Психологічне насилля. Його непросто відразу розпізнати. Воно не залишає синців та тілесних ран, але залишає шрами на душі й шкодить емоційному стану і самооцінці. Шрами від ментальних принижень можуть бути не менш глибокими і довгими, але значно менш помітними.
Депресія, безпорадність, зневіра у світі та в собі, думки й спроби самогубства – все це є наслідками психологічного насилля.
На жаль, у суспільстві насилля частіше визначається тим, що у тебе летить важкий предмет або у твоє тіло впивається чиясь нога. Проте багато людей не здогадуються або ж відмовляються визнавати, що роками живуть в атмосфері психологічного насилля. Яке є не менш небезпечне, ніж бійки та стусани.
ГЕНДЕРНИЙ ХАРАКТЕР НАСИЛЛЯ
Жінки й чоловіки вдаються до психологічного насилля по-різному і страждають від різних його проявів залежно від нормативних гендерних ролей. Насильником може бути будь-яка людина незалежно від статі.
Однак жінки більше за чоловіків потерпають від психологічного насилля. Водночас вони частіше за чоловіків вдаються саме до психологічного насилля, а не до якогось іншого виду.
За психологічним насиллям часто слідує насилля фізичне. Це значить, що якщо ви перебуваєте в стосунках, де вас знецінюють, критикують, ображають, то ви знаходитеся в зоні ризику. За словами експертів, дуже ймовірно, що партнер не зупиниться на цьому і почне завдавати вам фізичної шкоди.
ЩО ТАКЕ ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЛЯ
Психологічне насилля, а також психічне, емоційне чи ментальне зловживання – є однією із форм домашнього насилля, яка характеризується тим, що людина піддається сама або піддає іншу особу поведінці, яка може призвести до психологічної травми, включаючи тривогу, хронічну депресію або посттравматичний стресовий розлад.
Психологічне насилля може бути навмисним або неусвідомленим, але це завжди є довготривалою поведінкою, а не поодиноким випадком.
Цей вид насилля проявляється у вигляді залякування, цькування (булінгу), маніпуляцій, газлайтингу тощо.
ОЗНАКИ ПСИХОЛОГІЧНОГО НАСИЛЛЯ
▪ Ігнорування почуттів особи.
▪ Образа переконань, що мають цінність для особи.
▪ Образа віросповідання, національної, расової та класової приналежності або походження.
▪ Приниження особи (словесні образи та приниження жестами й мімікою, вам завжди нагадують, що ви все робите недостатньо добре і ніяк не дотягуєте до потрібного рівня, вас постійно з кимось порівнюють).
▪ Погрози відібрати дітей.
▪ Знущання з домашніх тварин або їх знищення на очах особи з метою завдати їй болю.
▪ Безпідставні звинувачення та безпідставні ревнощі.
▪ Покарання кривдником дітей через образу на дружину чи чоловіка.
▪ Обмеження свободи дій та пересування особи, обмеження у виборі кола спілкування, навіть з близькими чи друзями, тобто тими, хто може скласти кривднику конкуренцію – чим більш самотніми ви почуваєтеся, тим легше вами керувати.
▪ Погрози спричинити фізичну або економічну шкоду.
Дуже важливим є вміння розпізнавати, що над тобою здійснюють саме психологічне насилля, а не прояв турботи чи обґрунтоване бажання застерегти.
ОЗНАКИ ТОГО, ЩО ТИ СТАВ ЖЕРТВОЮ НАСИЛЛЯ
▪ Занижена самооцінка.
▪ Від тебе нічого не залежить.
▪ Відчуття постійної провини.
▪ Погані передчуття, очікування неприємностей.
Варто зазначити, що психологічне насилля розповсюджене не тільки в особистих стосунках. Воно може проявлятися на робочому місці, в сім'ї, інтимних стосунках, міжособових або соціальних стосунках.
ЩО РОБИТИ КОЛИ УСВІДОМИВ, ЩО ДО ТЕБЕ ЗАСТОСОВУЮТЬ ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЛЯ
Якщо ти став жертвою домашнього насилля або у твоїй сім’ї існує загроза його вчинення, підготуй особистий план безпеки, який допоможе у критичній ситуації.
1. Зроби та заховай у надійному місці запасні ключі від дому або машини так, щоб у разі небезпеки, була змога швидко вийти та дістатися до безпечного місця.
2. У надійному та завжди доступному для тебе місці заховай певну суму грошей, важливі номери телефонів, паспорт, необхідні папери, а також необхідний одяг та ліки.
3. Якщо починається сварка, яка може закінчитися фізичним насиллям, спробуй перейти у приміщення, яке можна легко покинути. Намагайся триматися ближче до виходу. Уникай суперечок у кімнатах, де є гострі та ріжучі предмети.
4. Домовся зі своїми сусідами, щоб вони викликали поліцію, якщо почують шум і крики з твого дому. Коли приїде поліція, спробуй максимально заспокоїтися та чітко викласти ситуацію, напиши заяву.
5. Заздалегідь домовся з друзями або родичами про можливість надання тобі тимчасового притулку в разі небезпеки. Важливо, щоб це були ті люди, які зможуть тебе захистити й у яких кривдник одразу не знайде тебе.
6. Заздалегідь дізнайся телефони місцевих служб, які зможуть надати необхідну підтримку.
Історії, що мають стосунок до домашнього насилля, зазвичай, залишаються за зачиненими дверима. Проте треба розуміти, що перебувати під психологічним тиском кривдника – не норма, а нонсенс. Не замовчуй насилля, не бійся розвінчати міф про ідеальне родинне життя в очах сусідів, знайомих, пересічних…
Пам'ятай, що допомогти тобі є кому, але розпочати боротьбу можете тільки ти сам!
Особи, які постраждали від домашнього насильства, мають право на юридичну допомогу від держави.
Національна "гаряча лінія" з попередження домашнього насилля, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 116 123 (короткий номер з мобільного).