Народні депутати у другому читанні ухвалили законопроєкт №3628, який забороняє продаж електронних сигарет людям, які не досягли 18 років, на рівні із традиційними тютюновими виробами.
Цей проєкт закону 2 грудня підтримали 309 народних обранців, пише Громадське.
Продавців тютюнових виборів зобов’язали перевіряти у покупців наявність документів, які підтверджують їхній вік.
Порушникам можуть виписати штраф за продаж електронних сигарет неповнолітнім — від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто, від 6 800 до 13 600 гривень).
Якщо законопроєкт підпише президент Володимир Зеленський, закон набере чинності з 1 січня 2021 року.
Як зазначено у пояснювальній записці, в Україні протидія масовому курінню розпочалася у 2006 році, коли на законодавчому рівні ратифікували Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну. Потреба реалізації положень цього документу також випливає з Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом від 27 червня 2014 року.
Починаючи з 2006 року, парламентарі заборонили рекламу, просування та спонсорство тютюну, заборонили куріння у громадських місцях, запровадили вимоги до маркування тютюнових виробів з розміщенням на них графічних попереджень про шкідливість куріння. Також було збільшено оподаткування тютюнових виробів.
Проте виробники тютюнових виробів запропонували споживачам нові продукти, які позиціюються як менш шкідлива альтернатива традиційним сигаретам, зокрема, електронні сигарети.
Згідно з інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, тютюнові вироби для електричного нагрівання не є цілком безпечними, адже містять тютюн і викликають залежність.
Водночас на сьогодні бракує незалежних досліджень про вплив електронних сигарет на здоров’я, у тому числі — довгостроковий. Оприлюднені результати деяких незалежних досліджень свідчать про те, що при використанні тютюнових виробів для нагрівання рівень деяких токсичних речовини, що виділяються, є в рази вищим, ніж у сигаретах.
Окремі науковці свідчать, що дим електронної сигарети може бути канцерогеном і підвищує ризики хвороб серця, раку легень, може викликати запалення легень та підвищує ризики розвитку хронічного обструктивного захворювання легень.