Logo
4 Лютого 2021, 13:18
Теги: ВІЛ

МОЗ витратить 10 млн грн на дослідження ризиків інфікування ВІЛ серед чоловіків

1 лютого 2021 року Центр оголосив на Prozorro закупівлю біоповедінкового дослідження про ризики інфікування ВІЛ серед ЧСЧ. Ця закупівля викликала доволі значний розголос та резонанс. Пояснюємо чому це дослідження є важливим, чому воно стільки коштує і хто його фінансує.

Центр громадського здоров’я України у 2021 році планує провести масштабне біоповедінкове дослідження про можливі ризики інфікування ВІЛ, гепатиту та сифілісу серед чоловіків, що мають секс із чоловіками. Відповідну закупівлю Центр оголосив в електронній системі Prozorro, інформує пресслужба ЦГЗ.

Подібні дослідження є важливою й невід’ємною складовою епідеміологічного нагляду громадського здоров’я, адже завдяки ним епідеміологи можуть зрозуміти, як люди, що знаходяться в групі ризику до інфікування якоюсь хворобою, себе поводять, як вірус або інфекція розповсюджується і як зробити програми з профілактики ефективними. Такі дослідження є нормальною практикою в усіх країнах світу. Їх рекомендують проводити раз на 3–4 роки ВООЗ, UNAIDS та CDC.

Біоповедінкові дослідження є досить дороговартісними, адже вимагають дуже складної підготовки — формування команди дослідників та медиків, пошук і залучення учасників, лабораторні дослідження крові тощо.

Очікувана вартість дослідження становить 10 млн грн, але завдяки конкуренції на торгах вона може значно знизитися.

Далі пояснюємо докладніше.

Що таке біоповедінкові дослідження?

Інтегровані біоповедінкові дослідження є складовою епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією, гепатиту та сифілісу. Вони дають змогу реально оцінити епідемічну ситуацію та розробити заходи з подолання епідемії.

Чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками є однією з ключових груп, яким загрожує підвищений ризик інфікування ВІЛ з урахуванням особливостей їхньої поведінки та поведінки їхнього оточення. Також групами підвищеного ризику інфікування ВІЛ є працівники та працівниці комерційного сексу; ті, хто вживає або вживали ін’єкційні наркотики; трансгендери та засуджені, що відбувають покарання в місцях позбавлення волі. Ці групи населення істотно впливають на динаміку поширення ВІЛ та відіграють ключову роль в ефективній протидії епідемії ВІЛ-інфекції.

Це біоповедінкове дослідження дасть змогу отримати дані про:

поширеність ВІЛ та інших соціально-небезпечних інфекцій;

поведінкові фактори пов’язані з ризиком поширеності захворювання;

використання цією групою послуг із профілактики ВІЛ;

допоможе оцінити рівень доступу до програм профілактики та рівень стигми.

Хто фінансує дослідження й чому воно таке дороге

Біоповедінкове дослідження серед чоловіків, які мають сексуальні стосунки з чоловіками, реалізують коштом Центру контролю та профілактики захворювань США (СDC). Детальний бюджет дослідження узгоджений із донором.

Центр громадського здоров’я є державною установою, а отже закуповує послуги та товари на Prozorro відповідно до українського законодавства.

Дослідження проводиться в рамках проєкту «Підтримка системи епідеміологічного нагляду за ВІЛ і системи управління/поліпшення якості лабораторій Міністерства охорони здоров’я України, покращення використання стратегічної інформації та pозбудова потенціалу громадської охорони здоров’я в рамках Надзвичайної ініціативи Президента США з надання допомоги в боротьбі з ВІЛ/СНІД (PEPFAR)».

Це масштабне дослідження із загальною вибіркою 6 900 людей у 16 містах.

Біоповедінкове дослідження включає такі активності:

тестування респондентів швидкими тестами на ВІЛ, вірусні гепатити B і C та сифіліс, у тому числі й контрольними для підтвердження;

визначення недавньої інфекції та вірусного навантаження ВІЛ: проводиться забір сухої краплі крові, яку відправляють у референс-лабораторії ЦГЗ;

опитування щодо ризикової поведінки, яка може сприяти розповсюдженню ВІЛ та інших соціально небезпечних інфекцій у ключовій групі та за її межами.

Участь усіх респондентів передбачає винагороду в розмірі 250 грн. Також за кожного залученого до дослідження учасника (до трьох людей) репондент отримує додаткову винагороду в розмірі 120 грн.

Дослідження буде реалізоване в декілька етапів. Упродовж підготовчого етапу підрядник формує команди в регіонах. У кожному місті мають працювати регіональні команди з 5 людей: регіональний координатор, купон-менеджер, 2 інтерв’юера і 1 медпрацівник. Йде пошук і підготовка приміщення для проведення дослідження, яке має відповідати вимогам протоколу. Додатково проводиться попереднє дослідження та оцінка можливості залучити респондентів.

Центр громадського здоров’я проведе навчання в Києві для регіональних координаторів, а також для медичних працівників, зокрема, як працювати з новими тестами та робити забір сухої краплі крові.

Після цього стартує польовий етап — збір даних серед респонеднів, який заплановано провести із серпня до кінця жовтня.

Опісля проводиться аналіз даних. Резюме дослідження буде готове на початку 2022 року. За результатами ЦГЗ звітує міжнародним партнерам і донорам.

Чому саме Центр громадського здоров’я проводить це дослідження

Інтегровані біоповедінкові дослідження серед ключових груп в Україні відбуваються з 2004 року раз на 3–4 роки. Їх фінансували міжнародні донори, зокрема, Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією й Центр контролю та профілактики захворювань США (СDC).

Раніше такі дослідження здійснювали неурядові організації, зокрема, Альянс громадського здоров’я. З 2018 року частину цих досліджень координує Центр громадського здоров’я, оскільки саме держава має бути холдером цих досліджень.

На 2022–2023 роки також заплановано провести біоповедінкові дослідження серед засуджених і трансгендерних людей за фінансування Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.