Жовтень не за горами, і скоро знову робити вибір, бажано обдуманий.
«Репортер» поспілкувався з депутатом Івано-Франківської міської ради Степаном Рудняниним про розвиток міста, карантин і майбутні вибори.
- Пане Степане, у 2015 році ви обиралися до міськради від «Блоку Петра Порошенка». Тепер «Європейська солідарність» – головна опозиційна сила, тож деякі ваші колеги підуть на вибори під іншими прапорами. Чому залишаєтесь ви?
– Я балотувався від БПП як позапартійний, а вступив до ЄС, вже коли Петро Порошенко не був президентом. Просто мені близький курс, який тримає партія.
Порошенку можна подякувати за те, що у нашому місті немає війни. Він провів чесні вибори, підтримав мову, розбудував армію, сприяв створенню соборної церкви. Це базові речі будь-якої країни, яка хоче бути і є незалежною. А його програш на виборах – це результат багатьох чинників, зокрема п’ятої колони, яка має великий ресурс, в тому числі інформаційний.
Але при Порошенкові зросла економіка, доходи місцевих бюджетів виросли в рази, бо він віддав фінансовий ресурс на місця. Бюджет Франківська до того становив трохи більше 800 млн грн, зараз – вчетверо більше. Це дає можливість виборцю, мешканцю міста, контролювати витрати.
До того ж, ЄС – це єдина націоналістична партія, яка, дивімося на речі реально, матиме представництва по всій Україні. А це дає плацдарм для відновлення проукраїнського, проєвропейського, пронатівського курсу.
– Згідно з соцопитуваннями, франківці найбільше задоволені роботою мера й міської ради. У чому секрет популярності?
– Рейтинги місцевої влади високі не лише у Франківську. Це теж тому, що на місцях з’явився фінансовий ресурс. Це – яскравий приклад вдалої реформи децентралізації. Ми не знаємо, як повели б себе наші попередники, маючи такий самий ресурс. За рахунок цього робиться благоустрій, ремонти дворів, вулиць, об’єктів соціальної сфери тощо.
До речі, чомусь так виглядає, що у місті все робить одна людина чи одна політична сила. Але це командна робота і, які б у нас не були політичні розбіжності, ми вболіваємо за все, що стосується розвитку міста. Багато проєктів ініціюють депутати від нашої фракції. Напевно, ми не так це рекламуємо.
– А як ви оцінюєте діяльність міського голови?
– Позитивно, бо бачу, що місто розвивається. Ми разом працюємо над розвитком міста. Це позитив, що міський голова – відкритий, комунікабельний, багато спілкується з журналістами. Але, з іншого боку, міський голова не має жити тільки цим.
– Як ви оцінюєте дії влади під час пандемії?
– У світі є два варіанти: шведський і суворий карантин. А в нас вийшов симбіоз, на мою думку, найгірший. Спершу ми жорстким карантином встигли зруйнувати економіку. А тепер розслабились і бачимо зростання випадків захворювання. Натомість, знову вводити суворий карантин не можна, бо економіка його не переживе.
Крім того, від початку ми були зовсім не готові. Бачили, що пандемія у світі вже розвивається, а в нас чомусь зникли з продажу маски. Ми ж розуміємо, що один підприємець не міг усі їх скупити й вивезти в Китай? Тобто без згоди центральної влади не обійшлося.
Це можна порівняти з початком війни, коли бійці у тапочках йшли на фронт. Так само і медики пішли на свій фронт без засобів захисту. Знову рятували волонтери та благодійники. Так, наша команда, за сприяння фонду Петра Порошенка, поставила захисних засобів і тестів на Прикарпаття на суму майже 4 млн грн.
– У чому суть програми муніципально-приватного партнерства, яку ви презентували на останній сесії міськради?
– Зараз мешканці мають можливість відключитися від центрального опалення, перейшовши на індивідуальне. За законом, якщо хоч 75 % мешканців багатоповерхівки згідні, то комісія має право дати дозвіл на відключення. Але в кожному будинку є 5-15 % квартир, які не мають на це коштів.
Суть програми – у тристоронній співпраці власника квартири, підприємця чи приватної фірми та управителя. Підприємець влаштовує індивідуальне опалення у кожній квартирі, навіть у тих, які не мають можливості оплатити. А вони, у свою чергу, зобов’язуються повернути кошти протягом 2-3 років. Гарантом повернення коштів підприємцю виступає домоуправитель.
Тобто, маючи великий об’єм замовлень, підприємець може працювати. Людям вигідно, бо вони економлять на опаленні. А основне – весь будинок не є заручником тих 15 %.
– У чому ще бачите основний розвиток нашого міста?
– Треба думати про інвестиційну привабливість. Якщо ми покажемо, що місто вміє заробляти і дбати про мешканців, інвестор прийде. Також треба розвивати дрібне виробництво.
Ще ми недооцінюємо туристичний потенціал Франківська. Кажуть: якщо ти не випив кави у Львові, то ти там не був. А Франківськ – як перевальний пункт перед Карпатами. Варто розвивати гастрономічний, медичний туризм.
Також треба модернізувати міську теплопостачальну мережу. Бо частина мешканців таки хочуть залишитися на центральному опаленні. А ще – поступово треба перейти на повністю комунальний транспорт, бажано тролейбус – екологічно чистий.
На правах реклами