Logo
29 Вересня 2020, 10:15
Теги: NASA

NASA показало космічний туалет для подорожей на Місяць і Марс за $23 мільйони

Національне космічне агентство США (NASA) представило космічний туалет за 23 мільйони доларів. Астронавти з Міжнародної космічної станції готуються до його тестування, а згодом туалет зможуть використовувати під час подорожей на Марс і Місяць.

Про це повідомляє NASA, пише Громадське.

Ця туалетна система на 65% менша і на 40% легша за вбиральню, яку наразі використовують на космічній станції. Астронавти мають перевірити як працює туалет у мікрогравітаційному середовищі на МКС. Очікується, що нову вбиральню доставлять 3 жовтня.

Навіщо цей туалет?

Поліпшена система допоможе переробити більше сечі, яку після фільтрації та обробки вживають астронавти. На Міжнародній космічній станції перероблюють приблизно 90% усіх рідин, зокрема піт і сечу, адже це зменшує потреби постачання води з Землі.

Перші місячні місії будуть короткими, тому, ймовірно, що новий туалет не знадобиться. Проте подорож на Марс в обидва кінці займе приблизно два роки і за цей час не буде можливості поповнити запаси водою. Мета NASA фільтрувати та оброблювати 98% рідин людини до старту першої місії на Марс.

На сьогодні МКС є єдиним місцем у космосі для перевірки систем довготривалого життєзабезпечення та переробки.

Як працює туалет NASA?

За відсутності сили тяжіння космічні туалети використовують потік повітря, щоб витягнути сечу та кал із тіла до спеціальної місткості. У туалеті за 23 млн доларів є автоматичний запуск повітряного потоку після підняття кришки унітазу.

Унітаз складається зі шланга та воронки. Сидіння виглядає невеликим, але в агентстві запевняють, що у космосі — це те, що треба.

На прохання космонавтів створили конструкцію, яка вимагає менше часу на очищення та технічне обслуговування, з деталями стійкими до корозії. Чим менше часу космонавти витрачають на сантехніку — тим більше часу у них є на науку.

Туалет розташовується всередині капсули й нагадує громадську вбиральню на Землі. У туалеті також встановили поруччя, щоб космонавти раптом не впали. У попередньому туалеті були своєрідні ремені безпеки, але вони астронавтам не дуже подобаються.

А куди інші відходи?

Сечу та піт NASA навчалося перероблювати, а фекалії — поки ні, але запевняють, що працюють над цим. Поки їх зберігають у спеціальних каністрах. Певна їх частина повертається на Землю для дослідження, але більшість відправляють до вантажного судна, що згорає під час повторного входу в атмосферу.

Туалетний папір, серветки та рукавички викидають у водонепроникні пакети. Потім їх ущільнюють у каністрі.