Із запровадженням воєнного стану в Україні з’явилися нові сценарії шахрайств, які мають спільні риси: у своїх діях аферисти вміло маніпулюють почуттями своїх жертв, роблять акцент на емоціях провини, жалю, страху.
Також у текстах шахраїв можуть зустрічатися багато русизмів, неправильно вжиті форми слів та інші помилки.
Аферисти користуються скрутним становищем своїх жертв: трапляються випадки, коли шахраї телефонують та вимагають гроші за інформацію про місцезнаходження рідних, яких розшукують.
Шахрайські схеми у період дії воєнного стану: які існують та як захиститися?
Сценарій «Евакуаційні перевезення громадян»
Шахраї можуть пропонувати перевезення з гарячих точок у безпечні місця.
Аферисти просять передплату на картку, однак взятих на себе зобов'язань не виконують і просто зникають.
Як не потрапити на гачок шахрая?
Купуйте квитки на потяги чи автобуси лише на офіційних онлайн-ресурсах. У разі перевезень приватними авто незнайомими особами наполягайте на оплаті готівкою чи на картку в момент відправлення, не перераховуйте їм кошти авансом.
Сценарій «Фейкові SMS-розсилки про грошову допомогу в межах єПідтримки»
Шахраї розсилають SMS-повідомлення про грошову допомогу із текстом «Vam narahovano Groshova dopomoga PB24 6500. Zarahuvatu…» і далі йде посилання.
Як не потрапити на гачок шахрая?
Не переходьте за посиланням!
Якщо ви замовляли послугу отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 6500 грн через застосунок «Дія», очікуйте сповіщення про нарахування грошей у застосунку того банку, клієнтом якого ви є. Сповіщення про нарахування грошей не містить жодних посилань, а лише текстову інформацію. Кошти автоматично будуть зараховані на ваш банківський рахунок.
Сценарій «Злам сторінки в соціальних мережах»
Є випадки, коли шахраї зламують сторінки в соціальних мережах, наприклад, в Facebook. Аферисти роблять публікацію на сторінці її власника та від його імені просять фінансової допомоги на покупку амуніції у зв’язку з відбуттям на фронт.
Перш ніж надсилати гроші:
Запитайте друга те, що можете знати тільки він і ви.
Таке питання одразу викриє шахрая.
Сценарій «Фейковий збір коштів на допомогу»
Шахраї роблять фейкові оголошення зі збору грошей на лікування дітей, які нібито постраждали від військової агресії. Є випадки, коли шахраї знаходять фото потерпілих людей в інтернеті і збирають гроші на допомогу "постраждалим". Створюють фішингові (шахрайські) сайти, які схожі на сайти справжніх благодійних фондів.
Як не потрапити на гачок шахрая?
Не переходьте за посиланням, краще введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на вебресурс.
Допомагайте армії та українцям, постраждалим від російської агресії, але використовуйте надійні джерела.
Фото з відкритих джерел