Logo
14 Січня 2015, 20:00

Президент підписав указ про мобілізацію

Президент України Петро Порошенко у середу, 14 січня, підписав указ про проведення часткової мобілізації до української армії.

мобілізація1

Про це Петро Порошенко оголосив на зустрічі із губернаторами, повідомляє BBC.

За Конституцією України, цей указ ще має затвердити Верховна Рада - протягом двох днів після його внесення до парламенту.

На розгляд Ради

Петро Порошенко зазначив, що він одразу передає указ про часткову мобілізацію в парламент.

Там вже зареєстровано законопроект про затвердження відповідного рішення президента.

Необхідність проведення мобілізації там обґрунтовується "виникненням реальної загрози територіальній цілісності, спричиненої агресивними діями Російської Федерації".

"Мобілізація проводитиметься протягом 2015 року у три черги протягом 210 діб", - говориться у пояснювальній записці.

Під час зустрічі з губернаторами Петро Порошенко також зазначив, що за інформацією СБУ "спецслужби сусідньої країни готують та інспірують акції проти мобілізації".

"Реакція правоохоронних органів та місцевої влади має бути миттєвою та жорсткою. Я вважаю такі акції неприпустимими", - додав президент.

мобілізація2

Два етапи

Раніше міністр оборони України Степан Полторак анонсував, що перша черга мобілізації проходитиме у два етапи: по 24 та 26 тисяч людей.

Перший етап мобілізації розпочнеться з 20 січня та триватиме до квітня.

"Кількість мобілізованих складе 50 тисяч людей", - сказав Степан Полторак.

Він додав, що "мобілізація потрібна для створення резерву і заміни особового складу, який у березні вже рік як буде у зоні АТО".

За словами міністра, у разі ускладнення ситуації передбачені ще дві хвилі мобілізації, під час яких можуть мобілізувати приблизно 54 тисячі людей: 13,5 тисяч у квітні-червні та 40 тисяч у липні-вересні.

Водночас на строкову службу до армії ще планують призвати 40 тисяч людей віком 20-27 років, однак до зони АТО їх не направлятимуть. Сам призов проходитиме після трьох хвиль мобілізації.

мобілізація

Кого будуть мобілізовувати

Мобілізовуватимуть людей, які свого часу пройшли відповідну підготовку та мають визначену військову спеціальність: танкісти, артилеристи, десантники, піхотинці, зв’язківці, ремонтники, водії, механіки.

"Це громадяни України, які придатні за станом здоров’я, мають військово-облікову спеціальність чи певну спеціальну підготовку для виконання бойових завдань", - розповів заступник начальника Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генштабу Збройних сил України генерал-майор Володимир Талалай.

"В ході спланованих черг часткової мобілізації до війська можуть бути призвані жінки. Проте, порівняно з призовом чоловіків, існує одна відмінність. Граничний вік перебування в запасі для громадян жіночої статі становить 50 років, тим часом, як для чоловіків — 60", - додав генерал-майор.

Володимир Талалай також відзначив, що людей мобілізовуватимуть рівномірно з різних регіонів країни.

Не мобілізовуватимуть громадян, які мають трьох і більше дітей, тих, хто піклується про непрацездатних родичів, громадян, які "заброньовані" (закріплені) за підприємствами, а також студентів й аспірантів денної форми навчання.

Міністр оборони Степан Полторак пообіцяв, що мобілізованих вояків відправлятимуть у зону бойових дій лише після відповідної підготовки.

Офіцери, сержанти та солдати пройдуть медичну, тактичну, вогневу та інженерну підготовку. Далі - 26-денна фахова підготовка за спеціальністю. Після неї мобілізованих направлять в підрозділи для бойового злагодження терміном до 15 діб.

На сайті міністерства оборони опубліковані документи для тих, кого торкнеться мобілізація (зокрема, роз'яснення Генштабу щодо процесу мобілізації та інформація про соціальні гарантії учасникам АТО).

Нові військовослужбовці замінять бійців, які служать з весни 2014 року, протягом березня-травня.