Logo
22 Січня 2022, 09:06

Що робити, якщо загубив паспорт за кордоном? Інструкція та лайфхаки

Для туриста, що поїхав на відпочинок за кордон, ця історія звучить жахливо: у вас вкрали паспорт, або ви загубили паспорт, а попереду – літак додому. І ви не розумієте, як на нього потрапити, бо в аеропорту потрібно показати документи, яких у вас просто немає!

Про це інформує Європейська правда.

Втім, таку ситуацію не можна назвати рідкісною. Щороку понад 20 тисяч українців звертаються до посольств та консульств за спецдокументом, який дозволяє повернутися на батьківщину без паспорта. Офіційно він має назву "Посвідчення особи на повернення в Україну".

Цей текст варто прочитати кожному, хто часом подорожує за кордон.

Не тільки для того, щоб знати, як отримати цю посвідку, а якщо халепа сталася – то не розгубитися і не втратити дорогоцінний час. Але також для того, щоби убезпечитися від проблем наперед, ще вдома, до поїздки. Є прості запобіжники, які суттєво спрощують вихід з халепи, якщо ви вже в неї потрапили.

Та й у самій процедурі є свої "лайфхаки" та підводні камені, які можна оминути. Про них – далі у статті "Європейської правди" та у пояснюючому відео.

Як повернутися в Україну без паспорта? Коротка інструкція

1) Ви маєте піти до місцевої поліції.

У консула, який оформлюватиме вам посвідку, законодавство вимагає прикріпити до справи будь-яку довідку з поліції про те, що ви звернулися до них через втрату або крадіжку документів. Трохи нижче ми пояснимо, як отримати цю довідку найпростіше, та чи можливо обійтися без неї.

2) З цією довідкою ви йдете до посольства чи консульства.

Важливо: "почесні консульства" не підходять. Далі ми пояснимо, де шукати найближчі консульства потрібного типу.

3) Щоби прискорити оформлення, у консульстві бажано довести, що ви – це ви.

Найшвидше посвідку виписують, якщо ви маєте із собою айді-картку чи "внутрішній паспорт". Тоді документ можуть оформити за лічені хвилини. Допомагає також копія/скан вкраденого або загубленого паспорта, або додаток "Дія"; втім, із ними доведеться трошки почекати. Та навіть якщо немає геть ніяких документів – вам все одно допоможуть, але це може затягнутися, не виключено, що на кілька днів.

4) Готуйтеся, що ця послуга – не безкоштовна.

Потрібно буде оплатити оформлення документа (еквівалент $30 у місцевій валюті). У багатьох консульствах ця процедура налагоджена і є кілька варіантів оплати, у тому числі на місці. Втім, є можливість оформити посвідку на повернення в Україну безкоштовно.

Крім того, швидше за все, перед походом до консульства доведеться витратитися на фотокартку. Розмір – 3,5х4,5 см (або 1,38x1,77 дюйма). Технічні можливості накладати оцифроване фото у консульствах є не завжди.

5) Тепер можете летіти додому, але не будь-яким шляхом.

Бажано повертатися прямим рейсом. Пересадки можливі, але не будь-які. Це ми також пояснимо. 

 

 

 

Фото з відкритих джерел ілюстроване