Верховна Рада ухвалила постанову, яка встановлює 14 травня Днем пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.
За відповідне рішення проголосував 241 парламентар, передає Громадське.
Постанова також рекомендує Міністерству культури та інформаційної політики забезпечити створення списку людей, «які ризикуючи своїм життям та життям рідних, допомагали євреям уникнути терору нацистів у роки Голокосту». Створити його повинен Український інститут національної пам’яті із залученням інститутів Національної академії наук України.
Крім цього, Міністерству освіти рекомендують проводити заходи, присвячені цій темі, у школах, вишах та інших навчальних закладах.
«А також включати відповідні теми до переліку тем конкурсів Малої академії наук України, рефератів, курсових та дипломних робіт у закладах вищої освіти», — йдеться у повідомленні.
Під час Голокосту жителі нацистської Німеччини або країн, які окупував Третій Рейх, часто рятували євреїв, ризикуючи власним життям. Нині Ізраїль шанує таких людей, присвоюючи їм звання «Праведник народів світу».
Ізраїльський центр пам’яті жертв Голокосту «Яд Вашем» веде статистику по країнах за кількістю людей з таким званням. Станом на 1 січня 2020-го Україна була четвертою у світі за цим показником — 2 659. Більше тільки у Польщі, Нідерландах та Франції.
Водночас у центрі наголошують, що ця статистика не вказує на фактичну кількість людей, які рятували євреїв, і цей список в жодному разі не показує реальну допомогу у Другій світовій. Часто про такі випадки у центрі просто не дізнаються, бо євреї, що вижили, не завжди могли розповісти про надану їм допомогу, наприклад, через те, що не знали про таку програму, або жили у Східній Європі за Залізною завісою.