Logo
16 Листопада 2022, 18:02

Смерть та народження на ТОТ: як юристи системи БПД допомагають з документами

Система безоплатної правової допомоги працює, щоб допомогти встановити факти, що мають юридичне значення – наприклад, факт народження чи смерті – на тимчасово окупованих територіях.

Інформація надана безоплатною правовою допомогою.

Встановлення фактів, що мають юридичне значення. Суха фраза, яка сьогодні приховує в собі біль багатьох українців. Звичайні речі – такі як оформлення свідоцтва про народження або смерть стали справжнім випробовуванням для людей через російську окупацію.

З 24 лютого юристи системи безоплатної правової допомоги зареєстрували понад тисячу звернень клієнтів щодо встановлення факту народження чи смерті на тимчасово окупованих територіях, з них третина — за вторинною правовою допомогою, що передбачає звернення до суду. За кожною з цих справ – копітка робота юристів, зокрема щодо збору доказів для суду, які іноді доводиться шукати в соцмережах.

«Питання реєстрації смерті родича чи народження дитини на окупованих територіях не нове, з такими справами наші юристи мали справу ще з 2014 року. Втім з 24 лютого ця проблема набула більш масштабного характеру, тепер чи не кожен юрист системи має у своїй практиці не один десяток таких кейсів», – відзначає директорка Регіонального центру з надання БВПД у Кіровоградській та Миколаївській областях Наталія Гнатуша.

Встановлення факту смерті на окупованих територіях
Попри єдину процедуру кожна справа вимагає індивідуального підходу, адже доволі часто родичі не можуть надати жодних документів, які б доводили факт смерті на тимчасово окупованій території України. В таких випадках в пригоді стають навіть дописи у Facebook. Таку практику мали, зокрема, юристи Карлівського бюро правової допомоги, що на Полтавщині.

До бюро звернулася пані Валентина. Вона розповіла, що у квітні 2022 року разом з дітьми була вимушена поїхати з дому, оскільки селище окупували росіяни. Чоловік залишився охороняти майно від мародерів. У травні жінка отримала звістку від сусідів, що посеред ночі чоловіка схопили російські військові, побили та розстріляли. Жителі селища поховали чоловіка просто на подвір’ї. Ніяких документів, виданих окупаційною владою про смерть чоловіка, звісно, жінка отримати не могла. Потім у селищі взагалі перестав працювати мобільний зв’язок, що унеможливило отримання хоча б фото місця поховання чоловіка, як доказу його смерті. Валентині були потрібні документи, що підтверджують смерть чоловіка, а для цього треба звертатися до суду з заявою про встановлення факту смерті.

Допомагати жінці у цій справі взялася фахівчиня Карлівського бюро правової допомоги Сніжана Вітюгіна. При спілкуванні з юристкою Валентина повідомила, що на фейсбук-сторінці Донецької обласної державної адміністрації у рубриці вшанування пам’яті убитих росіянами жителів Донеччини бачила допис про її чоловіка. Фахівчиня Карлівського бюро правової допомоги знайшла цей допис, і він став головним доказом по справі. Карлівським районним судом Полтавської області ухвалено рішення про задоволення заяви про встановлення факту смерті чоловіка Валентини. Жінка отримала свідоцтво про смерть чоловіка та реалізувала своє право на відкриття спадщини та отримання пенсії по втраті годувальника для своїх неповнолітніх дітей.

А на Кіровоградщині юристи Петрівського бюро правової допомоги в подібній справі в як докази долучали покази свідків.

Пані Ольга звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для отримання свідоцтва про смерть свого чоловіка Там їй відмовили, оскільки вона не пред’явила жодного документа для підтвердження факту смерті чоловіка. Допомогти жінці взявся завідувач бюро правової допомоги Юрій Турбаєвський.

Юрист ознайомився з матеріалами справи та з’ясував обставини смерті чоловіка пані Ольги. Маріуполь, де жило подружжя, було окуповано російськими загарбниками. Коли чоловік пані Ольги пішов в магазин, розпочався обстріл. У магазині виникла пожежа та стався завал конструкції самої будівлі. Після цього жінка свого чоловіка більше не бачила. Зі слів інших громадян, які першими опинилися біля магазину, розбирати завали конструкцій будівлі на той час було неможливо, а всі, хто перебували у магазині в момент обстрілу, загинули.

Петрівський районний суд вислухав покази свідків та задовольнив вимогу про встановлення факту смерті чоловіка пані Ольги на тимчасово окупованій території України.