У травні 2018 року, комунальне підприємство "Долина-Інвест" виграло грант від Євросоюзу на 520 тисяч євро. Ще 108 тисяч євро підприємству виділили з міського бюджету.
За ці гроші вирішили побудувати інфраструктурний центр "Агро-Парк", пише Типовий Франківськ з посиланням на "Репортер".
За словами директора КП "Долина-Інвест" Олександра Кізима, нині Долинський район Іванофранківщини заробляє в основному на нафтогазодобувній промисловості, інвестиційний проект, який отримав підтримку ЄС, дотичний до сільського господарства.
Будувати економічну стратегію вирішили довкола бджільництва та ягідництва. Адже це доволі прибутковий бізнес, тим більше в районі є всі передумови для його розвитку.
"Сьогодні в Долинському районі є 230 осіб, які мають вулики в своєму господарстві. Тобто є середовище людей, яке займається бджільництвом в тій чи іншій формі, але цих людей нічого не об’єднує. Ми ж вирішили зробити із бджолярів таких собі міні-фермерів", — підкреслює Олександра Кізима.
За його словами, об’єднати людей у кооператив виявилося не так вже й просто. На самому початку фермери були дуже пасивними. Вони геть не розуміли, навіщо їм об’єднуватись та що вони з того отримають.
Друга проблема — відсутність фахової освіти. Адже більшість бджолярів — самоучки, частину грантових коштів довелося вкласти в їх навчання. Нині в медовий кооператив входить 12 бджолярів. Минулого року, спільно з КП "Долина-Інвест", вони подали заявку на обласний конкурс проектів і програм місцевого самоврядування та отримали на розвиток з обласного бюджету 290 тисяч гривень.
"Ще 50 тисяч нам виділили з міського бюджету і 50 тисяч назбирали самі бджолярі, скинулися, так би мовити. За ці кошти ми закупили обладнання для кочових пасік. Тобто наші пасічники наступного літа не сидітимуть вдома, а будуть їхати з вуликами в гори — туди, де цвіте малина, іван-чай, і збирати гірський лісовий мед. Потім цей мед будуть здавати на переробку і продавати за кордон», — наголошує Олександра Кізима.
Власне переробка — це останній етап грантового проекту. Навесні 2020 року в Долині планують відкрити виробничий цех.
Готову продукцію хочуть продавати за кордон. Карпатським медом вже зацікавились країни Сходу — Китай, Японія, Арабські Емірати.