Logo
14 Квітня 2022, 14:18

Шахрайство у період дії воєнного стану: схеми та як захиститися?

Із запровадженням воєнного стану в Україні з’явилися нові сценарії шахрайств, які мають спільні риси: у своїх діях аферисти вміло маніпулюють почуттями своїх жертв, роблять акцент на емоціях провини, жалю, страху.

Також у текстах шахраїв можуть зустрічатися багато русизмів, неправильно вжиті форми слів та інші помилки.

Аферисти користуються скрутним становищем своїх жертв: трапляються випадки, коли шахраї телефонують та вимагають гроші за інформацію про місцезнаходження рідних, яких розшукують.

Шахрайські схеми у період дії воєнного стану: які існують та як захиститися?

Сценарій «Евакуаційні перевезення громадян»

Шахраї можуть пропонувати перевезення з гарячих точок у безпечні місця.

Аферисти просять передплату на картку, однак взятих на себе зобов'язань не виконують і просто зникають.

Як не потрапити на гачок шахрая?

Купуйте квитки на потяги чи автобуси лише на офіційних онлайн-ресурсах. У разі перевезень приватними авто незнайомими особами наполягайте на оплаті готівкою чи на картку в момент відправлення, не перераховуйте їм кошти авансом.

Сценарій «Фейкові SMS-розсилки про грошову допомогу в межах єПідтримки»

Шахраї розсилають SMS-повідомлення про грошову допомогу із текстом «Vam narahovano Groshova dopomoga PB24 6500. Zarahuvatu…» і далі йде посилання.

Як не потрапити на гачок шахрая?

Не переходьте за посиланням!

Якщо ви замовляли послугу отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 6500 грн через застосунок «Дія», очікуйте сповіщення про нарахування грошей у застосунку того банку, клієнтом якого ви є. Сповіщення про нарахування грошей не містить жодних посилань, а лише текстову інформацію. Кошти автоматично будуть зараховані на ваш банківський рахунок.

Сценарій «Злам сторінки в соціальних мережах»

Є випадки, коли шахраї зламують сторінки в соціальних мережах, наприклад, в Facebook. Аферисти роблять публікацію на сторінці її власника та від його імені просять фінансової допомоги на покупку амуніції у зв’язку з відбуттям на фронт.

Перш ніж надсилати гроші:

Запитайте друга те, що можете знати тільки він і ви.

Таке питання одразу викриє шахрая.

Сценарій «Фейковий збір коштів на допомогу»

Шахраї роблять фейкові оголошення зі збору грошей на лікування дітей, які нібито постраждали від військової агресії. Є випадки, коли шахраї знаходять фото потерпілих людей в інтернеті і збирають гроші на допомогу "постраждалим". Створюють фішингові (шахрайські) сайти, які схожі на сайти справжніх благодійних фондів.

Як не потрапити на гачок шахрая?

Не переходьте за посиланням, краще введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише тоді переходьте на вебресурс.

Допомагайте армії та українцям, постраждалим від російської агресії, але використовуйте надійні джерела.

 

 

 

Фото з відкритих джерел