Logo
19 Лютого 2016, 20:15

Новий головний архітектор Івано-Франківська: «Я готовий до співпраці з громадськістю»

Нещодавно в Департаменті містобудування та архітектури Івано-Франківська відбулася зміна керівництва. Новим головним архітектором міста став Дмитро Нижник. Про стан справ, своє бачення вирішення проблем та найближчі плани Департаменту Дмитро Іванович розповів Типовому Франківську.

Нижник

Про стан справ

Лише місяць пройшов з часу мого призначення на посаду, але я встиг ознайомитися і з містобудівною документацією, і з забудовою, і з об’єктами, які, власне, зараз будуються в місті.

Стосовно стану справ, хочу сказати, що наше місто само за себе говорить. Івано-Франківськ - чудовий і прекрасний, який приваблює безліч туристів. Єдине, що турбує – це факти самочинного будівництва, які, на превеликий жаль, мають місце. Проте, я не думаю, що вони суттєво впливають на загальну концепцію розвитку міста.

Стосовно самого Департаменту містобудування та архітектури, то моя оцінка – добра. Зараз для мене стоїть завдання тільки удосконалення роботи та рух вперед.

Про Генеральний план Івано-Франківська

генплан

Напевне, всіх цікавить доля корегованого генплану, стосовно якого місто має жити і розвиватися. Думаю, що зараз визріла необхідність внесення змін і в чинний генплан, який в основному пов'язаний з планувальними факторами. Генплан відкоригований фахівцями Львівського державного інституту проектування міста «Містопроект» , він пройшов громадські слухання. Загалом робота над Генпланом виконана якісно, але, все ж таки, ще вимагає доопрацювання, особливо в частині збільшення зелених зон загального користування.

Про транспортні розв`язки

Департамент буде активно працювати над транспортною складовою міста, над розв`язками. Адже ситуація з цим ще недосконала і незадовільна.

Проект, найближчий до реалізації, – це транспортна розв`язка з продовження вулиці Хіміків до вулиці Надрічної. Така кільцева розв`язка зможе розвантажити район Пасічної та діючий автомобільний міст на вул. Галицькій.

Проте, поки-що, все на стадії пропозиції, адже такий проект тягне за собою великі кошти. Діючим та проектним генпланами передбачено ряд інших транспортних розв`язок, як в місті, так і за його межами. Перш за все, будемо враховувати можливість їх реалізації, адже якщо така розв`язка лише на папері, то вона не принесе користі ні громаді, ні місту.

міст3

Фото: Ярослав Дорошенко

У районі Бистриці-Надвірнянської (біля ресторану «Легенда») теж передбачена багаторівнева розв`язка. Якщо її реалізувати, вона дасть змогу розвантажити корки, які утворюються щоранку і щовечора, з вулиці Тисменицької на в`їзді в місто та з вулиці Івасюка на виїзді з міста.

Крім цього, обов’язково мусимо врахувати промислові зони, зокрема  Хриплинський промвузол. Івано-Франківськ живе і розвивається, значить промисловість теж повинна розвиватися. Потрібно резервувати території і надавати можливість реалізовувати інвестпроекти, що дадуть можливість створити нові робочі місця.

Про озеленення

Департаментом проводиться робота щодо інвентаризації та можливості збільшення існуючих зелених зон в Івано-Франківську. Наразі готуються інтерактивні матеріали, щоб мати в повному обсязі інформацію стану озеленення у відсотковому співвідношенні. Це дасть можливість зрозуміти, де можна долучити зелені зони.

Яскравий приклад – це можливість розвитку зеленої зони поблизу Бистриці-Солотвинської, в районі Пасічної.

Наразі розроблені проектні рішення по озелененню та облагородження скверу на вулиці Сахарова. Також розробляється документація по скверу біля Княгинина. Така робота буде проводитися й надалі. Незалежно від форми власності, розроблятимуться пропозиції та рекомендації балансоутримувачам об’єктів виконувати наші завдання щодо озеленення.

парк1

Фото: park-if.org.ua

Варто згадати й про чудовий діючий міський парк у комплексі із стадіоном. Це інвестиційна складова. Зараз цей комплекс не використовується, тому потрібно зробити все для того, щоб він працював і, відповідно, буде розвиватися і парк. Невдовзі у міського парку з`явиться нове керівництво і я сподіваюся, що ми разом будемо плідно працювати в цьому напрямку.

Про центральну частину міста та культурну спадщину

Центральна частина Івано-Франківська насичена пам`ятками архітектури. Це обличчя міста, яке потрібно не лише зберігати, але й приводити до належного стану. Більшість будинків старі та, на жаль, знаходяться в аварійному стані.

Функції охорони культурної спадщини віднесли до Департаменту містобудування та архітектури, тому відтепер ми цим будемо займатися безпосередньо в рамках тих повноважень, що передбачені Законом України «Про охорону культурної спадщини».

