Logo
23 Травня 2015, 19:00

Олег Сохан: «В Івано-Франківську працюватимуть лише ті перевізники, які готові надавати якісні послуги»

Вже з 10 червня на Івано-Франківськ, разом із підняттям тарифу на проїзд у міському транспорті, чекають довгоочікувані зміни в наданні послуг пасажирських перевезень. Контролювати рух маршруток в режимі онлайн, завдяки встановленню GPS-трекерів, зможе кожен бажаючий. Водії, вдягнені у форму єдиного зразка, видаватимуть пасажирам проїзні квитки. Чи цих змін буде достатньо для того, щоб якість послуг відповідала тарифу та очікуванням франківців?

Про позицію перевізників та їх ставлення до змін «Типовий Франківськ» вирішив поспілкуватися з Олегом Соханом, який працює на ринку пасажирських перевезень Івано-Франківська з 2004 року.

маршрутка

Фото: Галка

Олеже, розпочнемо з того, що більшість франківців впевнені – покращення надання послуг пасажирських перевезень невигідні та небажані для перевізників. Це правда?

Ні. Особисто я вважаю, що всі ці зміни є дуже потрібними. В першу чергу, тому, що ми живемо в цивілізованому суспільстві. Зміни, які незабаром торкнуться й Івано-Франківська,  допоможуть мешканцям міста почуватися комфортніше. До прикладу, з встановленням GPS-трекерів, пасажири зможуть самі контролювати рух маршруток, будуть знати скільки потрібно чекати на автобус, чи є ще час зайнятися своїми справами і т.д.

У всьому цивілізованому світі така практика існує вже давно і зарекомендувала себе, як необхідність. Вона  допоможе розвантажити місто від корок, адже, спостерігаючи в реальному часі за переміщенням маршруток, у подальшому можна розробити  правильну схему руху.

Це Ваша особиста думка, а як щодо думки інших франківських перевізників? Багато з них на громадських обговореннях підняття тарифу висловлювали своє незадоволення новими умовами надання послуг.

Від цих змін виграють не лише мешканці, але й перевізники, які далі хочуть працювати в Івано-Франківську. Не лише взяти участь в одному конкурсі, але й працювати та надавати свої послуги максимально якісно.

Крім цього, на зборах Асоціації перевізників рішення приймаються більшістю голосів. Звичайно були ті, хто мав іншу думку. Проте, їх значно менше. Ми мусимо погоджувати свою діяльність із громадою тому, що вони є користувачами наших послуг. Ті перевізників, які це розуміють, залишаться працювати на ринку і старатимуться надати якісні послуги.

Перевізників у місті є багато, а скільки людей – стільки й думок…

Так. Але і цю проблему ми невдовзі вирішимо. Ближче до старту нового конкурсу на перевезення, ми будемо об’єднуватися. Наприклад, у мене є 3 маршрутки. Є перевізники, які мають таку ж кількість як я, є ті, хто має багато. Створимо 2-3 об`єднання перевізників на вимогу виконавчого комітету. Так буде зручніше координувати дії між підприємцями, містом та Асоціацією перевізників.

Те об`єднання, де братиму участь я особисто, складатиметься із 8 перевізників – це близько 70 автобусів.

Повернемося до теми умов нового конкурсу. GPS-трекери допоможуть Вам, як перевізнику, у роботі? Скільки коштів у місяць Ви будете витрачати на забезпечення роботи GPS-трекерів?

 Мабуть, всі знають, що конкурс на встановлення GPS­-трекерів у франківських маршрутках виграла житомирська фірма «Автоімідж». Так от, їх встановлення буде коштувати 250 гривень для однієї маршрутки. Ціна трекера – 90 гривень та 70 гривень – щомісячна абонплата за користування.

Загалом, сума не є великою. Звичайно, все залежить від кількості маршруток. Я переконаний, що це допоможе нам у роботі, тому таке капіталовкладення є виправданим. Кожен перевізник і сам, за допомогою системи, зможе контролювати рух своїх маршруток.

Вище Ви зазначали, що встановлення GPS-трекерів допоможе розвантажити місто і покращити схему руху. В який спосіб це відбуватиметься?

Схема руху маршрутних автобусів Івано-Франківська вже розроблена німецькими спеціалістами на замовлення Департаменту. Проте, на час її розробки, реальної картини руху громадського транспорту в місті не було. Тому її застосування на практиці було неможливим.

Тепер, із встановленням GPS-трекерів в режимі он-лайн можна буде відслідковувати рух транспорту. Це дасть змогу дослідити та зрозуміти де, коли і скільки маршрутних автобусів насправді потрібно в Івано-Франківську. Відповідно, систему руху можна буде зробити максимально комфортною  як для мешканців, так і для перевізників.

А Ви не боїтеся, що в результаті такого дослідження стане зрозумілим, що кількість маршруток в Івано-Франківську потрібно скоротити?

