З наступного року почне діяти нове правило медреформи – гроші йдуть за пацієнтом. У МОЗ радять уже обрати собі терапевта та укласти з ним договір, тобто декларацію. Для лікарів це внесок у гарантований дохід від держави, а для пацієнта – нагода обрати саме того, кого хочеш. Адже потім, можливо, доведеться обирати з тих, хто залишиться.
«Репортер» перевірив, як це працює у Франківську.
Право вибору
Одна з переваг реформи – те, що нині не має значення, де людина прописана і за якою дільницею закріплена. Можна обирати, кого хочеш.
«Сьогодні у поліклініці до одного лікаря черга є, а до іншого – немає. При цьому не виключено, що вони отримують однакову зарплату, – говорить Михайло Довгопол, представник експертної групи з підтримки медреформи. – Тепер той лікар, який обслуговує більше людей, отримуватиме більше».
Наступного року за кожного пацієнта лікар первинної ланки – терапевт чи педіатр – отримуватиме 370 грн на рік, а у 2019-му – 480 грн. Це якщо буде угода. Якщо ж її немає, а лікар приписаний за вами автоматично, ставка нижча. У МОЗ сподіваються, що така схема стимулюватиме лікарів швидше набрати ліміт у 2000 пацієнтів.
На перехідний період дають два роки. З 2020-го без декларацій гроші лікарям не нараховуватимуть, а пацієнти, які не встигли обрати лікаря, не зможуть отримувати гарантовані державою послуги безкоштовно. Навіть за прийом доведеться платити, скільки – визначатиме сам лікар.
І якщо до хорошого медика охочих буде понад 2000, він має право відмовити. Тож відкладати цю справу в довгий ящик не варто.
Обіцянки і реалії
Якщо часто до лікарів за допомогою не звертаєшся, то обрати того єдиного – завдання не з легких. Ми пішли від простішого – обрали поліклініку № 2 на Довгій, бо найближче до дому.
А от з лікарем – складніше. На місцевих форумах інформації про терапевтів небагато. В майбутньому можна буде орієнтуватися на відгуки в системі Medics, яка взялася обслуговувати медзаклади Франківська. Але там теж з оцінками нині не густо. Залишається найнадійніший варіант – рекомендації знайомих.
Ще треба записатися на прийом. Аби не стовбичити в чергах за талончиком, реєструємося на сайті Medics, обираємо лікаря за прізвищем і час прийому – 12.30.
На 12.25 – вже в холі. Перед реєстратурою черга десь на 10 людей. Перед кабінетом теж черга – три жінки. Одна з талоном на 12.15, дві сподіваються зайти так, кажуть, талончики їм не потрібні, бо вони з лікарняними…
Через 15 хвилин таки заходимо до кабінету. На пропозицію підписати декларацію лікарка питає про талончик. Показуємо їй на телефоні дані про онлайн-запис, та вона відправляє в реєстратуру по паперовий талон. Мовляв, такі правила.
Черга внизу незмінна. У реєстратурі суворо відправляють в її кінець і пояснюють – в інтернеті можна забити лише час прийому, а талончик все одно потрібен!
Ще півгодини в черзі і ось воно – віконце реєстратури. «Де прописані? Чому прийшли до нас? Ця лікарка не на вашій дільниці». Двічі пояснюємо, що кожен має право обслуговуватися, де завгодно. Реєстраторка здається, виписує. Спершу вносить персональні дані в комп’ютер, потім те саме пише на листок. Час іде, черга чекає.
Повертаємося до терапевта. І тут найцікавіше: декларації ще не підписують, бо досі розбираються з електронною реєстрацією. А талончики треба для звітності. Їх в кінці прийому треба здати, аби знати, скільки ж було пацієнтів.
Медсестра переписує прізвище, адресу, номер телефону і номер в системі Medics у статистичний талон. Обіцяє передзвонити з нового року, як тільки розпочнеться реєстрація декларацій. Але як треба – тепер можна звертатися у поліклініку № 2. Завіса.
Франківськ чекає
Спеціалістка з комунікацій системи e-Health Юлія Мірошник розповідає, що нині в системі не зареєстрований жоден лікар з Франківська, тож і декларації вони укладати не можуть. Каже, Medics – це допоміжна система, яка лиш забезпечує взаємодію. І в кожній області вона своя. А от усі ключові питання проходять через e-Health, де зберігаються реєстри закладів, лікарів, пацієнтів і декларацій.
«Ми провели лекцію франківським медикам. На зустрічі вони все сприймали добре. Але все залежить від того, що їм скаже керівництво, – говорить Мірошник. – Лікарі Львова, які донедавна холодно сприймали новацію, вже почали реєструвати угоди. У Франківську поки що показники на нулі. Яка причина – невідомо».
Очільниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко каже, що у Франківську декларації не підписують, бо чекають аби президент підписав закон № 6327 про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів. Тоді буде остаточний варіант декларації, тож процес мав би стартувати.
Представники e-Health пояснюють: якщо процес таки запустять, для підписання декларації потрібна особиста присутність пацієнта, а ще – оригінали паспорту та ідентифікаційного коду. Також потрібен мобільний.
Пацієнт приходить до поліклініки і надає свої документи людині, яка вносить їх до реєстру – працівник реєстратури чи медсестра. Інформацію вносять в декларацію. Після цього система надсилає код-підтвердження на мобільний. Код вносять у відповідне поле і лиш після цього пацієнт – верифікований (перевірений).
Декларацію друкують у двох примірниках. Підписують і лікар, і пацієнт. Лікар ще й підписує своїм цифровим підписом у системі e-Health. Представники системи запевняють: без особистого підпису пацієнта декларація не є дійсною, і рекомендують зберігати свою копію вдома.
Діє декларація – безстроково. Якщо переїжджаєте в інше місто чи обраний лікар не підходить, можна перепідписати з іншим лікарем. Для цього достатньо прийти до нового терапевта і пройти той самий шлях підписання декларації. Попередня скасується автоматично.
Галина Василевська, співзасовниця Medics, пояснює, що нині ця система пройшла усі ступені перевірки МОЗ і готова до роботи в e-Health. Реєстрація лікарів і декларацій – це питання часу та технічного забезпечення. Адже для цього у кожній поліклініці мають бути принаймні два комп’ютери.
«Найближчим часом ми приступимо до реєстрації декларацій, – говорить Василевська. – Технічна можливість є. Допомагатимемо лікарям, а поки вони будуть розбиратися, як працювати в системі, президент підпише закон. Тиждень-два ситуацію не вирішують».
Що ж стосується паперових талончиків, то Галина Василевська пояснює – у поліклініці № 2 немає комп’ютерів, аби повністю забезпечити роботу системи. Наразі мінімально комп’ютеризовані поліклініки № 3, 5 і 1 та педіатричне відділення.
«Ці талончики – перехідний етап, – каже Василевська. – Без комп’ютерів підписувати декларації не вдасться. Це вимога часу і законодавства».
Нині e-Health працює в тестовому режимі. Обов’язковою система стане з осені 2018-го.