Напередодні зимових свят саме іграшки користуються підвищеним попитом. Настільні конструктори і головоломки, музичні інструменти та м`яки іграшки, іграшкові меблі і самохідні автомобілі – це далеко не весь перелік того, що пропонують нам дитячі магазини. На що ж в першу чергу необхідно звернути увагу при придбанні іграшки?
Згідно вимог Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 р. № 151, котрий діє в Україні, до іграшок відносяться вироби, що призначені для використання у грі дітьми віком від 0 до 14 років, інформує головне управління Держпродспоживслужби.
Регламент поширюється як на іграшки, що виготовлені підприємствами України, так і на іграшки зарубіжного виробництва.
Слід зазначити, що дія Технічного регламенту не поширюється на обладнання для ігрових майданчиків, призначене для громадського користування; гральні автомати, призначені для громадського користування, незалежно від того, чи приводяться вони в дію за допомогою монет, чи ні; транспортні засоби, оснащені двигунами внутрішнього згоряння; парові машини; пращі та катапульти.
Крім того Регламентом передбачено цілий перелік виробів, які не вважаються іграшками.
Серед них: декоративні предмети для свят та урочистостей; самокати електричні, а також самокати, призначені для дітей з масою тіла більше ніж 50 кілограмів; водне спорядження, призначене для використання на глибоководних ділянках, та пристрої для навчання дітей плаванню (наприклад, сидіння для плавання та плавальні допоміжні засоби); пазли, що складаються з більше ніж 500 елементів; феєрверки, включаючи ударні капсулі, які не розроблені спеціально для іграшок.
А також вироби та ігри, до складу яких входять метальні снаряди з гострими наконечниками (набори дротиків з металевими наконечниками; електронне обладнання (персональні комп’ютери та гральні приставки), що використовується для доступу до інтерактивного програмного забезпечення, та пов’язані з таким обладнанням периферійні пристрої, крім випадків, коли таке обладнання або пов’язані з ним периферійні пристрої спеціально розроблені для дітей і мають ігрову цінність (спеціально розроблені персональні комп’ютери, клавіатури, джойстики чи рульові колеса); біжутерія для дітей, не призначена для використання у грі та інші.
Маркування виробу повинно зазначати, для кого призначена продукція: або призначення за віком дитини, або позначення, наприклад, “Не є іграшкою!” чи “Для дорослих колекціонерів”.
Тож, щоб уникнути неприємностей при покупці іграшки, варто звертати увагу на такі фактори:
1. Чи наявна відповідна документація, яка засвідчує якість та безпечність забавки. Чи нанесений на іграшку знак відповідності технічним регламентам.
2. Чи достатньо іграшка міцна, чи не має вона заводських ушкоджень, чи міцно приєднані дрібні деталі.
3. Чи безпечна конструкція іграшки: відсутність ріжучих країв, гострих кінців, тріщин, вузьких щілин і отворів, куди можна засунути пальці. Для найменших небезпеку можуть становити іграшки з довгими (більше 15 см) мотузочками.
4. Чи не перезнімається фарба, що покриває іграшку.
5. Чи немає різкого і неприємного запаху.
6. Чи відповідає іграшка віку дитини.