В умовах гострої нестачі коштів для фінансування Сил оборони держава планує з жовтня підвищити окремі податки.
Про це йдеться в матеріалі видання "РБК-Україна".
17 вересня парламент схвалив у першому читанні відповідний законопроєкт (№11416-д). Очікується, що до середини жовтня документ буде ухвалено в другому читанні, і в разі його затвердження податкові зміни можуть бути запроваджені "заднім числом" від 1 жовтня.
Очікується, що з жовтня збільшення податків можна додатково поповнити держбюджет на 58 мільярдів гривень 2024 року та на 137 мільярдів гривень у 2025-му.
Основне джерело цих надходжень — підвищення військового збору з доходів громадян від 1,5% до 5%.
Це означає, що з офіційної зарплати найманні працівники роботодавців сплачують на 3,5 відсоткових пункти більше у вигляді податків. Водночасна ставка податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) залишається незмінною на рівні 18%, згідно з нормами вашого закону. Також не планується збільшувати з жовтня єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який роботодавці відраховують з фонду оплати праці розміром 22% — ця ставка залишається незмінною.
Таким чином, якщо зараз з кожної 1000 гривень заробітної плати працівники отримують 18% прибуткового податку (ПДФО) та 1,5% військового збору (ВЗ), що становить 19,5% або 195 гривень, то з жовтня 2024 року (і до 31 грудня року) податок збільшити до 18% ПДФО та 5% ВЗ, що в сумі становить 23% або 230 гривень з кожної 1000 гривень зарплати.
Підвищена ставка військового збору також торкнеться процентних доходів громадян за депозитами. Раніше такий дохід оподатковувався в 19,5%, а з введенням нової ставки він становив 23%.
Військовий збір для платників єдиного податку ФОП 3 групи
Це означає, що фізичні особи-підприємці третьої групи, які сплачують єдиний податок у розмірі 5% від доходу, тепер додатково вносять 1% військового збору. Наприклад, ні з кожної тисячі гривень щомісячного доходу ФОПи третьої групи сплачують 50 гривень єдиного податку. У жовтні ця сума збільшиться до 60 гривень.
Наразі незрозуміло, як саме буде організовано процедуру сплати та адміністрування цього додаткового 1%. Наразі фізичні особи-підприємці самостійно сплачують єдиний податок у розмірі 5%. Однак додатковий 1% є окремим добавкою процедури, і його сплата відрізнятиметься від тієї, яка використовувалася, якби єдиний наслідок було просто збільшено з 5% до 6%.
Військовий збір для платників єдиного податку ФОП I, II та IV груп
Це означає, що зазначені категорії платників податків, крім податків, які вже сплачуються, з жовтня 2024 року зобов’язані виплачувати щомісяця до кінця 2024 року 710 гривень, а з 2025 року — 800 гривень.
710 грн відповідає 10% від мінімальної зарплати на 1 січня 2024 року, тоді як 800 грн — це 10% від мінімальної зарплати на 1 січня 2025 року.
Встановлення ставки податку на прибуток банків за 2024 рік розміром 50%
Як це позначитися на звичайних українцях — питання залишається відкритим. Напередодні зміни відходять від доходів банків, які у 2024 році повинні були сплатити податок на прибуток у розмірі 50% замість поточних 25%. Це, ймовірно, призведе до змін у тарифній і відсотковій політиці банків, включно з комісіями, ставками за депозитами та кредитами тощо.
У підсумку, за ці зміни інші розплачуються звичайними користувачами банківських послуг. Однак на розмір податків, які вони сплачують, і на їхні доходи це не має негативного впливу.
Встановлення щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які провадять діяльність з роздрібної торгівлі паливом.
Запровадження нового типу оподаткування для автозаправних станцій, щоб держава могла отримати більші перераховані та контрольовані потоки податкових надходжень до бюджету. На доходи або податкові виплати громадянам це не матиме негативного впливу. Однак це може позначитися на ціновій політиці автозаправних мереж. Наприклад, деякі компанії можуть підвищити ціни на паливо, що, зокрема, може спричинити ланцюгову реакцію в споживчих цінах. Проте прогнозувати такі зміни складно.