Медіа-платформа, що займається розвитком україномовного аудіального продукту Urban Space Radio за підтримки Українського Культурного Фонду запустила проєкт "Пошук".
Проєкт "Пошук" - це 3 серії подкастів, автори яких вирушили в експедиції, аби знайти ще не розказані, але важливі історії.
Мільйони сторінок, досі не вивчених дослідниками, кримінальні справи, за якими стоять трагічні людські долі, що потрапили під прес каральної машини у часи Радянського Союзу: на Urban Space Radio розповідають вісім історій, як пошуки в архівах дозволили відкрити українцям правду про долі своїх близьких — іноді зовсім неочікувану.
Перша серія подкастів - "Стаття 54", виходить у форматі радіорепортажів про українців, які за допомогою архівів та спогадів знайшли історії своїх репресованих родичів.
У рамках реформи декомунізації, Україна надала вільний доступ для кожного до документів колишньої радянської спецслужби – ЧК-НКВД-КҐБ. Українці також мають доступ до інших архівів, де при бажанні можуть знайти інформацію про долю своїх родичів. Минуле століття було складним і насиченим на події, водночас зберігання та передача інформації були на досить низькому рівні, порівнюючи із сучасністю. Доля могла закинути людину за тисячі кілометрів від дому і часто її слід міг зникнути назавжди. Чи залишився родич живим? Якщо його затримали – де відбував покарання? У чому його/її звинувачували та хто сприяв ув’язненню? Серія подкастів у формі радіорепортажів прагне розповісти історії тих людей, які нині змогли знайти історії своїх родин. За допомогою аудіо показано життя і побут головних героїв, які розказують про свою родину, про мотивацію шукати її історію та шлях до реалізації цієї мети.
Серія - "Музика розкаже" - це подкасти у форматі радіорепортажів із місця проживання національних меншин України про їхню музику та культуру.
На території України живе кілька десятків груп інших національностей. Кожна із них переважає у певній місцевості має власні традиції та культуру. Хтось із них зберігає свою автентичність ретельніше, а хтось більш активно асимілюється з українцями. Водночас значна кількість представників різних народностей зберігають свої звичаї та історію, в тому числі і музичну культуру. Серія подкастів має на меті записати народні колективи та окремих виконавців різних національностей, а також порівняти про що різні народи в Україні співають, як ці тексти відрізняються залежно від того, де ці люди живуть і чим займаються, які інструменти для них характерні, хто їх виготовляє та як вони передають свої традиції нащадкам.
Аналіз текстів народних пісень допоможе також зрозуміти культуру того чи іншого народу глибше. Адже те, про що люди співають характеризує їхні особливості: чи радісні весільні пісні, як позиціонуються у них наречений та наречена, чи сумні пісні ритуальні — так можна визначити ставлення до смерті. Про що співають в інших народних піснях: про роботу, природу, звичаї.
Третя серія має назву "Історія з вікна" і виходить у форматі радіорепортажів тривалістю до 40 хвилин.
Радіорепортажі, де головними героями є люди, які прожили понад 30 років у центральних районах українських міст і мали змогу спостерігати з власних вікон історичні для країни події. Як змінювалися центральні площі та вулиці, як вони змінювали свої назви, які свята відбувалися там колись і зараз, які концерти були, масові заходи. Ми прагнемо знайти людей, які прожили у старих будинках від 30 до 50-60 років і можуть розказати історії про те, що вони бачили з вікна власного дому.
Епізоди до подкастів виходитимуть до 27 жовтня 2021 року.