Верховна Рада повернулася з новорічних канікул, які тривали понад місяць. Але довга пауза в пленарних засіданнях не пішла нардепам на користь: багато законопроєктів цього тижня було провалено через брак голосів, а в парламенті – спалах захворюваності на коронавірус. І тепер Рада з канікул йде одразу на карантин на початку сьомої сесії.
Як пише Слово і Діло, певні рішення все ж таки вдалося ухвалити на тижні.
Найобговорюваніша тема зараз у країні, окрім коронавірусу, звичайно, загроза повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У вівторок вранці перед пленарним засіданням лідери фракцій та груп провели закриту зустріч із міністром оборони Олексієм Резніковим та міністром закордонних справ Дмитром Кулебою.
На зустрічі, судячи із заяв нардепів після, глава Міноборони заспокоїв парламентаріїв і запевнив, що ситуація перебуває під повним контролем. Деякі фракції закликали також провести закрите засідання Ради за участю президента Зеленського та силовиків, щоб обговорити питання нацбезпеки, але поки що вони почуті не були.
На засіданні у вівторок вранці Верховна рада одразу ухвалила звернення до ООН, Європарламенту та іноземних держав щодо неприйнятності військового шантажу щодо України з боку Росії. Депутати закликали, зокрема:
засудити дії Росії, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету України;
засудити позицію Росії, спрямовану на блокування прогресу у рамках міжнародних політико-дипломатичних зусиль;
застосувати всі можливі дипломатичні засоби з метою сприяння деескалації ситуації;
не допустити з боку Росії продовження шантажу та погроз повномасштабним вторгненням в Україну в обмін на гарантії нерозширення НАТО;
сприяти зміцненню обороноздатності України;
посилити тиск санкції на Росію.
Звернення підтримали всі політичні сили (282 голоси «за»), окрім «Опозиційної платформи – За життя»: у фракції вважають, що треба переходити до прямих переговорів із Росією на всіх рівнях, щоб вирішити проблеми у двосторонніх відносинах.
У вівторок у парламенті відчувався брак голосів, депутати навіть не змогли затвердити зміни до порядку денного сесії. А між іншим, там були важливі президентські ініціативи – законопроєкт про економічний паспорт українця та законопроєкт щодо громадянства. До речі, законопроєкт про столицю, який хотіли розглянути цього тижня, у порядку денному також не з'являвся.
Крім того, забракло голосів для створення тимчасової слідчої комісії з питань перевірки можливих порушень у роботі омбудсмена.
Фактично відхилено законопроєкт про запровадження кримінальної відповідальності за підробку COVID-документів: його не змогли затвердити в другому читанні, і щоб відправити на доопрацювання голосів теж не вистачило.
Як компроміс у Раді зареєстрували законопроєкт. Відповідно до нього, до 1 лютого скасовуються штрафи за незастосування РРО; усім, хто до 1 квітня встановить РРО, штраф до кінця року за порушення буде знижено у 10 разів. Проголосувати законопроєкт планують 1 лютого.
фото з відкритих джерел ілюстроване