Logo
14 Січня 2016, 15:30

Об’єкти світової спадщини ЮНЕСКО в Україні (ФОТО)

Найцінніші зразки культурної та історичної спадщини перебувають під охороною ЮНЕСКО. Список цієї організації складають понад тисячу найменувань. Це – храми, парки, заповідники та навіть цілі історичні центри міст. Шедеври людського генія чи природні феномени занесені до списку ЮНЕСКО, щоб вберегти їх для нащадків. В Україні 7 таких об’єктів.

Київ: собор Святої Софії та прилеглі чернечі будівлі, Києво-Печерська лавра

Собор Святої Софії до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО занесено у 1990 році. Історичний ансамбль створювали і відточували протягом тисячі років. У стінах Святої Софії коронували київських князів – Ярослава Мудрого, Володимира ІІ Мономаха. У 20 столітті тут на гетьманство благословили Петра Скоропадського. У Києво-Печерській лаврі написав «Повість минулих літ» Нестор Літописець. Монастир став оплотом християнства в 11 столітті на теренах Русі. У 1941 році Свято-Успенський собор на території монастиря підірвали! Відбудували його тільки 2000 року. Цінністю церкви Спаса на Берестові є фрески, зроблені в 11, 12 та 17 століттях. Найдревніші розписи вважали втраченими до 1970 року. Як не парадоксально, але вони збереглися краще, ніж ті, які зроблені пізніше. Останні створили живописці з Афону. Частина фресок потребує реставрації.  Де знаходиться: Софійський собор: вул. Володимирська, 24. Києво-Печерська лавра: вул. Лаврська, 15. Церква Спаса на Берестові, вул. Мазепи, 15. 2

Джерело фото: kiev-code.com.ua.

Ансамбль історичного центру Львова

До списку світової спадщини ЮНЕСКО входить з 1998 року. Об’єднання художніх та архітектурних традицій Східної Європи, Італії і Німеччини стало причиною внесення його до когорти найцінніших пам’яток. Центр є найдревнішою частиною міста. Тут перше поселення з’явилося у 12 столітті. Саме навколо старої площі Ринок і розбудовувалося місто. З тогочасних вуличок досі можна пройтися «Волинським шляхом» (вул. Б. Хмельницького). У центрі були зосереджені адміністративні та культурні будівлі – міська ратуша, Вірменська та Успенська церкви. Ці та інші об’єкти роками залишаються місцями «паломництва» для туристів. Де знаходиться: м. Львів, центральна частина міста.

3 Джерело фото: more-turiv.com.

Дуга Струве

Унікальна пам’ятка! Стала об’єктом захисту ЮНЕСКО у 2005 році. Дуга Струве об’єднала 10 країн, адже має протяжність 2 820 км! Серед них – і Україна, яка знаходиться на 25-градусному меридіані східної довготи, вздовж якого прокладали геодезичні точки. Саме це унікальне дослідження дозволило вченому Василю Струве точно розрахувати розміри Землі. Це стало новою точкою відліку для багатьох наук. В Україні геодезичні точки розміщені у кількох областях. Де знаходиться: села Катеринівка, Гвардійське (Хмельницька область), Стара Некрасівка (Одеська область), Гірники (Рівненська область), Крупа, Гута-Камінська (Волинська область).

4 Джерело фото: varandej.livejournal.com.

Букові праліси Карпат та давні букові ліси

До списку світової спадщини ЮНЕСКО внесені у 2006 році. Об’єднують нашу країну зі Словаччиною. Саме тут можна побачити, як виглядали ліси тисячу років тому. У лісах заборонено вести господарську діяльність, що і дозволило зберегти первозданність природи. Деяким тутешнім букам по 500 років! Де знаходиться: Закарпатська обл., Карпатський біосферний заповідник та Ужанський національний природний парк.

5 Джерело фото: igormelika.com.ua, автор Igor Melika.

Резиденція митрополитів Буковини і Далмації

Внесена до списку світової спадщини ЮНЕСКО у 2011 році. Попри відносно молодий вік (зведена в 1882 році), резиденція є справжньою перлиною Західної України. Зведена у стилі еклектики, споруда вражає красою та масштабами. Ансамбль будівлі становлять: головний корпус, церква Трьох Святителів, колишній пресвітерій, дендропарк. Нині пам’ятка – справжня альма-матер – тут навчаються студенти Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича. Де знаходиться: м. Чернівці, вул. М. Коцюбинського, 2.

6 Автор: Оля Смірнова

Дерев'яні церкви карпатського регіону Польщі і України

До списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО внесені у 2013 році. 16 церков України та Польщі поєднали гуцульський, бойківський, лемківський та галицький типи архітектури. Першою у переліку українських храмів є церква Святого Юрія (м. Дрогобич). Зведена у 15 столітті. Храм перевезли на волах із с. Надіїво (територія сучасної Франківщини). Її обміняли на сіль! Де знаходиться: Івано-Франківська, Закарпатська та Львівська обл. 7

Джерело фото: stezhkamu.com, автор Петро Боднар.

Херсонес Таврійський

До всесвітньої спадщини ЮНЕСКО внесений у 2013 році. Заснований у 422 році до н. е., Херсонес став важливим торговельним центром Криму. Місто увійшло в історію Стародавньої Греції, Риму та Візантії. Про це свідчать і архітектурні стилі будівель. Від багатьох з них нині залишилися тільки руїни. Загальна площа Херсонесу Таврійського – 500 га. Де знаходиться: Крим, м. Севастополь, вул. Древня, 1. 8

Джерело фото: wikipedia.org, автор Dmitry A. Mottl.

Джерело: ua.igotoworld.com