Комісія з охорони здоров’я та соціальної політики Івано-Франківської обласної ради, під головуванням депутата обласної ради від ПП «Слуга народу» Андрія Яворського, приймає рішення щодо ліквідації двох медичних закладів КНП “Прикарпатський наркологічний центр Івано-Франківської обласної ради” та КНП ”Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради”, що є грубим порушенням ст.49 Конституції України, та ст. 16 Основ законодавства України про охорону здоровя, згідно з якими заборонено скорочення існуючої мережі закладів охорони здоров’я, які надають безоплатну медичну допомогу.
"Підставою для прийняття такого рішення є надумана причина про фінансову неспроможність даних підприємств. Такими діями посадові особи фактично нівелюють функції Національної служби охорони здоров’я України, визначаючи майбутнє фінансування підприємств, підміняючи ці дані неправдивими фінансовими прогнозами", - інформуєють у пресслужбі Прикарпатського Наркоцентру.
Спростувати такі дії можна на прикладі Комунального некомерційного Підприємства “Прикарпатський наркологічний центр Івано-Франківської обласної ради”.
Наприкінці 2019 року Івано-Франківський обласний наркологічний диспансер, а згодом Комунальне некомерційне Підприємство “Прикарпатський наркологічний центр Івано-Франківської обласної ради”, з усіх можливих прогнозів щодо результату медичної реформи в галузі психіатрії (наркології), очікувало щонайменше недофінансування, а в найгіршому випадку, - закриття. Як показала практика, не все погане, те, що нове. 2020 рік, який був ознаменований підписанням КНП “ПНЦ ІФ ОР» з Національною службою здоров’я 3-х медичних пакетів, показав конкурентоспроможність Наркоцентру, попит на наркологічну допомогу серед населення, навіть незважаючи на пандемію.
Медична реформа дала новий поштовх та мотивацію до покращення умов лікування найнезахищеної верстви населення області – залежних осіб від алкоголю та наркотиків.
Зазначимо, що Наркоцентр в останніх 5-ть років поповнив свій кадровий резерв висококваліфікованими медичними фахівцями, покращив своє матеріально-технічне оснащення, окрім цього, стан фінансування дозволяє безкоштовно лікувати пацієнтів.
Безсумнівним є той факт, що Наркоцентр й надалі може надавати вузькоспеціалізовану медичну допомогу без залучення коштів з місцевого бюджету, адже, їх частка становить всього 6-ть відсотків від загального балансу Підприємства. Зважаючи на це, а також на високий попит наркологічної допомоги, заклад здатний дати відповідь на гострий виклик сьогодення, і працювати на благо містян. Ліквідація ж Наркоцентру призведе до знищення наркологічної служби в регіоні, адже не кожен, хто отруївся алкоголем вважає себе психічно хворим.
У квітні 2021 року Наркоцентр захистив своє право на отримання трьох фінансових пакетів від НЦЗУ і очікує на підписання договору. Тому будь-які дії обласних чиновників щодо реорганізації медичних закладів є якнайменше зловживанням впливом і підпадає під ознаки кримінального правопорушення.
Провівши аналіз ситуації, яка склалася навколо планів про реорганізацію КНП “Прикарпатський наркологічний центр Івано-Франківської обласної ради” та КНП ”Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради” шляхом приєднання до КНП “Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров’я Івано-Франківської обласної ради”, можна стверджувати єдине, що згідно чинного законодавства України та Європейських норм, недопустимо покращувати своє становище за рахунок погіршення стану іншого.
Самостійність, конкурентність та автономність закладу охорони здоров’я і є завданнями медреформи.
Під загрозою звільнення опинилися близько 400 працівників підприємства.
Ліквідація даних установ призведе до того, що психіатрична та наркологічна допомога буде надаватися тільки в одному закладі в нашому регіоні, - це порушення антимонопольного законодавства України.
Також хочемо наголосити, що жодних громадських обговорень з населенням та колективами медичних закладів не проводилося.