Ви любите засинати під музику, але заважають навушники? Музика надто гучна і будить вас посеред ночі? Подушка є незручною і вранці болить шия та голова? У вас неспокійний сон? Не любите прокидатися вранці від звуку будильника?
Студенти-винахідники з Івано-Франківська придумали «розумну подушку», яка вирішить всі ці проблеми і стане вашим найкращим другом під час сну.
Свій винахід хлопці успішно представили на фінальному етапі всесвітньої конференції Falling Walls Lab 2015 і далі не перестають дивувати публіку можливостями πPillow. Вже наступного року «розумну подушку» можна буде придбати та активно користуватися.
Про πPillow, історію її створення і тих, хто до цього причетний, франківські винахідники розповіли «Типовому Франківську».
Ідея створення «розумної подушки» належить франківському студенту Олександру Шиманко. Хлопець вирішив: оскільки людина проводить майже третину свого життя уві сні, то чому б не зробити подушку «найкращим другом»?
Цією ідеєю хлопець поділився зі своїми друзями, які його підтримали та разом з ним почали працювати над створенням πPillow.
«Було незручно спати і я вирішив, чому не зробити щось функціональне. Спочатку в подушці була лише одна функція, потім я поцікавився, які є подушки, ми провели дослідження і зрозуміли, що саме потрібно користувачам. Адже, коли робиш якусь річ, потрібно знати, що реально не вистачає людям. Разом з друзями, вирішили зробити подушку, яка, на наш погляд, повинна стати ідеальною», – каже Олександр Шиманко.
Робота над «розумною подушкою» тривала понад півтора року і обійшлася хлопцям-винахідникам у 200 доларів. У Берліні був представлений лише прототип і зараз хлопці ще працюють над тим, аби подушку доробити такою, якою вони бачать її в остаточному варіанті.
Загалом, у команді, яка розробила πPillow, 9 учасників. П`ятеро з них, включаючи головного ідейника, – франківці.
Подушка називається πPillow в честь числа π. Це – одночасно щось просте і надзвичайно грандіозно складне.
Напевне, всіх людей непокоїла головна біль через те, що вони спали на незручній подушці. Ця проблема спіткала багатьох, тому автори проекту вирішили, що персональний підхід – це те, що робить речі комфортними. Саме тому πPillow зроблена з матеріалу memory foam, який запам’ятовує форму вашої шиї та голови, і підтримує її під час сну. Тобто, подушка знаходить персональний підхід до кожного.
Ще одна проблема, яка була невирішена довгий час, - прослуховування музики. Багато людей любить перед сном слухати музику чи аудіокниги, але це незручно і в деяких випадках, навіть, небезпечно. Зранку заряд вашого телефона на нулі, від того, що ви слухали музику цілу ніч, ще й незручні навушники, чи музика будить вас посеред ночі. Цього ніхто не любить. Але в πPillow ця проблема вирішена завдяки технології, яку назвали sonata. Через додаток можна підключити свій смартфон до подушки у програма сладе для вас плейлист з ваших улюблених треків, які допоможуть вам заснути саме в той час, який ви запрограмуєте власноруч.
Крім цього, музика автоматично вимикається тоді, коли ви засинаєте, адже подушка відслідковуватиме фази вашого сну. Музика ж автоматично змінюватиметься від ритмічної до такої, яка допоможе вам заснути.
В «розумній подушці» працює функція Lullaby. Це – технологія, яка призначена для батьків та їхніх дітей. Якщо мама з татом далеко, вони зможуть через свій смартфон включити цю функцію. Тоді подушка читатиме дитині казочку, гратиме музику чи співатиме колискову.
Крім цього, батьки, за допомогою цієї функції, відслідковуватимуть, коли дитина заснула, як довго вона спала і чи спокійним був її сон.
Багато людей страждає від різних серцевих захворювань, а також захворювань дихальної системи. πPillow відслідковуватиме ваше дихання, і те, як ви спите. Подушка зможе радити господарю звернутися до лікаря, не вживати багато кави чи зменшити в своєму раціоні шкідливу їжу. πPillow відслідковуватиме чи ви говорили вночі, що саме , і т.д. Такий додаток дозволяє лікарю переглядати ваші профілі здоров`я з різних гаджетів.
В подальшому хлопці планують розробити окрему лікувальну версію подушки. Якщо увісні вам стане погано, то подушка зможе викликати вам швидку допомогу. Адже, є дуже багато випадків, коли інфаркти або інсульти стаються саме вночі.
Важливою функцією, яку використовуватиме «розуміна подушка», є Easywake. Прокидатися вранці – проблема для багатьох людей. Більшість не любить вилазити з теплого ліжка, особливо під звуки будильника. Вчені довели, що люди, які прокидаються від різких сигналів зранку, отримують високий викид адреналіну в кров, що робить їх агресивними. Тому, будильник часто негативно впливає на здоров`я.
