Logo
14 Серпня 2019, 13:06

Народні ремесла: унікальний музей вівчарства в Космачі

Музей вівчарства – одна з особливих туристичних принад села Космач на Івано-Франківщині.

Усі, хто бував у цьому куточку Косівського району, підтвердять: Космач унікальний. Мальовничий, гостинний. А скільки майстрів найрізноманітніших народних ремесел тут мешкає! Так само особливим є й Музей вівчарства. Серед аналогічних закладів в Україні він з’явився першим. Тут можна познайомитися ближче з традиційним заняттям горян і навіть взяти участь у майстер-класах різного спрямування,пише igotoworld.

Історія

Музей вівчарства відкрито в травні 2013 року. Його головна мета – досліджувати і популяризувати історію полонинського руху в Карпатах та важку працю вівчарів. Це цілий комплекс, який знайомить відвідувачів із: процесом переробки молока; виготовленням сиру, вурди та бринзи; нетрадиційним методом лікування продуктами вівчарства – овітерапією.

Майстер-класи

На базі Музею вівчарства проводять майстер-класи з переробки вовни: від стрижки до виготовлення продукції. Також співробітники пропонують туристам найрізноманітніші екскурсійні програми.

Що таке стая

Одна зі споруд музею має назву «стая». Це головна будівля на вівчарській та скотарській полонинах, своєрідна сироварня. В Космачі стая складається з двох частин: в основній демонструють побут вівчарів, а також необхідні предмети та інструменти для переробки молока: посуд, одяг та інше. Друга кімната являє собою комору, де розміщені речі полонинців і різні знаряддя праці.

Власники музею

Музей вівчарства – приватний, його власниками є Роман та Параска Бойчуки. Ідея організувати такий заклад виникла тому, що вони не хотіли миритися із занепадом вівчарства, яке колись було одним із головних видів господарювання верховинців. До музейного проекту долучили ще один аспект: нетрадиційні методики лікування різних захворювань за допомогою продуктів вівчарства. Такими знаннями і вміннями ділиться сам пан Роман Бойчук, лікар ветеринарної медицини за фахом. Незабаром планує видати наукову працю на цю тему.

Як доїхати

Доїхати до музею вівчарства в Космачі можна на авто або громадським транспортом.

На авто

Зі Львова, а також Києва та інших міст центральної частини України треба їхати до Івано-Франківська, потім автодорогою Н10 – до Коломиї, повернути на Р24 – до Яблунова і далі шляхом місцевого значення діставатися до Космача.

Автобусом

До Космача виконуються рейси прямого сполучення з Івано-Франківська, Коломиї та Косова.

Поїздом

Також можна доїхати поїздом чи електричкою до залізничної станції Коломия (тут зупиняються потяги з Києва, Львова, Чернівців, Білгорода-Дністровського, Рахова, Ковеля та інших міст), а далі перейти або переїхати на таксі на автостанцію і звідти сісти на автобус до Космача.

Музей вівчарства розташований в одному з присілків Космача із назвою Клифа.