Цього року журналісти знову викривали фейкові або фальшиві фотографії із соцмереж, які вводили в оману. У 2015 році безліч фотографії та відео стали "вірусними", але деякі геть із хибних причин.
У деяких випадках фейки створювали навмисно, щоб обдурити людей. Також деякі гучні новини ілюстрували знімками, які жодним чином із цими подіями не були пов'язані.
Чи ви піймались на один із таких фейків?
Цей знімок, який з'явився після землетрусу в Непалі, поширювали найчастіше. Це не фейк, але тим не менш він вводить в оману.
Фотографію супроводжував опис: "Чотирирічний хлопчик в Непалі захищає свою дворічну сестру".
Кадр поширювали у Facebook та Twitter та закликали давати пожертви для допомоги постраждалим.
Насправді фото зробили в одному із сіл В'єтнаму в 2007 році.
"Це, мабуть, моє найвідоміше фото", - каже автор знімку На Сон Нгуєн, - "Але, на жаль, воно розійшлося в хибному контексті".
Також під час землетрусу на порталі YouTube і мережі Facebook з'явилося відео, яке описували як кадри із камери спостереження біля басейну в готелі Катманду.
Відео використали міжнародні ЗМІ, щоб продемонструвати руйнівну силу потужного землетрусу. Насправді відео зняли ймовірно в 2010 році під час землетрусу в Мексиці.
Хоча дату на відео змінили, знайшлися ті, хто його впізнали. Один з користувачів YouTube попередив у коментарях: "Це відео витягують щоразу після великого землетрусу".
Безліч оманливих кадрів поширювали в цей час, в тому числі відео, як руйнується будівлі, яке насправді зняли в Єгипті.
І, можливо, як приклад переконливості подібних "ілюстрацій" може бути те, що ці кадри потрапили в щорічний огляд головних відео Facebook.
Влітку в мережі Instagram з'явилися неймовірні фотографії людини, яка нібито документувала свою подорож із Сенегалу до Іспанії.
Селфі Абду Діуфа з Дакара стали хітом інтернету і в нього з'явилися тисячі "фоловерів", які залишали підбадьорливі коментарі.
Але був також і скепсис щодо того, як хлопець використовує хештеги, такі як #InstaLovers і #RichKidsofInstagram. У підсумку з'ясувалося, що це була частина маркетингової кампанії для фестивалю фотографії на півночі Іспанії.
У розпал кризи з мігрантами в Європі у Facebook почали з'являтися добірки фото "до та після".
"Пам'ятайте цього хлопця? Торік він позував на фотографіях ІДІЛ, а зараз він "біженець", - написав один користувач.
З'ясувалося, що людина на фото - Лайтх Салех, він дійсно воював у Сирії, щоправда, на боці помірної "Вільної сирійської армії", яка протистоїть силам президента Башара Асада.
Він залишив Сирію і прибув до Македонії у серпні.
Дізнавшись правду, людина, яка поширила фотографії, вибачилась.
Коли стало відомо про напади в Парижі в листопаді, виникла плутанина, в розпал якої почали множитися чутки і оманливі фотографії.
Зокрема ця фотографія, яку абсолютно неправильно трактували в соціальних мережах, що нібито на ній зображена публіка на концерті в "Батаклан" перед нападом бойовиків.
Насправді фото зробили на концерті гурту в Дубліні і його опублікували на сторінці гурту в Facebook за день до нападів.
Ця фотографія, яку широко ретвітили, мала показати порожні вулиці Парижа після нападів.
Виявилося, що фото взяли із проекту " Тихий світ", де через змодельовані фотографії пропонували уявити якими можуть бути міста, коли настане кінець світу.
Після того, як чоловік поранив ножем трьох людей у лондонському метро в грудні та потрапив до рук поліції, перехожий вигукнув "Ти не мусульманин, брат".
Після цього виник цей хештег YouAintNoMuslimBruv.
Одним із фото, яке найбільше поширювали, зображало вивіску в метро з цим хештегом. Поширив фото у Twitter один з кандидатів у мери Лондона Садік Хан.
На жаль, незважаючи на добрий намір повідомлення, вивіска виявилася фейком. Її, наймовірніше, створили за допомогою шаблону, в спеціальному додатку.
Історія розлученого німця, який нібито розпиляв все своє майно навпіл і виставив його на продаж, здалася правдивою багатьом. Повірили в неї навіть деякі ЗМІ. Сторінка з речами на інтернет-аукціоні eBay виявилася справжньою, а ось історія - ні.
Коли відео набрало 4,5 млн переглядів на YouTube, німецька асоціація адвокатів зізналась, що відео з'явилося в рамках маркетингової кампанії.
Її головний лейтмотив - іноді потрібно робити щось наполовину.