Logo
17 Жовтня 2024, 18:38

Останнє переведення годинників в Україні: все, що треба знати

У жовтні 2024 року Україна має востаннє перевести стрілки годинників. Адже Верховна Рада ухвалила рішення про скасування переходу на літній час.

Коли потрібно перевести годинник на зимовий час у 2024 році?

Перехід на зимовий час відбувається в останню неділю жовтня. Цьогоріч переводити годинники потрібно у ніч з 26 на 27 жовтня.

На годину назад потрібно повернутися о 04:00 за київським часом — стрілки мають вказувати на 03:00.

Для тих, хто прокидається разом із будильником, це означає додаткову годину на сон цієї ночі.

Чи потрібно переводити годинник в телефоні?

У більшості випадків, насправді, нічого робити не потрібно — сучасні девайси (смартфони, ноутбуки й комп'ютери) автоматично синхронізуються із мережею й переходять на новий час самостійно. Тобто вручну змінювати час на смартфоні не потрібно.

Також, якщо у користувача виставлений будильник, він продовжить дзвонити у вказаний час.

Хто й навіщо придумав перехід на зимовий та літній час?

Ідею переводити стрілки годинника на зимовий та літній час у 1784 році запропонував тодішній посол США у Франції Бенджамін Франклін. Він запропонував змінювати час за сезонами із метою економії свічок.

Вдруге за це питання взявся британський активіст Вільям Віллетт. Він обгрунтував свою пропозицію змінити час втратою денного світла. Віллет навіть намагався дійти з цією ідеєю до британського парламенту, але ідею втілити не вдалося.

До теми переведення годинників світ повернувся на початку XX століття. Першою країною, яка офіційно впровадила літній час у 1916 році, стала Німеччина. Це було пов'язано, насамперед, із серйозним дефіцитом ресурсів країни у час Першої світової війни. Через два роки перевід годинників підтримали США, а згодом — ще більш ніж 100 країн.

На території УНР годинники вперше перевели 16 лютого 1918 року. Час відрізнявся від попереднього на 68 хвилин. Так Україна зрівнялася із середньо-європейським часом.

За часів Радянського Союзу переведення годинників запровадили у 1981 році із тієї самої причини — економія електроенергії.

Після здобуття незалежності щорічне переведення годинника в Україні впровадили постановою Кабінету Міністрів від 13 травня 1996 року.

Коли Україна відмовилась від переведення годинників?

Скасувати переведення часу в Україні намагалися не один рік.

20 вересня 2011 року Рада випустила постанову, яка б мала зупинити щорічні переведення годинника на зимовий час. При цьому перехід на літній час в Україні залишили. Постанова змусила обуритись частину населення країни, яке мешкало на заході. Мовляв, сонце там встає пізніше, тож прокидатися потрібно було б у темряві.

Менш ніж через місяць — 18 жовтня 2011 року — постанову визнали недійсною.

Саме тоді парламент запропонував Кабміну за місяць розробити окремий законопроєкт про обчислення часу в Україні і внести на розгляд депутатів.

Переведення годинників два рази на рік дозволяє економити електроенергію зранку взимку і продовжити світловий день влітку.

Із скасуванням переходу на літній час тепер влітку українці втратять зайву світлову годину наприкінці дня.

Вже після ухвалення рішення про скасування переведення годинників науковці просили президента Зеленського ветувати закон. Вони вважають, що відмова від переходу на літній час ще збільшить витрати електроенергії в умовах її дефіциту.

Які країни не переводять годинники?

Чи переходити зі стандартного (зимового) часу на літній кожна країна вирішує сама.

Станом на 2024 рік трохи більше 70 країн світу двічі на рік переводять годинники.

У Європейському Союзі з 2021 року кожна країна отримала право самостійно вирішувати — змінювати час або ні. Більшість держав досі дотримуються переведення годинників.

В Європі 49 країн використовують літній час.

Переводять годинники: Іспанія, Італія, Австрія, Албанія, Андорра, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Велика Британія, Ірландія, Ватикан, Гібралтар, Данія, Косово, Люксембург, Ліхтенштейн, Македонія, Мальта, Монако, Норвегія, Нідерланди, Німеччина, Польща, Сан-Марино, Сербія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Франція, Хорватія, Чехія, Чорногорія, Швейцарія, Швеція, Аландські острови, Болгарія, Греція, Естонія, Кіпр, Латвія, Литва, Румунія, Фінляндія тощо.

Серед інших країн, які змінюють час на території всієї країни або частково: США, Мексика, Канада, Ізраїль, Ліван, Палестина, Єгипет, Ґренландія, Сен-П'єр і Мікелон, Багамські острови, Гаїті, Куба, Чилі, Парагвай, Єгипет, Марокко, Австралія.

Проте є держави, які відмовилися від переведення годинників: це Японія, Китай, Індія, Сінгапур, Туреччина, Ісландія, росія, Білорусь, Казахстан, Киргизія, Таджикистан, Узбекистан, Вірменія, Азербайджан.

Якою буде різниця у часі між Україною і іншими країнами

Відтепер взимку (з жовтня по березень) різниця із київським часом в інших країнах буде такою:

У Японії — +7 годин;
у Грузії, Туреччині та москві — +1 година;
у Молдові, Румунії, Естонії — той самий час;
у більшості країн Європи (Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії, Німеччині, Іспанії, Норвегії) — мінус 1 година;
у Великій Британії та Ірландії — мінус 2 години;
у Вашингтоні (США) — мінус 7 годин.
Влітку (з березня по жовтень) різниця із київським часом в інших країнах буде такою:

у Японії — +7 годин;
у Грузії — +2 години;
у Туреччині та москві — +1 година;
у Молдові, Румунії, Естонії — +1 година;
у Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії, Німеччині, Іспанії й Норвегії — той самий час.
у Великій Британії та Ірландії — мінус 1 година;
у Вашингтоні (США) — мінус 6 годин.