Logo
13 Серпня 2020, 14:49

На Прикарпатті опалювальний сезон може не початись через мільйонні борги за газ

Область ще з червня готується до опалювального сезону, але чи розпочнеться він вчасно - поки невідомо. Причиною є багатомільйонні борги тепловиків.

Про це ідеться на сайті Побудовано, пише Типовий Франківськ.

Сьогодні на газовому ринку України заборгованість досягла критичної межі - 114 млрд грн. Половина цієї суми лежить на комунальних підприємствах теплоенергетики, а половина - на населенню.

За даними “Нафтогаз України”, в Івано-Франківській області підприємства ТКЕ і ТЕЦ заборгували 463 млн грн, з них лише у 2020 році не сплатили за газ 115 млн грн.

Серед тепловиків Прикарпаття за кількістю боргів лідирує “Івано-Франківськтеплокомуненерго” - 274 млн грн.

Другу сходинку зайняла “Станіславська теплоенергетична компанія”, яка цього року збанкрутувала. Сума її заборгованості 150 млн грн. Поки найменше має сплатити “Водотеплосервіс” - 20 млн грн.

За словами директора з економіки “Івано-Франківськтеплокомуненерго” Михайла Суркова, є декілька причин виникнення боргів. Встановлені тарифи не покривають витрат підприємства. Але свою роль зіграв і монополіст газового ринку «Укртрансгаз».

«Нафтогаз України» відпускає блакитне паливо за умовами, які призводять тільки до збитків тепловиків. Більше того, приблизно 75% вартості тепла складає саме плата за газ. Якщо його вартість буде зростати, то і теплопостачання дорожчатиме. За таких умов підприємства не мають змогу проводити модернізацію. Крім цього, "Нафтогаз України" свідомо нараховує великі пені. До прикладу, борги “Івано-Франківськтеплокомуненерго” сягають 274 млн грн. З цієї суми 57 млн грн. - штрафні санкції за несвоєчасне проведення плати за газ. Аналогічна ситуація і у СТЕК. З загальної суми боргу у них 26 млн грн. - також штрафи. Такими діями тепловиків просто заганяють у кризовий стан”, - зазначив директор Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради Михайло Смушак.

Чи продовжувати співпрацю з “Івано-Франківськтеплокомуненерго” "Нафтогаз України" вирішуватиме у вересні. Якщо ж перемовини пройдуть невдало, у жовтні без тепла можуть залишитись більше 600 багатоквартирних житлових будинків та гуртожитків, а також школи, садки, держустанови Івано-Франківська.

Схожа ситуація по всій Україні, а в деяких областях ще й гірша. Сплатити борги компанії просто не мають чим.

Не краща ситуація в сфері розподілу природного газу. До 2020 року тарифи на доставку газу не переглядались. Як наслідок, розмір тарифів не враховував ринкову вартість газу, який газорозподільні компанії використовують для технологічних потреб.

Через брак коштів облгази були змушені використовували послугу балансування. Тому в цій галузі також сформувалися кризові явища пов’язані з накопиченням боргів, що не мають джерела покриття.

Тим не менше, газорозподільні компанії мають підготувати систему до проходження опалювального періоду: провести планові ремонти, інші регламентні заходи для стабільно забезпечення домогосподарств газом в опалювальний період.

Вирішити ці проблеми взялись на державному рівні. У липні депутати зареєстрували законопроєкт №3800-1. Його прийняття має не допустити підняття цін на тепло для населення. Також у ньому передбачений чіткий механізм списання заборгованості підприємствам ТКЕ. Це означає, що газовий ринок почне оздоровлюватись, а тепловики звільняться від тиску НАК «Нафтогаз України».

Практику ухвалення схожого рішення Верховна Рада вже має. Так, учасникам ринку електроенергетики спишуть борги на суму 30 млрд грн. Відмінністю між цим рішенням і законопроєктом №3800-1 є те, що для списання боргів підприємствам ТКЕ не вимагає додаткових витрат з бюджету.