πPillow відслідковуватиме фази вашого сну і будитиме вас у коротку фазу, коли найлегше прокидатися. Робитиме подушка це легкими вібраціями і приємними сигналами, використовуючи технологію «білого шуму».
«Все було дуже спонтанно. Взагалі-то, ми займалися виходами на краудфандингову платформу Kickstarter, у такий спосіб намагалися зібрати гроші на реалізацію проекту. Один з моїх знайомих розповів про Falling Walls Lab і ми вирішили приїхати, щоб показати там нашу «розумну подушку». Дедлайн подачі був 3 вересня, а ми подали свій проект напередодні – 2. Дружно поїхали до Києва і там вперше представили πPillow публіці. Наш проект відразу зайняв перше місце і ми виграли поїзду до Берліну», – розповідає Олександр Шиманко.
В Берлін, на фінальному етап всесвітньої конференції Falling Walls Lab 2015, в якому взяли участь молоді винахідники з 98 країн світу, проект отримав приз глядацьких симпатій, а Олександр Шиманко став переможцем у номінації «Молодий іноватор 2015 року».
Хлопці не шукають інвесторів, сподіваються зібрати кошти на реалізацію проекту через краудфандинг та гранти. Звичайно, якщо будуть цікаві пропозиції, то не відмовляться їх вислухати.
«Багато дистриб`юторів з Європи за цікавилися винаходом, питали про те, коли продукт буде готовий та коли можна буде домовлятися про поставки. Всі деталі будуть обговорюватися взимку. Також ми проводили переговори із постачальниками деталей з Китаю. Пропозиції від інвесторів були нецікавими, адже вони багато пропонують, але й багато хочуть. Ми робимо подушку не для того, щоб заробити грошей. Ідею продавати не збираємося, адже цей проект – частина нашої душі, а душу не продають», – запевняють студенти-винахідники.
Приблизна ціна «розумної подушки» – 70 доларів. Розпочати виробництво πPillow – не проблема. Хлопці розглядали варіант її виготовлення в Україні, але зіткнулися із проблемою доставкою товару. Якщо виходити на європейський та американський ринок, то надто вартісною буде ціна доставки. Можна зекономити на дешевій робочій силі, виготовляючи товар в Україні, проте відправити його у США вийде дорожче, ніж той, який виготовлений, до прикладу, в Китаї.
«В продаж подушка повинна поступити вже навесні наступного року. Готовий продукт уже є, залишається його лише «відшліфувати», адже хочемо зробити щось таке, щоб не потрібно було згодом працювати над помилками. Потенційний покупець – це кожен, хто користується подушкою. Вона буде продаватися всюди, але в основному розраховуємо на європейський та американський ринок. Там заплатити 70 доларів за подушку – дуже адекватна ціна», – кажуть творці «розумної подушки».
Наразі хлопці об`єдналися в компанію πGadgets і юридично оформили свою діяльність. Кажуть, що спочатку просто робили продукт і не задумувалися більше ні над чим, а потім вже виникла потреба у реєстрації своєї діяльності.
Зараз, крім роботи над πPillow, винахідники займаються розробкою розумного рюкзака, термочашки для автомобілів та запуском студентського інтернет-радіо. Ідей так багато, що, навіть, не встигають запам’ятовувати. Тому всім радять: якщо у вас виникають ідеї – записуйте їх.
Один з майбутніх проектів – студентське радіо для тих, хто зараз навчається. Радіо запрацює на початку наступного року. Воно буде наповнене відповідною музикою і допомагатиме студентам у навчанні, адже на радіо звучатиме багато потрібної інформації.
«Наразі є дуже багато проектів, програм, цікавих гостей в університетах. До прикладу, минулого місяця в КПІ приїжджав інженер компанії Google і на його виступ прийшло лише 25 (!) студентів. Для мене це був шок! Думаю через те, що не було відповідного поширення інформації», – розповідає Олександр Шиманко.
Хлопці сподіваються, що рекламу на студентському радіо вдасться звести до нуля.
Реалізуватися в Україні та в Івано-Франківську, вважають хлопці, можна без будь-яких перешкод. Олександр деякий час жив у США. Каже, що повернувся, адже тут є те ж саме, а, особливо, багато робити.
«Для чого їхати туди, де все є, якщо я можу тут почати реалізацію проектів, які мені подобаються і вони допоможуть людям. Звичайно, подорожувати ми хочемо і це нормально. Але ніхто не говорить про міграцію, Проект «розумної подушки» був задуманий тут в Україні, і тут же, без перешкод, зреалізований», – каже студент-винахідник.
Хлопці признаються, що "розумна подушка" для них – це лише крок до успіху. Адже, успіх – це не те, коли продукт виробляється, продається чи купується. Справжній успіх прийде тоді, коли πPillow буде реально допомагати людям і від цього буде їм потрібна, стане для них найкращим другом уві сні.
Коли про подушку будуть позитивні відгуки користувачів, тоді хлопці зможуть з упевненістю сказати, що проект "розумної подушки" став успішним.