Logo
20 Вересня 2019, 11:07

На Франківщині критична ситуація із виплатою зарплат

Сьогодні, 20 вересня, розпочалася 30-та сесія обласної ради.

Під час сесії розглянули питання про стан виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ області, пише Типовий Франківськ.

Директор департаменту фінансів зазначила Ірина Мацькевич зазначила, що питання про стан заробітної плати висувається чи не на кожному засіданні сесії.

"Ми, депутати обласної ради, стурбовані ситуацією, що склалася в області із забезпеченістю коштів на виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ, які фінансуються з місцевих бюджетів Івано-Франківської області", - йдеться у зверненні.

Також депутати у зверненні виразили прохання врахувати всі проблеми та при розподілі бюджету врахувати потребу в таких коштах для Івано-Франківської області на суму 254,3 млн. гривень.

В першу чергу це стосується закладів освіти та охорони здоров’я, які фінансуються за рахунок коштів освітньої та медичної субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.

Слід зазначити, що в Івано-Франківській області у 2019 році налічується 50 місцевих бюджетів, які мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, з них до складу 22 місцевих бюджетів входять населені пункти, яким надано статус гірських та високогірних.

В цілому по області у 2019 році розрахунковий обсяг незабезпеченості бюджетними призначеннями на оплату праці працівників бюджетних установ, з урахуванням проведених протягом року заходів з оптимізації видатків, орієнтовно складе 325,0 млн. гривень, в тому числі тих, які фінансуються за рахунок коштів медичної субвенції – 157,8 млн. гривень, освітньої субвенції – 96,5 млн. гривень.

Станом на 04.09.2019 року критичною є ситуація із протермінуванням виплати заробітної плати в закладах  охорони здоров’я області, зокрема:

м. Івано-Франківська – 20835,6 тис. грн.; м. Бурштина – 1072,3 тис. грн.; Богородчанського району – 1586,3 тис. грн.;

Коломийського району – 2116,8 тис. грн.; Косівського району – 3525,4 тис. грн.;

Рогатинського району – 1093,2 тис. грн.; Тлумацького району – 1466,1 тис. грн.; Яблунівської  ОТГ – 293,9 тис. грн.

З метою тимчасового врегулювання ситуації з початку року на вказану мету додатково спрямовано за рахунок власних фінансових ресурсів місцевих бюджетів різних рівнів близько 150,0 млн. гривень.

Проте, станом на 01.09.2019 року обсяг кредиторської заборгованості із виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ складав  176,2 млн. гривень, в тому числі термін виплати якої минув –  55,5 млн. гривень.

Така ситуація призводить до несвоєчасної сплати обов’язкових податкових платежів, працівники не отримують у встановлений законодавством термін заробітну плату, за що органи фіскальної служби, управління  Держпраці накладають штрафні санкції, управлінням Державної казначейської служби блокуються рахунки бюджетних установ.

В рамках медичної реформи заклади охорони здоров’я вторинного рівня  проходять процес перетворення у комунальні некомерційні підприємства, а наведені вище проблеми із фінансуванням практично унеможливлюють для багатьох із них своєчасно розпочати процес реформування.

Дана проблема існує протягом останніх десятиліть, однак  в кінці  кожного  року вона  вирішувалась.

Зазначається, що  існує реальна можливість колапсу у функціонуванні закладів охорони здоров’я області, що може призвести до соціального вибуху як серед населення так і серед працівників медичних закладів.