Картина із пляшок від молока, сумка із пластмасових корків, крісло із поліетиленових пакетів. Такі красиві, естетичні та практичні речі робить кравчиня, мешканка Івано-Франківська Наталя Малькова. Вона опанувала мистецтво переробки сміття, дивує цим оточуючих і спонукає сортувати та переробляти тверді побутові відходи.
Пригадує, що переробляти речі навчила колись бабуся. Сумки шила собі ще у шкільному віці з тканини, а нещодавно почала для цього використовувати пляшки. Вдома виконує замовлення клієнток, часто переробляє речі із секонд-хенду. Каже, це економічно вигідно, пише Ogogo.
Біля швейної машинки багато пакетів із сировиною, яка в майбутньому перетвориться на мистецькі об’єкти. Тут пляшки, коробочки від йогурту, папір, який іванофранківка здасть у пункт прийому макулатури, та інші посортовані відходи.
«Це мій острів, де я від усього відволікаюся», – зізнається вона.
Спершу творила для власного задоволення, поки роботи не побачила знайома й не порадила показувати їх іншим.
«Робила це просто для себе, з поваги до навколишнього середовища. Коліжанка побачила, оцінила і порадила показати іншим. Я подумала, це може заохотити інших сортувати сміття», – прокоментувала кравчиня.
Наштовхнула на думку творчо підходити до переробки відходів програма по телебаченні.
«Показували ящики із землею. В одному був пакет і табличка про те, що він розкладається 300 років, в іншому – скляна пляшка, яка розкладається близько тисячі років. Мене це вразило, тому почала відмовлятися від поліетиленових пакетів, багато про це читати, дізнаватися, що переробляється, а що ні», – пригадує вона.
Жінку обурює, що люди неправильно сортують сміття, а підприємці виробляють те, що після разового використання буде валятися на землі 500 років. Тож з допомогою творчості жінка протестує проти такого стану речей.
«Все сміття я переробити не можу, але якщо буде валятися на кілька пляшок менше, то вже спокійніше буде», – каже вона.
Не всі розуміють погляди Наталі, також не розділяє їх її чоловік. Оскільки він здійснює покупки, жінка сировиною для творчості забезпечена.
Цікаві ідеї втілює у життя близько двох років. Першою роботою були пташки в стилі орігамі. Зробила їх із фольги від дитячої каші. Коробки з-під творогу, куплені на секонд-хенді краватки, інший одяг із цікавою фактурою, пластмасові пляшки, кабель, намистинки – це використовується для створення неймовірної біжутерії. Наталя зізнається, на матеріал для цього більше 60 гривень ще не витрачала.
Пропонуємо переглянути кілька робіт талановитої іванофранківки.
Сумка із ниток, які колись були кофтою із секонд-хенду.
Мідний провід з кабелю, деталі з пластикових пляшок, намистинки та стрічка перетворилися у чарівну прикрасу.
А це виріб з упаковки від дитячого сиру.
Орігамі із фольги від дитячої каші.
Картина з прозорої пластикової пляшки, настінне панно з упаковок від сирку та робота з упаковок від молока.
Фактура сумки створена із кришок від пляшок від молока.
Сумка зв’язана із пластикових пляшок.