Logo
9 Листопада 2020, 15:27
Теги: мова

Сьогодні в Україні відзначають День української писемності та мови

День української писемності та мови, як свято розвитку рідної мови, традиційно відзначають 9 листопада у день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія.

Про це інформує пресслужба обласної державної адміністрації, пише Типовий Франківськ.

Свято встановлено 9 листопада 1997 року, коли на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства, видано Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови».

У цей день уже 20 років поспіль усі бажаючі пишуть диктант національної єдності та визначають свій рівень володіння рідною мовою. Також зазвичай нагороджують кращих українських літераторів і видавництва, які друкують книги українською мовою.

На Прикарпатті щорічно, починаючи з 2014 року, за підтримки обласної державної адміністрації у цей день проводиться фестиваль «Сторінками української книги». Книжковий форум проходить під гаслом «Читаємо українське. Читаємо українською» і присвячується конкретній знаменній чи пам’ятній даті. Так у 2014 році відзначали 200-річчя Т.Г.Шевченка, 2015 - на вшанування пам’яті Митрополита Андрея Шептицького, 2016 - на відзначення Року Івана Франка в області, у 2017 – до 75-ї річниці створення УПА, 2018 - до 100-річчя Західно-Української Народної Республіки, 2019 - до 100-річчя Соборності України.

Цьогоріч пандемія коронавірусу внесла корективи в організацію книжкового фестивалю, який присвячено Дню української писемності та мови і 150-річчю від дня народження нашого славетного земляка, письменника-новеліста Василя Стефаника. Основні заходи проходитимуть в онлайн-форматі з 9 до 15 листопада.

Усі, хто любить українське слово, хто цікавиться новинками вітчизняного книговидання і творчістю прикарпатських письменників, на офіційній сторінці обласної державної адміністрації у мережі facebook зможе ознайомитися з онлайн-версіями презентацій книг, надрукованих в області цьогоріч за кошти обласного бюджету на виконання Регіональної цільової програми підтримки книговидання.

Довідково: Цікаві факти про українську мову

- Найбільше перекладений літературний твір – "Заповіт" Тараса Шевченка. Його переклали на 147 мов народів світу.

- Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово "вороги" – "вороженьки".

- Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера "п"; на неї також починається найбільша кількість слів. Літера "ф" – найменш уживана.

- Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.

- Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.

- Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?".

- Вважається, що перший художньо-літературний твір українською мовою був надрукований лише в 1798 році. Проте, вже в другій половині XVI століття переважно на західноукраїнських землях з’являються переклади новозавітних книг розмовною українською мовою. Серед них найбільш відомим є Пересопницьке Євангеліє, яке було створене в 1556–1561 роках.