Logo
5 Червня 2020, 13:24
Теги: школи

На Прикарпатті вивчають прозорість та інформаційну відкритість шкіл

Управлінням Державної служби якості освіти в Івано-Франківській області розпочато вивчення прозорості та інформаційної відкритості закладів загальної середньої освіти.

 В умовах реалізації євроінтеграційного вектора політики України важливим є формування інформаційного суспільства. Держава гарантує забезпечення права на доступ до публічної інформації в усіх сферах діяльності, зокрема й у галузі освіти.

Зважаючи на надзвичайну важливість цього питання,  з метою з’ясування ситуації щодо прозорості та інформаційної відкритості закладів загальної середньої освіти, що набуває особливої актуальності в умовах реформи «Нова українська школа», запобігання порушенням вимог законодавства, управлінням Державної служби якості освіти в Івано-Франківській області опрацьовано 170 вебсайтів закладів загальної середньої освіти.

Результати вивчення засвідчують ряд викликів, які потребують невідкладного реагування. Зокрема, до цих пір значна частина закладів загальної середньої освіти не мають власних вебсайтів.

Більше того, лише 10 закладів загальної середньої освіти в Івано-Франківській області (17% ) оприлюднили всю необхідну інформацію.

Принагідно зазначимо, що громадськість, батьки здобувачів освіти не мають можливості ознайомитися у вільному доступі з інформацією про використання закладом освіти публічних коштів, благодійної допомоги, переліком та вартістю додаткових освітніх послуг. Так, кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання публічних коштів не оприлюднюють на своїх сайтах 61% ЗЗСО в Івано-Франківській області, а ще 18% - подають її лише частково (інформація станом на 12 травня 2020 року).

Окрім того,  розміщенням інформації про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, незаборонених законодавством тільки частково оприлюднюється на сайтах закладів освіти.

Результати вивчення засвідчили, що про порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти взагалі не оприлюднили 85% шкіл; річні звіти про свою діяльність (за минулий рік) – 34,% шкіл, 25% закладів загальної середньої освіти оприлюднили звіти частково.

Варто зазначити, що працівниками управління Державної служби якості освіти в Івано-Франківській області під  час повторного вивчення окремих сайтів виявлена позитивна динаміка, зокрема оприлюднена актуальна інформація про заклади освіти відповідно до статті 30 ЗУ «Про освіту».

Повідомляємо, що вивчення прозорості та інформаційної відкритості закладів загальної середньої освіти управлінням Державної служби якості в Івано-Франківській області продовжується.

Зазначимо, вивчення, що проводиться Управлінням,  не є заходом державного нагляду (контролю), оскільки, згідно з частиною тринадцятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», діяльність органів контролю, пов’язана зі збором інформації про масові явища та процеси, що відбуваються у певній сфері, не вважається заходами державного нагляду (контролю).

Додатково

Статтею 30 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклади освіти формують відкриті й загальнодоступні ресурси з інформацією про свою діяльність та зобов’язані надавати доступ до такої інформації на власних вебсайтах, а у разі їх відсутності – на вебсайтах засновників.