Logo
8 Листопада 2021, 18:24

Особисті кордони дітей: де знаходиться та межа, яку не варто перетинати

Сьогодні майже кожен та кожна чули від свого оточення про «особисті кордони» - про ту особливу межу, яку не варто перетинати.

Майже кожна доросла людина може відповісти, як з нею можна поводитися, а як - ні.
А як щодо дітей? Де знаходиться та межа, яку не варто перетинати?

Особисті кордони та самооцінка - тісно взаємопов’язані. Дуже важливо навчити дитину відстоювати свої межі.
Особисті кордони - індивідуальні, оскільки вони формуються від особистісних потреб та необхідного рівня зручності взаємодії з навколишнім світом.

Національна гаряча лінія для дітей та молоді визначила основні «кордони», в яких потрібно підтримувати дітей або допомогти у їхньому формуванні.

    • Фізична недоторканість.
Ніхто, ні при яких обставинах, не має права торкатися до дитини - без її згоди та бажання. Настійливе прохання «Поцілуй бабусю!» - приклад ранніх порушень особистих кордонів дитини. Ви, як дорослі, можете запропонувати дитині поцілувати бабусю при зустрічі. І в той же момент, ви маєте адекватно сприйняти те, що дитина відмовиться це зробити.

    • Вербальна агресія.
Підвищений тон звернення до дитини у ранньому віці, формує у ній впевненість, що така форма комунікації є допустимою. Пізніше, у середній та й навіть у молодшій школі, дитина буде мовчки вислуховувати недоречні коментарі від інших дорослих.

    • Фінансова незалежність.
Гроші, які дитина назбирала чи отримала у подарунок, є лише її заощадженнями. Недопустимо потайки присвоювати або ж намагатися випросити у неї ці кошти.

    • Особисті речі та записи.
Все, що є в особистому користуванні дитини - її власність. Недопустимо знищувати, передавати, викидати речі дитини без її згоди. Щодо записів та щоденників - дитина має бути впевненою, що вся інформація залишиться лише між нею та папером.

    • Кімната.
Особиста кімната дитини - це її простір. Варто стукати, коли ви хочете увійти.

Підтримуючи та формуючи особисті кордони дитини, ми сприяємо розвитку стійкої самооцінки. Як результат - отримуємо сильну особистість у нашому суспільстві, а також допомагаємо дитині ідентифікувати будь-які прояви насильства по відношенню до себе.

Діти мають жити у безпеці і дорослі мають навчити їх, як убезпечити себе.


 

Фото з відкритих джерел ілюстроване