Logo
5 Березня 2020, 13:31

Прикарпаттю не вистачає більше сотні шкільних автобусів

Івано-Франківська ОДА торік двічі намагалась закупити шкільні автобуси, однак, обидві спроби виявилися невдалими.

 Учасники блокували торги скаргами, а в кінці року кошти, які прийшли на автобуси, пішли педагогам на виплату заборгованості по зарплаті.

Водночас, області не вистачає понад сімдесят шкільних автобусів, і ще близько п’ятдесяти автобусів – технічно зношені та потребують заміни, інформують у Агенстві ефективних рішень, пише Типовий Франківськ.

17 липня 2019 року Департамент освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської облдержадміністрації оголосив відкриті торги з публікацією англійською мовою на закупівлю шкільних автобусів. За 11 звичайних та 1 спеціалізований автобус в ОДА планували заплатити майже 23 млн гривень.

Мова йде про нові автобуси не раніше 2019 року випуску, з об’єм двигуна не менше 5000 см куб, із пасажиромісткістю не менше 30-ти місць (25-ти місць – для спеціалізованого автобуса) і річною гарантією. Також вони мали бути жовтого кольору із нанесеними розпізнавальними знаками, які б засвідчували, що це – саме шкільні автобуси та відповідати екологічним нормам не нижче EURO-5. 

Втім чи не найбільшим каменем спотикання стали лінійні розміри автобусів, а саме – їхня висота.

Ще до старту аукціону стало зрозуміло: спокійно ці торги не пройдуть. Власне, до самого аукціону так і не дійшло. 

На торги подалися четверо учасників: ТОВ «ТРАК-БАС», ТОВ «АВТО-БАС», ТОВ «АК «ІНТЕР АВТО-ТРЕЙДИНГ» та ТОВ ТД «ЕТАЛОН АВТО». Двох останніх тендерний комітет не допустив до участі в аукціоні саме через те, що технічні характеристики запропонованих ними автобусів не відповідали тендерній документації. Спірною стала висота автобуса – 2900 мм.

 «Ми маємо намір взяти участь у тендері із пропозицією шкільного автобуса, що має 2978 мм у висоту. Визначення у тендерній документації максимальної висоти автобуса на рівні 2900 мм не є обґрунтованим та звужує коло потенційних учасників тендеру», - зазначено у вимозі ТОВ "АК “ІНТЕР АВТО-ТРЕЙДИНГ”.

Учасник пропонував усунути дискримінаційну, на його думку, частину тендерної документації. Однак, тендерний комітет відмовився вносити зміни до документації, мотивуючи тим, що вимога не є дискримінаційною, адже, під задані технічні параметри підпадають автобуси, мінімум, двох виробників в Україні: окрім Черкаського заводу, ще ДП "АСЗ № 1 АТ "АК Богдан Моторс".

Вимога у тендерній документації щодо висоти автобуса не задовільнила й іншого учасника тендеру – ТОВ «ТД «ЕТАЛОН АВТО». Цей учасник також поскаржився, але вже до Антимонопольного комітету. Зокрема, зазначив, що єдиним критерієм відповідності шкільного автобуса встановленим нормам та стандартам є його відповідність державному стандарту. Натомість, АМКУ відмовило у задоволенні скарги, спираючись на пояснення департаменту освіти ОДА про конкурентність на ринку.

«Це не було ніяким штучним обмеженням, інакше Антимонопольний комітет зобов’язав би внести зміни до тендерної документації», - каже заступник директора департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Андрій Сташків.   Однак, інша скарга до АМКУ таки заблокувала торги: ТОВ «ТД «ЕТАЛОН АВТО» поскаржився на рішення департаменту про допущення до аукціону конкурента - ТОВ «АВТО-БАС», яке не надало на тендер повного пакету документів. «Не надав», - встановив Антимонопольний комітет.

Відтак, 22 жовтня департамент змушений був відмінити торги. Тобто минуло майже 100 днів з моменту оголошення процедури закупівлі.

“По доброму”, торги б мали провести орієнтовно за 60 днів.  24 жовтня департамент оголосив новий тендер. На закупівлю прийшли троє з чотирьох попередніх учасників. І департамент освіти знову відхилив пропозицію ТОВ «ТД «ЕТАЛОН АВТО» - цього разу через неподання повного пакету документів.

Натомість ТОВ «ТД «ЕТАЛОН АВТО» звернулося до Антимонопольного комітету відразу із двома скаргами – щодо неправомірного відхилення своєї пропозиції та неправомірного допущення до аукціону двох інших учасників. Однак, в обох випадках АМКУ прийняв рішення не на користь скаржника. Фактично, таким чином, замовник отримав «зелене світло» і міг провести торги та закупити автобуси. Проте, 28 грудня скасував закупівлю через «відсутність подальшої потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг».

«Ці скарги затягнули процедуру закупівлі і на торги ми вийшли наприкінці грудня, тобто на закінчення фінансового року. Тож, укласти договір не могли, бо у тендерній документації були прописані терміни поставки - до 31 грудня минулого року. Тож, враховуючи неможливість проведення закупівлі торік, ми її скасували. Кошти, відповідно до розпорядження Кабміну, в нас забрали, а потім спрямували назад на виплату заборгованої зарплатні педпрацівникам», - каже Андрій Сташків.

Між тим, у департаменті пояснили наскільки принциповими були лінійні параметри, що були вказані у технічних характеристиках до автобусів. До прикладу, у 2018 році департамент двічі закуповував шкільні автобуси, де в одному випадку були обмеження щодо довжини і ширини транспорту, а в іншому, у тендерній документації взагалі не вказувались вимоги до параметрів автобусів.

 «Для чого були лінійні обмеження? Бо технічні характеристики передбачають наявність висоти, ширини, і тому подібних речей, через те й прописувалися», - каже Андрій Сташків.

Заступник директора департаменту також зазначив: учасник, який скаржився на дискримінаційні вимоги тендерної документації, має аналогічну лінійку транспортних засобів, які підходять по висоті під параметри, які прописані у тендерній документації.

«І на другий тендер фірма подала автобуси, які пасуть до параметрів, визначених департаментом. Тому, яка була мотивація їхніх скарг, не знаю», - зазначив Андрій Сташків. 

Таким чином, департамент освіти ОДА так і не зміг закупити 12 шкільних автобусів, хоча потребує – мінімум у десять разів більше. Нині у районах, зачасту, учні добираються до шкіл рейсовими автобусами, а РДА укладають із перевізниками відповідні угоди на перевезення школярів.

«Цього року плануємо закупити 18 шкільних автобусів – маємо на це 25 млн гривень плюс буде співфінансування, - підсумовує Андрій Сташків. – Треба в міністерстві освіти погодити перелік шкіл, для яких будуть закуплені автобуси. І тоді будемо оголошувати закупівлю».