУ.
Взялися комунальники й за річки. Основна проблема – сміття на берегах. Щороку перед Великоднем і Днем незалежності в місті відбуваються толоки, і щоразу проходить 2-3 тижні й навколо річок люди знову насипають купи непотребу.
Днями на дамбі Бистриці-Надвірнянської з боку вулиці Івасюка поставили три контейнери для сміття та встановили три роздягальні. На дамбі Бистриці-Солотвинської розмістили п’ять контейнерів і три роздягальні. А з боку Надрічної та мікрорайону Пасічна – ще по одному контейнеру.
Сміття з контейнерів на дамбах двічі на тиждень буде вивозити КП ДРЕУ. Працівники цього підприємства щоденно прибиратимуть дамби річок. Для цього уклали спеціальний договір на експлуатацію дамб на 2014 рік, який передбачає прибирання, вивіз сміття, покіс трав. Сума договору – 100 тис. грн. Ще 50 тисяч цього року виділили на утримання русел річок для належного їх прибирання.
Як можуть борються і з водіями-порушниками, які полюбляють їздити там, де це заборонено. Аби перекрити в’їзд автомобілям, дамби обстежують КП «Муніципальна інспекція з благоустрою» спільно з КП ДРЕУ.
* * *
Цього року на Прикарпатті вже потонули дев’ять людей. Як кажуть рятувальники, дорослі найчастіше гинуть з власної необережності, через нехтування елементарними правилами, або ж нетверезі. З дітьми лихо зазвичай трапляється тоді, коли вони купаються без нагляду дорослих.
Правила поведінки на воді дуже прості та всім знайомі. Цілком достатньо поводитися обережно та розраховувати власні сили. Чого вода точно не терпить, так це зухвальства.
Репортер