Рік тому, 2 лютого 2015 року, цей світ покинув добряк Кузьма. Українці важко пережили смерть свого кумира. Але він назавжди у наших серцях.
Життя простого і неймовірно талановитого хлопця з містечка під Львовом було сповнене пригод і веселощів, якісної музики і геніальних текстів, любові і віри у краще. У день смерті Кузьменка ми згадуємо його життя і його творчість.
Ми пам'ятаємо Тебе, Кузьма!
Біографія, творчість, цитати, відео, спогади читайте у спецпроекті Каналу 24 Рік без Кузьми
Життя простого і неймовірно талановитого хлопця з містечка під Львовом було сповнене пригод і веселощів, якісної музики і геніальних текстів, любові і віри у краще. У день смерті Кузьменка ми згадуємо його життя і його творчість.
Ми пам'ятаємо тебе!
Народився Кузьма у невеличкому містечку на Львівщині — Самборі. Виріс у такому ж крихітному Новояворівську, де згодом й народився гурт "Скрябін".
Його дитинство випало на сувору реальність радянських часів: з дерев'яними іграшками, зграями дітей у дворах, подорожниками на розбитих колінах. Одним словом, всю романтику радянської дитини Андрій відчув на собі. "Від мого дитинства всі можуть бути в шоці. Найкрутіше, що пам'ятаю – два ящики мандаринів, які надіслали з Києва дві мої тітки. А ще, пам'ятаю, в 6 років мій дядя Славік дозволив мені керувати величезним лісовозом, ЗІЛом. Правда, я сидів у дядька на колінах, але сам крутив кермо, розминався з автобусами. Страшно було, але я крутив те кермо", — розповів якось співак про свої дитячі роки.
Мама музиканта Ольга Михайлівна – учитель музики. Вона займалася не лише з сином, але й з хлопцями першого складу "Скрябіна".
Батьки Андрія були строгі, можливо це й допомогло йому досягнути успіху.
"Мама моя колись дала мені пораду: "Андрійку, чим ти менше будеш мати вільного часу в дитинстві, тим більше матимеш його, як станеш дорослим". Я сприйняв це через сльози, кров і піт. То діло перейшло не то що в охоту вчитися, а просто, щоб не було скандалів вдома. Бо тільки отримував трійку, в мене був такий скандал, що ходив пішки по потолку. У мене кидали тапочки, я стояв на якомусь гороху чи гречці колінами в куті. Але все-таки батьки змогли вселити, що треба пахати для того, щоб вимагати потім щось від життя", — якось розповів Кузьма.
Юність Кузьми — часи перестройки. Подих свободи і очікування змін, перший український андеграунд, концерти у підвалах, дешеве вино і цигарки: те, що формувало юного Андрія Кузьменка.
Тоді й народився гурт "Скрябін". У 1989 році. Лише Кузьма був єдиним постійним учасником колективу. До першого складу гурту Андрій зібрав своїх старих друзів. Серед них був і Лесик Скрябін, на честь якого музиканти назвались. Саме батько Лесика дістав хлопцям апаратуру і виділив місце для репетицій.
Виступ гурту у першому складі відбувся 1991 року у військовій частині.
Популярними хлопці стали після пісень "Птахи", "Шукав свій дім", "Мудрий, бо німий", "Танець пінгвіна".
https://youtu.be/oCQIOYJXYWwПісля армії Кузьма одружився з дівчиною з паралельного класу – Світланою (разом прожили 20 років, мають доньку Марію-Барбару). Перед ним був вибір: стати музикантом чи лікарем. Спочатку молодий Кузьменко вчився на невропатолога, потім перевівся на стоматолога.
Батьки і дружина не дуже вірили, що музикою Андрій зможе заробляти на гідне життя. Батько Віктор згадує: "І ми його до медицини підштовхували, і Світлана. А вони якраз зібрались на фестиваль "Червона Рута". Я сказав: якщо займеш призове місце, займайся й далі музикою – значить, ти чогось вартий. І він зайняв третє".
Андрій Кузьменко був не лише талановитим музикантом, але й неймовірним ведучим. Його гумор і безпосередність робили передачі з його участю особливими. З 2003 року він працював ведучим програм "Шанс" і "Шиканемо" разом зі співачкою Наталею Могилевською.
Людина з його темпераментом та розумом могла сказати щось... Ми багато дискутували, багато сварилися, але в той же час були друзями, бували одне в одного вдома. І в такий момент в моєму житті, коли від мене відвернулися усі, ніхто не телефонував, тому що телефонувати мені було просто небезпечно, Кузьма був єдиною людиною, яка зателефонувала. І я запам'ятала це на все життя. Він мене підтримав в найскрутніший час. Він така людина, яка зателефонує, яка буде поруч." - Наталя Могилевська.
Також Кузьма був у журі музичного шоу "Співай як зірка". А вже за кілька тижнів після фіналу зйомки проекту Андрій пішов з життя.
Кузьма не лише писав і виконував музику, був чудовим телеведучим, але й проявив себе як письменник. Його прості, життєві автобіографічні книжки одразу підкорили серця читачів: "Я, Побєда і Берлін" і "Я, паштєт і армія".
У 2002-му році Андрій Кузьменко спробував себе у політичній ролі. Тоді він увійшов до виборчого блоку "Команда Озимого Покоління" правого спрямування. З цією його діяльністю пов'язане створення альбому "Озимі люди".
Під час Помаранчевої революції дісталося і самому Кузьмі, і його рідним. Тоді музикант виступав на концертах на підтримку Партії регіонів. Адже коли розпочався Євромайдан, він підтримував активістів чим міг. І продукти привозив, дрова. Проте не афішував своєї допомоги.
"Людочки! Дякую Вам за то, що живу з вами під одним небом! На Майдані було так, ніби до родичів приїхав ! Дай Вам Боженько Здоров'я", — казав Кузьма.
Під час революції музикант розповів, що не має жодних пріоритетів серед політиків. Він сказав, що не вірить нікому.
Коли почалася війна, співак критикував владу. В одному з останніх віршів Кузьма критикує усіх президентів України через соціальну несправедливість. Ця тема завжди хвилювала Кузьму і часто висвітлювалася в його творчості.
https://youtu.be/6ZIYUTfuA7gЦей розділ ми вирішили залишити порожнім. Вся країна досі не оговталася від смерті безцінного Кузьми. Ми, як і ви, досі пам'ятаємо ці кадри, пам'ятаємо сльози і фотографії з похорону. 47 років тому, Андрій Кузьма почав свій життєвий шлях. Сьогодні треба згадувати його живим.
https://youtu.be/CbXKmBGvAJE