Департаментом на розгляд сесії Івано-Франківської міської ради буде винесено питання стосовно мораторію забудови в історико-архітектурній частині міста. Розмова йде про те, що будівництво нових об’єктів чи забудову до того, коли вступить в дію новий генеральний план буде призупинено. Існуючі будівлі можна буде реконструювати чи перебудовувати тільки із збереженням автентики. Це – лише перший крок.

Про міську Ратушу

Щодо площі навколо Ратуші є багато питань, які стосуються фактів встановлення тимчасових споруд і літніх майданчиків, яких, на мою думку, є надто велика кількість. Будемо розробляти і пропонувати до виконання проект благоустрою цієї площі. Зокрема, у планах створення паспортів упорядження всіх будинків на площ Ринок, де вказуватиметься: якими мають бути фасади, чи може бути реклама на даному фасаді, та яке має бути зовнішнє оздоблення, в контексті з використанням даної споруди.

ратуша

Що ж до самої Ратуші, то наразі проводяться ремонтні роботи та реконструкція. Якщо говорити про загальну концепцію, то ми будемо намагатися функціонально пристосувати Ратушу до її прямого призначення. Тобто, влаштувати там презентаційний кабінет міського голови та інші функціональних приміщень.

Перед нами стоїть завдання привести Ратушу до такого стану, щоб вона простояла ще дуже багато років. Звичайно, всі ці роботи будуть проводитися із збереженням автентики.

Крім цього, вже розпочато роботи з розробки проекту оглядового майданчика на Ратуші, який може стати туристичною родзинкою нашого міста.

Про літні майданчики

У планах Департаменту розробка схеми комплексного встановлення тимчасових споруд і сезонних літніх павільйонів на площі Ринок для того, щоби вони мали систему, вписувалися в загальний вигляд площі та не розміщувалися хаотично.

Наразі в Івано-Франківську діє комплексна схема розміщення тимчасових споруд і об’єктів сезонної торгівлі. Є розроблені, так звані, архетипи тимчасових споруд, їх загальний вигляд, який ми пропонуємо підприємцям до втілення в життя. Будемо працювати в  плані покращення, щоб довести цю схему до впорядкування.

літник

У жодному разі не будемо забороняти чи перешкоджати підприємницькій діяльності, адже це – робочі місця та наповнення бюджету. Проте, будемо працювати у напрямку, щоб ці об’єкти гармонійно вписувалися в кожну окрему схему забудови чи містобудівну ситуацію, мали відповідну естетику і дизайн.

Про рекламні конструкції та вивіски

Видача дозвільної документації, що стосується об’єктів зовнішньої реклами, входить до компетенції Департаменту містобудування та архітектури, а вже, власне, експлуатація та демонтаж незаконно встановленої не є в нашій компетенції.

Наразі створена комісія, яка займатиметься видачею такої документації і можу запевнити, що жодне рішення одноосібно прийматися не буде, воно буде прийматися колегіально стосовно будь-якого об’єкту реклами. За необхідності до складу комісії можна буде включити громадських активістів, які мають своє бачення вигляду рекламних вивісок в Івано-Франківську. Я готовий співпрацювати з громадськістю. Рекомендація до встановлення рекламних конструкцій буде надаватися тільки  після прийняття колегіального рішення.

Про багаторівневі парковки

В Івано-Франківську піднято питання багаторівневих парковок і немає сумнівів у тому, що такі парковки місту дуже потрібні.

Зараз почала працювати нова поліція, яка активно бореться з фактами неправильного паркування, але при цьому власники реально не мають де залишити автомобіль, тому створюється прецедент. Щоб вирішити ситуацію працюємо над проектами багаторівневих парковок в центральній частині міста.

Розглядається варіант у районі вулиць Мельника-Сахарова, на колишній території заводу «Промприлад».  Там є недобудоване приміщення торгового центру, біля нього, шляхом блокування, можна збудувати багаторівневу стоянку.

стоянка

Ще одна локація – територія позаду споруди облдержадміністрації. Наразі там є площа, на якій діє парковка. Цю площу потрібно використати ефективніше, зробити її багаторівневою, що дасть можливість вивільнити центральну частину міста. Думаю, що проект багаторівневої парковки буде реалізовано вже в найближчому майбутньому.

Крім цього, Департаментом буде акцентуватися увага на підземних паркінгах процесі розроблення детальних планів території при забудові окремих кварталів. Біля збудованих будинків повинна бути вся необхідна інфраструктура, в тому числі й підземні паркінги, де можна буде залишати автомобіль. Кожен проект, представлений до розгляду Департаменту, повинен буде враховувати ці потреби.

Про перспективи

В Департаменті містобудування та архітектури чудовий колектив. З його допомогою я намагатимуся зробити все, що в моїх силах, щоб успішно реалізовувати поставлені завдання. Як головний архітектор Івано-Франківська постараюся бути корисним місту та громаді.