До такого висновку вже прийшли. Міська влада попередила перевізників, що невдовзі, після проведення наступного конкурсу, буде скорочення, як мінімум, на 50-70 автобусів. Зараз Івано-Франківськом курсує близько 300 автобусів, буде десь 230.

Тому, всі, хто не погоджується з умовами нового конкурсу, чи не виконуватиме їх, працювати на ринку перевезень нашого міста не буде.

маршрутка-1024x520

А як Ви ставитеся до запровадження форми для водіїв?

Позитивно.  Ті перевізники, які підтримали цю ініціативу, домовилися і замовили форму єдиного зразка. Починаючи з 10 червня водії франківських маршрутках їздитимуть в однакових футболках зеленого кольору з гербом міста.

Поки-що форма складатиметься лише з футболки-поло. Далі, на інший сезон, будемо радитися і думати, яка буде форма.

Невже з 10 червня у всіх маршрутках франківська будуть видавати і проїзні квитки?

Так. Асоціація перевізників Івано-Франківська замовила квитки єдиним пакетом. 90% перевізників буде їх використовувати, як і GPS-трекери, форму та намагатися покращити якість надання послуг. Все це – вимоги зростання тарифу на проїзд.

Що Ви маєте на увазі, коли говорите про покращення якості послуг? Трекери, форма і квитки – це зрозуміло. А що робити із водіями, на поведінку яких скаржаться пасажири?

У мене є свій спосіб боротьби із поганою поведінкою водіїв. Я накладаю на водіїв штрафні санкції у вигляді матеріальних стягнень із заробітної плати. Це дуже дієво. Тому, останнім часом, скарг щодо поведінки моїх водіїв чи санітарного стану маршрутних автобусів до мене не надходить. Крім штрафу, водію, який провинився, виноситься догана.

Водії досить агресивно ставляться до пасажирів пільгових категорій. Як до них ставляться перевізники?

Багато перевізників ставиться до цього негативно, особливо ті, маршрутами яких користується значна частина пасажирів пільгових категорій. Кажуть, що якби було менше пільговиків, то була б змога компенсувати ріст тарифу. Хоча 30% населення мають можливість їздити по пільгах, але є й інші, які отримують мінімальну зарплату і теж не завжди мають можливість оплатити проїзд.

Я, особисто, до пасажирів пільгових категорій ставлюся спокійно. Прекрасно розумію, що поведінка водіїв  та їх ставлення до пільгових пасажирів впливає на якість перевезень. Завжди, коли проводжу інструктаж зі своїми водіями, нагадую їм, щоб вони з повагою ставилися до людей із посвідченнями.

Крім цього, особливу увагу приділяємо учасникам АТО, кажу, що водії зобов’язані зробити так, щоб ці люди почувалися поважно, користуючись маршруткою, тим паче в Івано-Франківську.

Вважаєте, що водії хочуть покращень і змін, адже великою мірою це залежить і від них?

Звичайно, ті хто готовий надавати свої послуги так, щоб людям було приємно користуватися транпортом – той і буде працювати. Адже, будь-які покращення, в різних сферах, створюють позитивний фон як для людей, так і для міста. Ми з оптимізмом дивимося на всі зміни.

А як щодо стану самих маршруток, наскільки важко оновити автопарк, купити новий автобус?

Думаю, що в теперішній час всі розуміють, що купити новий автомобіль є дуже затратно. Свого часу нам рекомендували закупити автобуси українського виробництва «Богдан» та «Еталон», щоб підтримати вітчизняного виробника. Ми так і зробили. Але хоч і вироблені вони в Україні, але з іноземних запчастин.

Колись вони коштували 40 тис. доларів, так само і тепер. Але ж всі розуміють, що зараз це 800 тис. - 1 мільйон гривень. Не важко порахувати, що це дуже велике капіталовкладення. На жаль, з одного боку у нас є неплатоспроможний споживач – пасажир, який бажає якісного транспорту і послуг, але з іншого боку –  перевізник, який працює в рамках тарифу і старається викрутитися, щоб купити запчастини і паливо.

Певний час, коли тариф був 2,75 перевізники працювали у збиток з надією, що ситуація зміниться. Відповідно,  перевізники економили на догляді за транспортом і він зносився. Думаю, тепер за сприятливих умов, перевізники не будуть псувати свій імідж і обов’язково, якщо не зможуть купити нові маршрутки, то, хоча б, постараються оновити старі.

Олеже, як Ви вважаєте, пасажирські перевезення в Івано-Франківську покращаться, чи, в кінцевому результаті, все залишиться незмінним?

Думаю, що все це дасть змогу реально оцінити ті речі, які є насправді. Звичайно, всі ми маємо розуміти, що з 10 червня 2015 року, із встановленням GPS трекерів, квитками і формою, якість перевезень в один день не зміниться. Але найголовніше, що цей процес розпочнеться. Можливо, для відчутного покращення потрібно буде, щоб пройшов якийсь час. Але я впевнений, що кінцевим результатом будуть задоволені всі.